خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1391/03/20 11:39:12
سرویس اجتماعی
علیرضا محجوب:

برچسب ملیت نباید مانع از دستیابی افراد به حقوق اولیه شود

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس نهم با بیان اینکه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان افغان دارای مشکلات متعدد و خاصی هستند، گفت: فقر، عدم هویت یابی و محرومیت از حق تحصیل از جمله مشکلات فرزندان حاصل از این نوع ازدواج‌هاست.
برچسب ملیت نباید مانع از دستیابی افراد به حقوق اولیه شود نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس نهم با بیان اینکه فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان افغان دارای مشکلات متعدد و خاصی هستند، گفت: فقر، عدم هویت یابی و محرومیت از حق تحصیل از جمله مشکلات فرزندان حاصل از این نوع ازدواج‌هاست. https://cdn.icana.ir/d/019/211.jpg برچسب,ملیت,نباید,مانع,از,دستیابی,افراد,به,حقوق,اولیه,شود Icana

علیرضا محجوب در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، اظهار داشت: تحصیل از حقوق اولیه هر انسانی است و محروم کردن افراد از این حق و سایر حقوق اجتماعی به بهانه ملیت آنان اقدام خطرناکی است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هشتم خاطرنشان کرد: متأسفانه در حال حاضر تعداد زیادی از فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان افغان از برخی حقوق انسانی و اجتماعی مانند حق تحصیل بی بهره هستند و این در حالی است که طبق نص صریح قانون اساسی تضییع حقوق این افراد ممنوع است.

وی با تاکید بر این که هر انسانی با هر ملیت، قومیت، فرهنگ و جنسیتی از حقوقی برخوردار است، گفت: ما حق نداریم با برچسب ملیت افراد را از حقوق اولیه اجتماعی محروم کنیم.

محجوب با ابراز تأسف نسبت به ایجاد محدودیت برای تحصیل فرزندان حاصل از این نوع ازدواج گفت: اگر کودک یا نوجوانی در خاک جمهوری اسلامی ایران حضور دارد و حتی به دلیل شرایط خاصی در چادر یا اردوگاه زندگی می کند، باید از حق تعلیم و تربیت برخوردار باشد.

این نماینده مجلس نهم با بیان اینکه مهاجرت غیر قانونی افغان‌ها به ایران تبعات اجتماعی بسیاری به دنبال داشته و دارد، افزود: عده‌ای از افغان‌ها پس از مهاجرت به کشورمان با زنان ایرانی ازدواج کرده‌اند که فقر و مشکل هویت یابی از مسائلی است که گریبان گیر فرزندان حاصل از این نوع ازدواج شده است.

محجوب در ادامه افزود: هرچند مهاجرت غیر قانونی تبعات زیادی دارد اما این تبعات را نباید افرادی بپردازند که هیچ نقشی در این زمینه نداشته اند.

وی با بیان اینکه در اسلام به مسائل حقوقی هر انسانی توجه ویژه‌ای شده است، گفت: در دین مبین اسلام برخورداری هر فرد از بهداشت و درمان و آموزش و سایر مسائل حقوقی موضوعی است که همواره مورد تأکید قرار گرفته است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هشتم با بیان اینکه تعداد زیادی از کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان افغان بدون شناسنامه هستند، اظهار داشت: در مجلس هشتم قانون تعیین تکلیف فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان افغان به تصویب رسید که امیدواریم با اجرای کامل این قانون بخش عمده‌ای از مشکلات این کودکان و نوجوانان رفع شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet