هدر اصلی
1391/03/27 11:50:01
سرویس اجتماعی
قاضی‌زاده‌هاشمی با انتقاد از وقوع ازدواج کودکان و نوجوانان در سنین پایین:

ثبت ازدواج‌های زودهنگام تخلف محرز دفاتر ازدواج و طلاق

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس نهم٬ با انتقاد از آمارهای منتشر شده مبنی‌بر وقوع حدود چهار هزار ازدواج بین ۱۰ تا ۱۴ سال و ازدواج حدود ۷۵ دختر و پسر زیر ۱۰ سال در سال ۹۰ ٬ افزود: بر اساس قانون ازدواج دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۵ سال تخلف است٬ حال مسئولان به‌ویژه مراکز ثبت ازدواج باید پاسخگوی چگونگی ثبت این ازدواج‌ها باشند.
ثبت ازدواج‌های زودهنگام تخلف محرز دفاتر ازدواج و طلاق سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس نهم٬ با انتقاد از آمارهای منتشر شده مبنی‌بر وقوع حدود چهار هزار ازدواج بین 10 تا 14 سال و ازدواج حدود 75 دختر و پسر زیر 10 سال در سال 90 ٬ افزود: بر اساس قانون ازدواج دختران زیر 13 سال و پسران زیر 15 سال تخلف است٬ حال مسئولان به‌ویژه مراکز ثبت ازدواج باید پاسخگوی چگونگی ثبت این ازدواج‌ها باشند. https://cdn.icana.ir/d/019/12936.jpg ثبت,ازدواج‌های,زودهنگام,تخلف,محرز,دفاتر,ازدواج,و,,طلاق Icana

سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت٬ با انتقاد ازآمارهای منتشر شده سازمان ثبت احوال تهران مبنی‌بر وقوع حدود چهار هزار ازدواج بین 10 تا 14 سال و ازدواج حدود 75 دختر و پسر زیر 10 سال در سال 90 ٬ افزود: بر اساس قانون ازدواج دختران زیر 13 سال و پسران زیر 15 سال تخلف است٬ حال مسئولان به‌ویژه مراکز ثبت ازدواج چگونه اقدام این‌گونه کارها کرده‌اند.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی٬ ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که ازدواج دختران در سنین کودکی در خانواده‌هایی که پدر معتاد، بیمار روانی یا بی‌سواد باشد یا کودک تک‌والد یا والد ناتنی داشته باشد و از لحاظ اقتصادی اجتماعی در سطح پایینی باشند، بیشتر است.

قاضی‌زاده‌هاشمی با اشاره به این‌که ازدواج زودرس ماحصل بی‌سوادی و کم‌سوادی خانواده است، گفت: ازدواج زودهنگام دختران در خانواده‌های پرجمعیت که از نظر اقتصادی در تنگنا هستند، بیشتر اتفاق می‌افتد، زیرا والدین بودن دختران را هزینه و بار اضافی بر هزینه خانوار می‌دانند.

وی با بیان این‌که در ازدواج زودرس هیچ هدف و تدبیری وجود ندارد٬ یاد‌آور شد: ازدواج در سن پایین و قبل از بلوغ فکری، زوج نوجوان را با انتظارات متفاوت و برآورد نشده روبه‌رو می‌کند٬ که محقق نشدن این انتظارات آسیب‌‌های زیادی را به جامعه تحمیل می‌کند.

این نماینده مجلس نهم٬ با تأکید بر این‌که دخترانی که زودتر از عرف اجتماعی ازدواج می‌کنند، پس از آگاهی از حقوق خانوادگی و اجتماعی از دست رفته خود برای تغییر موقعیت فعلی تلاش می‌کنند، افزود: این افراد به‌علت نداشتن مهارت‌های اجتماعی و سواد کافی، زندگی زناشویی خود را به سوی ناسازگاری و طلاق و همچنین دیگر خواهی سوق می‌دهند که نه تنها خود و همسرشان، بلکه به تبع آن فرزندان آنها هم دچار آزار و آسیب‌های روانی و اجتماعی خواهند شد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس نهم٬ با اعلام این‌که مشاوره اجباری قبل از ازدواج و تأیید سلامت روانی پدر و مادر برای تشکیل یک خانواده سالم در جامعه ضروری است، تصریح کرد: نبود وجود سلامت روانی زوجین، چرخه‌ای از آسیب‌های اجتماعی چون خشونت‌های خانگی و به تبعات آن دیگر معضلات اجتماعی را به‌وجود می‌آورد٬ که مسئولان باید با برنامه‌ریزی دقیق این موضوعات را ریشه‌یابی کنند.

چندی پیش مدیر کل ثبت احوال استان تهران گفته بود که جمعاً 101829 ازدواج در سال 90 در استان تهران داشته ایم. در این مدت 75 دختر یا پسر که کمتر از 10 سال داشته اند در استان تهران ازدواج کرده اند، 3929 دختر و پسر 10 تا 14 ساله پای سفره عقد نشسته اند، 19237 عروس و داماد 15 تا 19 ساله ها بودند، 35239 جوان 20 تا 24 ساله ازدواج کرده اند و بالاخره 561 زن یا مرد 50 تا 54 ساله عقدکنان داشته اند، 353 تن 55 تا 59 ساله ازدواج کرده اند و 396 زن یا مرد 60 تا 64 ساله هم مراسم عقد و ازدواج داشته‌اند. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet