شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1391/04/12 13:25:50
سرویس فرهنگی
موافقان و مخالفان استیضاح ورزش و جوانان؛

سایه استیضاح به‌دنبال وزیر ورزش و جوانان

عزل و نصب‌های غیرفنی در فدراسیون‌های ورزشی وآشفتگی های فضای ورزش، سر انجام کار دست محمد عباسی داد و وزیر ورزش و جوانان که به تذکرات و دلسوزی‌های اهالی ورزش توجه لازم را نمی‌کرد، این بار و با تعلیق فدراسیون قایقرانی با چالشی بین‌المللی روبرو شد که باعث کان لم یکن شدن حضور ایران در المپیک می‌شد.
سایه استیضاح به‌دنبال وزیر ورزش و جوانان عزل و نصب‌های غیرفنی در فدراسیون‌های ورزشی وآشفتگی های فضای ورزش، سر انجام کار دست محمد عباسی داد و وزیر ورزش و جوانان که به تذکرات و دلسوزی‌های اهالی ورزش توجه لازم را نمی‌کرد، این بار و با تعلیق فدراسیون قایقرانی با چالشی بین‌المللی روبرو شد که باعث کان لم یکن شدن حضور ایران در المپیک می‌شد. https://cdn.icana.ir/d/019/21822.jpg سایه,استیضاح,به‌دنبال,وزیر,ورزش,و,جوانان Icana

خبرگزاری خانه ملت؛ گروه فرهنگی؛ متاسفانه در برخی از حوزه های کاری سرنوشت یک فرد برای ماندن یا نماندن در جایگاه شغلی خود به رفتن یا نرفتن یک وزیر، معاون و یا مدیر گره خورده است. نکته قابل تامل و توجه در این موضوع نداشتن دقت نظر برخی مسئولان به تجربه، سوابق علمی و اجرایی افراد است.

متاسفانه این پدیده چند وقتی است در وزارت ورزش و جوانان به عنوان وزراتخانه نوپایی که عمر تاسیس و تشکیل آن به یک سال نیز نمی‌رسد شیوع پیدا کرده است. با تکیه محمد عباسی بر کرسی تصدی‌گری این وزارت خانه تازه تاسیس، جریانی از تغییرات شکل گرفت که نمونه بارز آن تغییر روسای فدراسیون‌های ورزشی است.

ماجرای این عزل و نصب‌های غیرفنی از محمد یزدانی خرم به عنوان رییس فدراسیون کشتی آغاز شد و آخرین مورد نیز کنار گذشتن احمد دنیامالی از فدراسیون قایقرانی بود که البته تبعات آن تا تعلیق فدراسیون قایقرانی ایران به علت دخالت سیاسی در ورزش و به دنبال آن لغو حضور ورزشکاران این حوزه در المپیک 2012لندن پیش رفته است.

در این زمان که سهمیه‌های ایران در المپیک در این رشته ورزشی از بین رفت، سر و صدای اعتراض‌ها نسبت به این اتفاق از میان مسئولان فرهنگی کشور بلند شد و36 نفر از نمایندگان مجلس نیز در تذکری کتبی خطاب به رئیس جمهور خواستار اقدام عاجل برای جلوگیری از تعلیق عضویت فدراسیون قایقرانی ایران در فدراسیون جهانی و رفع بهانه دخالت سازمان جهانی المپیک در امور ورزشی و همچنین فراهم ساختن امنیت روحی و آرامش برای جوانان المپیکی کشور شدند.

این مساله، وزیر ورزش و جوانان را بر آن داشت تا برای حل این مساله، راهی سفر شود و با پذیرفتن این شرط که دنیا مالی را به فدراسیون برگرداند، مشکل تعلیق فدراسون قایقرانی ایران را مرتفع کند.

اگرچه خبر رفع تعلیق از قول مسئولان وزارخانه مربوطه منتشر شد، ولی انتشار گفتگویی با خوزه پرورنا، رئیس فدراسیون جهانی کانوئیگ و تاکید وی بر این امر که هنوز ایران رفع تعلیق نشده است؛ سایه‌ای از شک بر سر ورزشکاران و ورزش‌دوستان انداخته است.

نمایندگان ملت به ‌خصوص اعضای فراکسیون ورزش مجلس نسبت به این فرازوفرودها بی‌تفاوت نبوده و برخی  ای در صدد استیضاح عباسی برآمده‌اند.

حسن کامران دستجردی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت از جمع شدن 28 امضا برای استیضاح وزیر ورزش خبر داده و اعلام کرده است: روز سه شنبه استیضاح وزیر ورزش و جوانان تقدیم هیئت رئیسه مجلس می‌شود.

به گفته عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، متن استیضاح در ۲۰ بند تنظیم شده و نحوه عزل و نصب‌ها در وزرات ورزش و جوانان، چگونگی نحوه انتقال افراد به این دستگاه، چگونگی هزینه‌کرد یک درصد در وزارت ورزش، دخالت در امور فدراسیون‌ها، نحوه اجرای احکام برنامه پنجم،‌ بی‌توجهی به ورزش جانبازان و معلولان، بی‌توجهی به بحث ورزش جوانان و نوجوانان از موارد اعتراض استیضاح کنندگان است.

کامران، بی‌مهری نسبت به پیشکسوتان و قهرمانان در عرصه ورزش کشور، حذف معاونت ورزش بانوان، بی‌توجهی به امور ورزش بانوان در استان‌ها، اجرایی نشدن بندی از ماده ۴۴ برنامه، بی‌توجهی به ورزش‌های همگانی و زیرساخت‌های ورزشی، نبود نظارت بر اجرای پروژه‌ها را از دیگر دلایل احضار عباسی عنوان کرده است.

البته برخی دیگر از نمایندگان ملت معتقد به گفتمان و تدبیر برای حل چالش‌های حوزه ورزش هستند وبه همین دلیل اقدام به برگزاری جلساتی با مدیران حوزه ورزش کردند.

این گروه هفته گذشته با رییس کمیته ملی المپیک جلسه داشتند و بنا به گفته حسین گروسی، عضو هیئت رئیسه فراکسیون ورزش و رییس فراکسیون ورزش‌های رزمی مجلس، قرار بود در ادامه این جلسات، روز یک‌شنبه، 11 تیر نیز محمد عباسی به بهارستان برود تا با توضیحات خود نسبت به روشن شدن ذهن نمایندگان و رفع دغدغه‌های آنان گامی بردارد.

حسین گروسی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت توضیح داد:این جلسه برای استیضاح نیست، بلکه می‌خواهیم نگرانی‌های نمایندگان را به وزیر انتقال دهیم تا بالاترین مسوول ورزش کشور، این مسائل را مخصوصا در بحث فدراسیونهای ورزشی وعزل و نصب‌ها رفع کند.

رییس فراکسیون ورزش‌های رزمی مجلس با تاکید بر اینکه نگرانی نمایندگان درباره کیفیت حضور ایران در المپیک لندن است، عنوان کرد: یکی از بحث‌های ما با وزیر ورزش این است که با پرهیز از عزل و نصب در شرایط کنونی، نگرانی‌ها را کم کند؛ زیرا معتقدیم هر مساله ای که موجب نگرانی برای جامعه ورزش شود، در نتیجه حضور ایران در المپیک تاثیرگذار خواهد بود و منجر به انرژی منفی برای کاروان ایران می‌شود.

گروسی با بیان اینکه استیضاح را در شرایط کنونی به صلاح نمی‌دانیم، گفت: استیضاح و سوال حق نمایندگان مجلس است، اما باید به عنوان آخرین تیر مورد استفاده قرار گیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد: باید موضوعات حوزه ورزش به‌گونه‌ای مناسب مدیریت و به نحو شایسته‌ای حل شود؛ ضمن آنکه انتقادات و راهکارهای ما به قوت خود باقی است.

با این همه، جلسه مذکور نیز برگزار نشد و با بهانه طولانی شدن جلسه هیات دولت، از سوی عباسی لغو شد تا او برای دومین بار در هفته اخیر، دعوت خانه ملت را بی‌پاسخ گذاشته باشد.

رییس فراکسیون جوانان مجلس نیز با بیان اینکه عزل و نصب روسای فدراسیون‌های ورزشی ما نباید تا به این حد حاشیه داشته باشد؛ تاکید کرد: چنین اتفاقاتی به نفع کشور نیست.

احمد رضا دستغیب در گفت‌وگویی با خبرگزاری خانه ملت خواستار کمرنگ‌ترشدن حضور دولت در فدراسیون‌های ورزشی شد و عنوان کرد: با پررنگ شدن نهادهای مردمی در ورزش، خروجی موثرتر و مثبت‌تری به دست خواهد آمد چرا که برخی اعمال سلیقه‌ها کنار گذاشته می‌شود و موفقیت بیشتر تیم‌های ملی ورزشی در عرصه جهانی حاصل می‌شود.

 

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی به ضرورت تعریف سازوکار مشخص برای عزل و نصب‌ مدیران فدراسیون‌های ورزشی به منظور جلوگیری از هجمه‌های بین‌المللی به کشور، اشاره و تصریح کرد: برای خود من نیز جای سوال است که چرا عزل و نصب روسای فدراسیون‌های ورزشی ما بایدتا به این حد حاشیه داشته باشد؛ زیرا چنین اتفاقات اصلا به نفع کشور نیست و ما را در درازمدت آسیب‌پذیر خواهد کرد.
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به ضرورت تدوین قوانینی در حوزه ورزش که منطبق بر شرایط داخلی و قوانین بین‌المللی باشد، اضافه کرد: ما در امر فدراسیون‌ها و انتخاب روسای آنها تابع تصمیماتی هستیم که در سطح بین‌المللی صورت می‌گیرد و اگر برخی بی‌نظمی‌ها و یا عدم وحدت رویه در حوزه ورزش در بحث نحوه انتخاب و یا مدیریت این مجموعه‌ها وجود دارد، به تامل مجلس در قانونگذاری برای آن نیاز است.
 
رییس فراکسیون جوانان مجلس با اشاره به برگزاری المپیک ۲۰۱۲ لندن تصریح کرد: رخداد المپیک موجب حضور وزیر در مجلس خواهد شد و بنابراین حضور وزیر در مجلس در زمانی نه چندان دور، محتمل و قریب الوقوع است.

المپیک لندن نزدیک است و شرایط حساس. هر گونه حرکت اشتباهی در چینش مهره‌ها اعم از مدیران و ورزشکاران می‌تواند نتایج غیرقابل جبرانی به همراه داشته باشد و شور و احساسات هفتاد میلیون ایرانی را جریحه‌دار کند.

اگرچه نمایندگان فرهنگی و ورزشی در حوزه مجلس، فعلا بنا را بر تعامل و گفتگو گذاشته‌اند؛ اما منطق مدیریتی و مدیریت منطقی حکم می‌کند تا مسئولان ورزشی، اعم از وزیر و رییس کمیته المپیک و مدیران رده‌های دیگر نیز تدبیری اتخاذ کنند تا چالش جدیدی در این حوزه شکل نگیرد.

گزارش از هانیه خاکپور
پایان پیام
 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet