پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/08/29 13:30:00
سرویس صحن

کواکبیان: نصف بعلاوه نیم از نظر حقوقی ملاک اکثریت نیست

نماینده سمنان در تذکر آیین نامه ای در ارتباط با رای اعتماد مجلس به صادق محصولی اظهار داشت: نصف بعلاوه یک از نظر حقوقی ملاک اکثریت نیست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، مصطفی کواکبیان با اشاره به سخنان رئیس مجلس مبنی بر اینکه آقای محصولی با اکثریت آرا وزیر کشور شد، گفت: در ماده 196 به اکثریت مطلق اشاره شده اما در دیگر مواد آیین نامه منظور از اکثریت مطلق را نصف بعلاوه یک تعبیر کرده است و در ماده 126 آیین نامه نیز به صراحت این مساله قید شده است، پس چگونه هیات رئیسه نصف بعلاوه نیم را اکثریت تلقی می کند.

نماینده سمنان تصریح کرد: حقوقدانان هم گفته اند نمی توان انسان را نصف یا یک چهارم تقسیم کرد، لذا بر این اساس نصف بعلاوه نیم آرا را نمی توان از نظر حقوقی ملاک اکثریت دانست چون نیم تای انسان معنی ندارد.

کواکبیان از هیات رئیسه خواست تا به تفسیر دقیق آرا بپردازد و این مساله را به گونه ای حل کند.

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: در مورد نظارت بر شمارش آرا که باید بگویم به اندازه ای اینجا ناظر وجود داشت که ما نمی توانستیم کارمان را انجام دهیم.

وی با استناد به ماده 96 آیین نامه داخلی مجلس گفت: این ماده اکثریت مطلق را مبنا قرار داده است و وقتی بیش از نیمی از نمایندگان رای داده اند برای ما ملاک قرار می گیرد اکثریت مطلق به معنی نصف بعلاوه یک، فقط در مورد بیانیه ها آمده است و در دیگر موارد حتی بررسی طرح ها و لوایح هم ما اکثریت را در نظر می گیریم و در جلسات دولت هم همینگونه است.

وی تاکید کرد:  138 نفر از نمایندگان به محصولی رای اعتماد دادند که گویای رای اکثریت نمایندگان است و در این خصوص بنده و آقای ابوترابی بعد از جلسه دیروز به بررسی مجدد آرا پرداختیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet