هدر موبایل
1391/04/12 13:10:00
سرویس اجتماعی
فتاحی با اشاره به افزایش آمار مهاجرت پرستاران به کشورهای خارجی:

افزایش تعرفه، آب سردی بر اوضاع آشفته پرستاران است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس٬ علت افزایش میزان مهاجرت پرستاران به کشورهای خارجی را نبود بازار کار مناسب در کشور خواند و گفت: اجرای قانون تعرفه‌گذاری جدید خدمات پرستاری از سوی وزارت بهداشت و درمان، می‌تواند به اوضاع نا به‌سامان حوزه پرستاری کمک کند.
افزایش تعرفه، آب سردی بر اوضاع آشفته پرستاران است عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس٬ علت افزایش میزان مهاجرت پرستاران به کشورهای خارجی را نبود بازار کار مناسب در کشور خواند و گفت: اجرای قانون تعرفه‌گذاری جدید خدمات پرستاری از سوی وزارت بهداشت و درمان، می‌تواند به اوضاع نا به‌سامان حوزه پرستاری کمک کند. https://cdn.icana.ir/d/019/2533.jpg افزایش,تعرفه،,آب,سردی,بر,اوضاع,آشفته,پرستاران,است Icana

عابد فتاحی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت٬ با مد نظر قرار دادن اظهارات مسئولان سازمان نظام پرستاری کشور مبنی بر تقاضا روزانه 40 پرستار برای خروج از کشور٬ افزود: این‌گونه آمارها به‌طور حتم زنگ خطری برای حوزه بهداشت و درمان به شمار می رود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، با بیان این که هم‌اکنون بخش بهداشت و درمان کشور از نظر شاخص‌های نیروهای انسانی در وضعیت مطلوبی قرار دارد، گفت: در چند سال اخیر تقویت و تربیت دانشجویان و فارغ‌التحصیلان در رشته پزشکی و پیراپزشکی روند خوبی داشته است.

وی با تأکید بر این که متأسفانه حجم فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی با میزان بازار کار در کشور تطابق ندارد، یاد‌آور شد: نبود برنامه‌ریزی مناسب برای اشتغال پرستاران، موجب افزایش بیکاری این گروه از جامعه شده است.

فتاحی درباره استانداردهای جذب پرستار در بیمارستان‌های کشور٬ توضیح داد: شاخص پرستار به ازای تخت بیمارستانی در کشور، میان ۵/۰ تا ۸/۰ متغیر است؛ اما در کشورهای دیگر حداقل نیروی انسانی پرستاری ۸/۱ به ازای هر تخت بیمارستانی بوده که مقایسه بالاترین میزان استاندارد نیروی پرستار به تخت در ایران با حداقل این شاخص در دنیا نشانگر فاصله زیاد ما با استانداردهای جهانی محسوب می گردد.

وی با اشاره به افزایش میزان مهاجرت پرستاران به کشورهای خارجی به‌علت نبود بازار کار مناسب در کشور، افزود: هم‌اکنون پرستاران برای پیدا کردن بازار کار به کشورهای عربی و کشورهای اروپایی مانند کانادا، آمریکا، استرالیا  مهاجرت می‌کنند.

این نماینده مجلس نهم٬ با بیان این که تعرفه پرستاری یکی دیگر از دغدغه‌های پرسنل بیمارستانی است٬ تصریح کرد: متأسفانه تفاوت پرداختی بیمارستان‌های کشور در قیاس با کشور‌های توسعه‌یافته  و حتی کشورهای جهان سوم بسیار بالا است و به‌طور حتم این تفاوت پرداختی موجب مهاجرت و فرار متخصصان و پرستاران به خارج از کشور می‌شود.

فتاحی، با تأکید بر این که با وجود بازار کار و کمبود نیرو در حوزه پرستاری، مسئولان دولتی هیچ اقدامی برای استخدام پرستاران نکرده‌اند، یاد‌آور شد: رئیس‌جمهور در سال‌های گذشته وعده استخدام ۲۳ هزار نفر از پرستاران را داد، اما متأسفانه هنوز این وعده به مرحله اجرایی نرسیده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با مد نظر قرار دادن اجرای قانون تعرفه‌گذاری جدید خدمات پرستاری از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی، افزود: کمیسیون بهداشت و درمان به‌طور حتم از اجرای این قانون حمایت می‌کند.

هم‌اکنون حدود ۱۵۰ هزار پرستار در کشور وجود دارد که حدود نیمی از آنها شاغل و نیم دیگر بیکار هستند و ۸۵ درصد از مجموع پرستاران مهاجر زن و ۱۵ درصد را مردان تشکیل می‌دهند، که از بین کشورهایی که پرستاران ایرانی را جذب می‌کنند؛ کانادا با ۴۷ درصد و امارات متحده عربی با ۳۳ درصد بیشترین آمار را در این زمینه به خود اختصاص داده‌اند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet