هدر موبایل
1391/04/12 13:30:00
سرویس اجتماعی
رئیس سازمان انتقال خون کشور:

شایعه فروش خون‌ها‌ی اهدایی در شیراز کذب است

غلامرضا توگه شایعه فروش خون‌های اهدایی در شیراز را تکذیب کرد و گفت: سال‌ها پیش برای تهیه فرآورده‌های نوین مشتق از خون برآورد هزینه‌ای انجام و در شورای عالی انتقال خون به تصویب رسید؛ اما این مصوبه هیچ گاه اجرایی نشده است.
شایعه فروش خون‌ها‌ی اهدایی در شیراز کذب است غلامرضا توگه شایعه فروش خون‌های اهدایی در شیراز را تکذیب کرد و گفت: سال‌ها پیش برای تهیه فرآورده‌های نوین مشتق از خون برآورد هزینه‌ای انجام و در شورای عالی انتقال خون به تصویب رسید؛ اما این مصوبه هیچ گاه اجرایی نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/14095.jpg شایعه,فروش,خون‌ها‌ی,اهدایی,در,شیراز,کذب,است Icana

به‌گزارش خبرگزاری خانه ملت٬ غلامرضا توگه شایعه فروش خون‌های اهدایی در شیراز را تکذیب کرد و گفت: سال‌ها پیش برای تهیه فرآورده‌های نوین مشتق از خون برآورد هزینه‌ای انجام و در شورای عالی انتقال خون به تصویب رسید؛ اما این مصوبه هیچ گاه اجرایی نشده است.

رئیس سازمان انتقال خون کشور٬ ادامه داد: فعالیت‌های سازمان انتقال خون را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد؛ نخست فعالیت‌های پایه‌ و موظفی انتقال خون است که تهیه خون سالم، پلاسما و پلاکت برای کلیه نیازمندان و مراکز درمانی از این جمله‌اند.

وی افزود: این سه فرآورده پایه‌ای تولید شده در سازمان انتقال خون هیچ‌گاه "پولی" نبوده‌اند و بابت آن هزینه‌ای از مردم دریافت نشده است و هیچ‌گاه هم برنامه‌ای برای دریافت هزینه از مردم نداشته‌ایم.

رئیس سازمان انتقال خون با اشاره به فعالیت‌های ثانویه انتقال خون گفت: فعالیت دیگر سازمان درباره "فرآورده‌های نوین" که با تکنولوژی بالا تولید و در موارد خاص مورد استفاده‌اند؛ صورت می‌پذیرد٬ پروسه جداسازی صرفا پلاکت از یک اهداکننده تحت عنوان پلاکت آفرزیس، جداسازی پلاسما برای یک بیمار به صورت اختصاصی و تهیه فرآورده‌های پلاکتی نظیر پلاکت‌های اشعه دیده که ناخالصی‌های آن از بین رفته‌اند، از این جمله‌اند.

توگه اشاره کرد و افزود: پلاکت‌های اشعه دیده در بیمارانی که دچار نقص ایمنی بوده و یا کاندید پیوند مغز استخوان هستند، اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی با بیان این‌که دسته دوم فعالیت‌های انتقال خون که در اساسنامه سازمان در سال 1363 اعلام شد جزء حیطه‌هایی است که سازمان می‌تواند وارد آن شود اما جزء وظایف اصلی او نیست، گفت: شورای عالی انتقال خون نیز بر اساس شرایط موجود برای ارتقای کمی و کیفی درمان در سطح کشور اجازه ورود سازمان به این حیطه را صادر کرد.

رئیس سازمان انتقال خون ادامه داد: این فعالیت‌های ویژه و اختصاصی نیازمند امکانات و وسایل منحصر به فردی است که نیازمند برآورد هزینه است٬ سال‌های قبل برآورد هزینه‌ای صورت پذیرفت اما با توجه به شرایط مردم، این مسئله به‌طور عملی اجرایی نشد٬ به هر حال این مورد تنها توصیف هزینه‌ها است، اما هنوز دستور خاصی برای اجرایی کردن آن نداشته‌ایم.

وی با اشاره به این‌که پلاکت آفرزیس با پلاکت متفاوت است، گفت: قیمت‌گذاری بر روی این خدمات در اطلاعیه‌هایی درج شده است و شاید باعث سوء‌ تفاهم شده باشد. زیرا با وجود قیمت‌گذاری و برآورد هزینه، دستورات مربوط به اجرای آن عملی نشده است. تهیه پلاکت به روش آفرزیس کمتر از یک درصد پلاکت‌های اهدایی را تشکیل می‌دهد.

رئیس سازمان انتقال خون کشور دریافت هزینه برای خون را غیرممکن خواند و گفت: شاید برای انجام تزریقات و سایر خدمات بیمارستانی هزینه‌ای دریافت شود که در حیطه درمان است اما به هر روی سازمان انتقال خون برای ارائه کیسه خون، هیچ‌گونه هزینه‌ای دریافت نمی‌کند و این خدمات را به صورت رایگان انجام می‌دهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet