هدر موبایل
1387/08/29 14:17:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

حیدری:‌ کمیسیون‌ها می‌توانند تحول شگرفی را به نام مجلس هشتم ثبت ‌کنند

"نورالله حیدری" گفت: اگر ۱۲ کمیسیون تخصصی مجلس در هر سال یک اقدام اساسی در حوزه تخصصی خود انجام دهند، در پایان ۴ سال، ۴۸ اقدام کلان و اساسی روی خواهد داد و این یعنی یک تحول شگرف که بنام مجلس هشتم ثبت خواهد شد.

به گزارش خانه ملت، متن نطق نماینده مردم اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

به اسم او که دنیان به پا کرد                               غم و درد را نصیو هر پیا کرد

به جوونم عشق و ور دستم قلم داد                      منه وا درد مردم آشنا کرد

با سلام به پیشگاه مقدس مولانا صاحب‌الزمان روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه فداء و درود به روان امام امت (رضوان‌الله ‌تعالی‌علیه) و شهدای عزیز و سلام به پیشگاه رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی). سلام به محضر ملت بزرگ و انقلابی ایران و سلام به شما همکاران ارجمند.

در مطلع کلام، از مردم عزیز و وفادار حوزه انتخابیه‌ام شهرستانهای اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ تشکر خالصانه دارم که با اعتماد به این بنده، امانت سنگین نمایندگی را بر دوش اینجانب قرار دادند.

در این فرصت کوتاه عرایض خودم را در سه بخش ایده‌ها و نظرات، مسائل ملی و مسائل استانی و حوزه انتخابیه تقدیم می‌دارم.

بخش اول: ایده‌ها و نظرات

1 ـ رأی اعتماد دیروز مجلس شورای اسلامی به وزیر محترم کشور بسیار پرمعنا بود. اولاً‌ نشان از اقتدار در عین تعامل مجلس با دولت و استقلال و عقلانیت نمایندگان بود و ثانیاً‌ بیانگر دغدغه و وسواس مجلس در سپردن مسؤولیت و امانت مردم به اهل آن. این دقت نظر مجلس قابل تحسین است. چرا که مجلس اصولگرا می‌خواهد امور کشور در مسیر اصول و ارزشهای اسلام عزیز و آرمانهای امام، رهبری و ملت فداکار و رشید ایران باشد.

2 ـ بنده در این آرزو هستم که مجلس هشتم با اهتمام به مسائل اساسی کشور، موجبات رضایت مقام معظم رهبری و ملت شایسته خدمت ایران را فراهم کند و این امر حاصل نمی‌شود مگر آنکه رهنمودهای امام و رهبری و مطالبات واقعی مردم را در رأس امور خود قرار دهد و وقت مجلس به امور غیرضرور و تذکرات بی‌اثر و بعضاً چالش‌انگیز مصروف نشود.

3 ـ ضمن محکوم کردن جنایات رژیم غاصب صهیونیستی، وجدان جهانیان بویژه جهان اسلام را متذکر می‌سازم که نگذارید فاجعه دیگری در غزه در کارنامه سیاه این رژیم جعلی ثبت شود.

4 ـ گرچه رویه استکباری آمریکا با تعویض مهر‌ه‌ها تغییر نمی‌کند، ولی روح و باطن هدایت‌گری انقلاب اسلامی و گفتمان غالب دولت کنونی در دوران ما، می‌تواند مبنای درستی نامه رئیس‌جمهور به اوباما باشد.

5 ـ با ستایش از دولت نهم که با مشیء عدالت‌ورزی، گزینش مدیران بومی در استانها و تلاشهای خستگی ناپذیر، فرصت کم‌نظیری را در قوه مجریه پدید آورده، می‌خواهم با تعامل رفتاری (نه صرفاً گفتاری) با مجلس، همدلی را افزایش و فتنه‌انگیزان را در آرزوهای خود ناکام گذارد.

6 ـ همه گرایشها و سلایق اصولگرایی بدانند رقیب سیاسی ما به رغم فقدان انسجام درونی و با رصد کردن فضای کنونی در کمین است. لذا با پرهیز از گفتار و مواضع تفرقه‌انگیز و اتخاذ تدابیر هوشمندانه، گفتمان امام و رهبری و انقلاب اسلامی را که به یمن حاکمیت تفکر ارزشمند اصولگرایی و با خون دلهای بسیاری حاصل شده پاسداری و استمرار بخشند که بعداً‌ پشیمانی نه تنها سودی ندارد، بلکه زیانهای فراوانی در پی خواهد داشت.

7 ـ مواضع مقتدرانه مجلس هشتم در برخی امور نشان داده اگر مجلس اراده کند می‌تواند تحولاتی را در ابعاد گوناگون ایجاد نماید. لذا اگر 12 کمیسیون تخصصی مجلس در هر سال یک اقدام اساسی در حوزه تخصصی خود انجام دهند، در پایان 4 سال، 48 اقدام کلان و اساسی روی خواهد داد و این یعنی یک تحول شگرف که بنام مجلس هشتم ثبت خواهد شد.

8 ـ در موضوع مهم طرح تحول اقتصادی باید مواظب باشیم حال که مبانی، اهداف، ضرورت و رویکرد آن منطبق بر منطق و بحران است، سایه سنگین اغراض سیاسی، این اراده قابل تحسین را زمینگیر نکند، بلکه مجلس و دولت با همگرایی کامل و درک شرایط مردم و انتظارات آنان، این طرح را به یک موضوع وحدت‌بخش میان خود مبدل و همچون طبیبی حاذق اقتصاد بیمار کشور را درمان کنند.

بخش دوم: مسائل ملی

1 ـ به منظور دسترسی اطمینا‌ن‌بخش و سهل‌الوصول نمایندگان محترم به نظرات کارشناسی مراکز و مجامع پژوهشی مرتبط با طرحها و لوایح، باید فرآیند طراحی و تدوین طرحها و لوایح و رویه مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی متحول شود.

2 ـ حضور معاونین امور مجلس وزارتخانه‌ها، نهادها و نحوه تعامل  پیگیری آنها فاقد برنامه‌ریزی منسجم و مشخص است و این رویه مشکلات فراوانی را ایجاد می‌کند که باید به نحوی تجدید نظر قرار گیرد.

3 ـ نرخ بیکاری در استانهای غیربرخوردار کشور نگران‌کننده است. لازم است دولت و مجلس با رفع موانع سرمایه‌گذاری، ایجاد فرصتهای ویژه و تجدید نظر در بازتعریف شاخصه‌های تبیین نقاط غیربرخوردار کشور در جهت (کاهش) نرخ بیکاری در این مناطق گام بردارند.

4 ـ از رئیس‌جمهور محترم، وزراء و همه نهادها انتظار است تذکرات شفاهی و کتبی نمایندگان را تا حصول نتیجه مورد توجه قرار دهند.

5 ـ از همه وزراء بویژه وزیر محترم آموزش و پرورش می‌خواهم به قول و وعده‌هایی که به نمایندگان محترم داده است و این قول و وعده‌ها مطالبات مردم شریف و بزرگ ایران است وفادار و به آنها عمل کند.

6 ـ به منظور ارتقاء روستاهای بزگر بالای 4000 نفر به شهر، لازم است در تصویب لایحه مربوطه تسریع شود.

بخش سوم : مسائل استانی و حوزه انتخابیه

1 ـ در مطالعات و طرحهای انتقال آب استان به فلات مرکزی، باید به گونه‌ای عمل شود که کاملاً با نظرات کارشناسی بیطرفانه و با رعایت مصالح و نیاز فعل و آینده استان همسویی و تطابق داشته باشد.

2 ـ نسبت به تأمین اعتبار و شروع مصوبات سفر دوم هیأت محترم دولت به استان با توجه به ماههای پایانی دولت نهم تسریع گردد.

3 ـ مجدداً انتظارات خود را در ادامه تذکراتی که به وزارت راه و ترابری داده‌ام در چهار موضوع متذکر می‌شودم:

ـ تسریع در انجام و نهایی کردن مطالعات راه‌آهن استان.

ـ تأمین اعتبار لازم برای جاده جایگزین منطقه سد کارون‌ـ4 (محور شهرکرد ـ ایذه).

ـ شروع فعالیت تونل نیمه‌تمام موسوم به تونل گردنه زره شلمزار ـ ناقان.

ـ تسریع در عملیات تکمیل تونل و جاده فارسان ـ پشتکوه در محور بازفت ـ مسجدسلیمان.

4 ـ وزارت کشور با تجدید نظر در تقسیمات کشوری نسبت به ارتقاء سه دهستان دوآب صمصامی در شهرستان کوهرنگ، دهستانهای مشایخ و کیارشرقی در شهرستان کیار به بخش، اقدام عاجل بعمل آورد.

5 ـ به وزیر نیرو برای چندمین بار متذکر می‌شوم دو موضوع را که شأن این وزارت را در نزد مردم منطقه ما تنزل داده به نتیجه برساند: یک مورد عمل به تعهد خویش در تأمین اعتبار جاده جایگزین منطقه کارون‌ـ4. در غیر این صورت مردم دو شهرستان اجازه آبگیری سد را نخواهند داد و دیگری تأمین و پرداخت مطالبات چندین ساله مردم مظلوم منطقه برگان شهرستان کوهرنگ در تملک اراضی آنان در منطقه تونل سوم.

6 ـ متأسفانه اعتبار لازم برای خسارتهای ناشی از سیل شهریورماه سال جاری که گزارش آن را در همان زمان بنده از همین جایگاه ارائه کردم تاکنون تأمین نشده و مردم آن دیار در شرایط سخت و دشواری به سر می‌برند که باید مسؤولان ذیربط پاسخ دهند.

7 ـ دهیاریهای با توجه به مشکلات و نیازهای روستا، با کمبود شدید بودجه و امکانات روبرو هستند و مبالغ پرداختی به هیچوجه نیازهای ضروری آنها را برطرف نمی‌کند و نیازمند توجه بیشتری است.

8 ـ وزارت خارجه به رغم تذکرات و مطالبات فراوان، هیچ اقدامی در رابطه با وصول و پرداخت غرامت خسارت‌دیدگان جنگ صدام ملعون علیه کویت بعمل نمی‌آورد و مردم همچنان سرگردان و بدون پاسخ مانده‌اند.

در پایان از دولت محترم می‌خواهم توضیح دهد چرا در لایحه پیشنهادی خود نام استان چهارمحال و بختیاری را در ردیف دیگر استانها برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی ذکر نکرده است. متشکرم.

والسلام‌علیکم و رحمه‌الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet