شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1391/04/13 14:17:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
دستغیب:

سابقه دشمنی انگلستان با ایران به چند قرن می رسد

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت:آنچه مجلس هشتم در قالب یک مصوبه با ماهیت کاهش روابط ایران با انگلستان تصویب کرد تبلور صدها سال تنفر ملت ایران از انگلستان بود.
سابقه دشمنی انگلستان با ایران به چند قرن می رسد نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت:آنچه مجلس هشتم در قالب یک مصوبه با ماهیت کاهش روابط ایران با انگلستان تصویب کرد تبلور صدها سال تنفر ملت ایران از انگلستان بود. https://cdn.icana.ir/d/019/3087.jpg سابقه,دشمنی,انگلستان,با,ایران,به,چند,قرن,می,رسد Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛احمد رضا دستغیب نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به  مجلس نیوز،گفت:آنچه مجلس هشتم در قالب یک مصوبه با ماهیت کاهش روابط ایران با انگلستان تصویب کرد تبلور صدها سال تنفر ملت ایران از انگلستان بود. مردم ما در طول تاریخ هرگز ارتباط خوبی با انگلستان و روسیه نداشتند اما در سال های پس از انقلاب این تنفر از انگلستان ادامه یافت و حتی شدت و حدت بیشتری نیز به خود گرفت.با نگاهی منصفانه به روابط بین دو کشور در سال های پیشین همیشه شاهد روابطی غیر عادلانه و بالادستی از جانب انگلستان بوده ایم.نقش انگلیسی ها در قراردادهایی که در طول تاریخ تنها خفت و ضرر را برای ملت ایران به دنبال داشت،غیر قابل انکار است.سابقه دشمنی انگلستان با ایران به چند قرن می رسد. نقش رژیم انگلیس در انعقاد قرارداد ننگین ترکمانچای به نفع همسایه شمالی ایران، نقش ژنرال آیرونساید فرمانده نیروهای انگلیسی در ایران در به قدرت رساندن سلسله پهلوی، کودتای 28 مرداد و موضع گیری های انگلستان در خصوص ژرونده هسته ای نشان دهنده روند نباله داری از نقش تاریک بریتانیا در رارتباط با منافع و حقوق ملت ایران است.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی (رهروان ولایت) افزود: خوشبختانه با پیروزی انقلاب اسلامی و هوشیاری و بیداری ملت ایران که از این انقلاب ناشی شد، اجازه دست درازی امپراطوری بریتانیا به منافع ملت ایران داده نشد.این موضوع  از زمان وقوع انقلاب اسلامی تا به امروز به خوبی مدیریت شده است. اما انگلستان سیاست های خود را در ارتباط با جمهوری اسلامی همواره به کار بردند. این رفتارها طبیعی است که بی پاسخ نمانده و مورد واکنش ما قرار گرفته است.بعد از رفتارهایی که در جریان تحریم ها از انگلستان شاهد بودیم اقدام واکنشی ایران در خصوص کاهش روابط به انگلستان صورت گرفت. مساله ای که شخص من قصد تاکید بر آن را دارم این است که آنچه جمهوری اسلامی ایران و مجلس شورای اسلامی در قبال انگلستان انجام داد تنها واکنش بود و بس. به این معنی که وضعیت فعلی در اثر یک واکنش به وجود آمد و ایران هرگز به خودی خودی ضرورتی مبنی بر کاهش روابط با انگلستان ندیده بود و این اقدامات این کشور بود که منجر به انتخاب این گزینه تسط جمهوری اسلامی ایران شد.طبیعی بود که جمهوری اسلامی ایران در برابر رفتارهایی که رویه های قانونی و حقوق بین الملل سازگاری نداشت سکوت نمی کرد.رفتارهای انگلستان مداخله جویانه در فعالیت  کشورهای دیگر و هم چنین بعضا ضد انسانی بوده است.طبیعتا واکنش مجلس هشتم در خصوص سیاست های جمهوری اسلامی ایران در قبال انگلستان در هر نگاه بی طرفی به جا و لازم بود.
 
وی در خصوص ضرورت ادامه وضعیت فعلی تاکید کرد:سطح ارتباط ایران با انگلستان به طور مستقیم به حد رفتارهای انگلستان در قبال ایران  و مسائل منطقه باز می گردد. طبیعی است که در صورتی که انگلستان رویه خود را تغییر دهد سیاست اتخاذی جمهوری اسلامی ایران نیز در این خصوص تغییر خواهد کرد اما همان طور که ددر امر کاهش رابطه ایران پیش قدنم نبود در صورت تداوم وضعیت فعلی و عدم تغییر مواضع انگلستان نسبت به ایران، ایران نیز برای ارتقا روابط پیش قدم نخواهد شد.
وی افزود:نوع رفتارهای انگلستان ضرورت کاهش روابط را داشت و این مسئله ای بود که مجلس هشتم آن را تشخیص داد.در مصوبه مجلس شورای اسلامی نیز تاکید شده است که  سطح روابط به کاردار تنزل می یابد.در دیپلماسی این امر واضح است که بر اساس کنش، واکنش نشان دهیم.نکته دوم دغدغه ای بود که پارلمان جمهوری اسلامی ایران در خصوص ایرانیان مقیم انگلستان داشت. بخش قابل توجهی از ایرانیان در کشور انگلستان در حال تحصیل و زندگی هستند که حفظ منافع این گروه از هم وطنانمان نیز ضرورت داشت.وضعیت زندگی و رفاه افراد متخصص و افراد موثری در این کشور در حال زندگی هستند ٰ برای مجلس اهمیت داشت.
 
دستغیب تصریح کرد:دیداری که بین علی اکبر صالحی با طرف انگلیسی در حاشیه نشست کابل انجام شد در ابتدا با دروغ دستگاه دیپلماسی انگلستان با عنوان درخواست وزیر امور خارجه ایران عنوان شد.اما چندی بعد سخنگوی وزارت خارجه کشورمان دیدار صالحی و هیگ در کابل را بنا به درخواست طرف انگلیسی  عنوان کرد و تاکید شد که ایران به دلیل نگرانی از وضعیت حقوق کنسولی اتباعش این ملاقات را پذیرفته است. زمانی که این ملاقات توسط یک کشور ثالث و به درخواست انگلیس صورت گرفته است
 
وی ادامه داد: آنها اعلام کرده بودند که مایل به ملاقات هستند و می‌خواهند در مورد وضعیت رابطه دو کشور و احتمالاً بحث تعیین حافظ منافع ملاقاتی را صورت بدهد.طبیعی است که ایران نیز به دلیل نگرانی از وضعیت حقوق کنسولی اتباعمان و مشکلاتی که برای آنها ایجاد می شود، این ملاقات را پذیرفته و ملاقات انجام شد ه است. اینکه مقامات انگلیسی به شکل نادرست اعلام کردند که این ملاقات به درخواست طرف ایرانی بوده و سعی کردند کار تبلیغاتی انجام دهند، کار درستی نمی‌دانیم و این گونه اقدامات از اخلاق دیپلماتیک فاصله دارد.
 
دستغیب در خاتمه گفت:در قانونی که مجلس شورای اسلامی تصویب کرد راه برای تغییر سطح روابط باز است. اما باید توجه داشت مادامی که انگلستان از تمام ظرفیت های خود بر عیله ملت ایران استفاده می کند ، هیچ امیدی برای ارتقا روابط با این کشور نیست./
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet