شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1391/04/13 14:01:00
سرویس اجتماعی
فتاحی با اشاره به پیشرفت کشور در تولید دارو‌های خاص و واکسن:

تلاش جهادگونه، لازمه خودکفایی حوزه سلامت کشور

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس٬ روند تولید داروهای بیولوژیک و خاص در کشور را مطلوب دانست و گفت: مسئولان حوزه سلامت کشور باید با برنامه‌ریزی دقیق و تلاشی جهادگونه، در مسیر خودکفایی محصولات پزشکی و دارویی قدم بردارند.
تلاش جهادگونه، لازمه خودکفایی حوزه سلامت کشور عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس٬ روند تولید داروهای بیولوژیک و خاص در کشور را مطلوب دانست و گفت: مسئولان حوزه سلامت کشور باید با برنامه‌ریزی دقیق و تلاشی جهادگونه، در مسیر خودکفایی محصولات پزشکی و دارویی قدم بردارند. https://cdn.icana.ir/d/019/17901.jpg تلاش,جهادگونه،,لازمه,خودکفایی,حوزه,سلامت,کشور Icana

عابد فتاحی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت٬‌ با اشاره به رشد روز افزون کشور در تولید داروهای بیولوژیک و خاص از سوی محققان و دانشمندان ایرانی، تصریح کرد: خوشبختانه در چند سال اخیر میزان تولید داروهای خاص و بیولوژیک در داخل رشدی چشمگیر داشته است؛ از این‌رو هم‌اکنون شاهد هستیم که حدود ۹۶ درصد داروها در داخل تولید شده و تنها حدود چهار درصد از خارج کشور وارد می‌شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، عملکرد دستگاه‌های اجرایی به‌ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی را در سرمایه‌گذاری بخش بهداشت و دارو مثبت ارزیابی کرد و گفت: به طورحتم کاهش میزان وابستگی کشور به واردات کالاهای استراتژیک مانند واکسن و دارو، موجب افزایش دسترسی مردم به این‌گونه محصولات در مواقع بحرانی خواهد شد.

فتاحی ادامه داد: دولت باید با اجرای برنامه‌های بلند مدت وابستگی کشور را به واردات داروهای خارجی کاهش داده و قطع کند؛ چه بسا به سمتی پیش برود که نیاز دارویی منطقه را هم تأمین سازد.

این نماینده مجلس نهم، با تاکید بر توانمندی و ظرفیت بالای کشور در رفع نیاز بازار داخلی و منطقه‌ای افزود: هم‌اکنون هیچ کشوری در منطقه توان و ظرفیت رقابت و تولید داروها با ایران را ندارد، از این‌رو می‌توان با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مناسب به قطب تولید و صادرات دارو تبدیل شویم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اعلام این که متأسفانه هنوز در داخل کشور یک سامانه منظم برای بحث توسعه دارو و تجهیزت پزشکی وجود ندارد، یاد‌آور شد: یکی از نواقص بخش بهداشت و درمان کشور نبود یک نظام‌نامه جامع رشد و توسعه تولید دارو و تجهیزات پزشکی است.

چندی پیش مسئولان وزارت بهداشت٬ درمان و آموزش‌پزشکی از خودکفایی کشور در حوزه واکسن‌های درمانی تا پایان سال 91 خبر داده بودند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet