شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1391/04/13 16:16:42
سرویس فرهنگی
حمید شاه آبادی در گفت و گوی اختصاصی با خانه ملت:

اجرای مصوبه خرید آثار هنری وصنایع دستی ادامه دارد

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بودجه یک دهم درصدی خرید آثار صنایع دستی را کافی ندانست و اعلام کرد که در سال آینده تلاش می‌کنیم تا اعتبار بیشتری به این مهم اختصاص داده شود.
اجرای مصوبه خرید آثار هنری وصنایع دستی ادامه دارد معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بودجه یک دهم درصدی خرید آثار صنایع دستی را کافی ندانست و اعلام کرد که در سال آینده تلاش می‌کنیم تا اعتبار بیشتری به این مهم اختصاص داده شود. https://cdn.icana.ir/d/019/21112.jpg اجرای,مصوبه,خرید,آثار,هنری,وصنایع,دستی,ادامه,دارد Icana

حمید شاه آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، در مورد مدت زمان رو به اتمام اعتبار مصوبه خرید آثار هنری و صنایع دستی گفت: قانون خرید یک دهم در صدی از بودجه تملک دارایی دستگاه‌های دولتی به دو سازمان مختلف ابلاغ شده که هم اکنون در حال اجراست. این آیین نامه به همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه و تدوین شده است.

وی ادامه داد: قابل ذکر است که در فرآیند اجرای این آیین نامه، فقط وزارت ارشاد حضور ندارد، بلکه سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی نیز در کنار این وزارتخانه دارای مسوولیت هستند. در واقع بر این اساس یک دهم در صد از بودجه میان این دو نهاد تقسیم می شود.

معاون امورهنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر تلاش‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای خرید این آثار افزود: این وزارتخانه در تعامل با استانداری‌ها، میزان خرید آثار صنایع دستی را بالا برده و در این مورد نیز وظایف خود را انجام داده است.

رییس ساماندهی کارگروه مد و لباس، با اشاره به اعتبار یک دهم درصدی خرید آثار هنری گفت: فعلا این موضوع قانونی نیست، اما امیدواریم که در سالهای بعد بتوانیم با پیشنهادهای سازنده، بودجه بیشتری به این بخش اختصاص دهیم.

شاه آبادی تصریح کرد: بدون شک بودجه یک دهم در صدی بسیار محدود است و کار ما را با کمی مشکل روبرو کرده است چرا که همین میزان بودجه اندک، نیمی به وزارت فرهنگ اختصاص دارد و نیمی از آن مربوط به اداره کل هنرهای تجسمی است. بنابراین از جهت خرید هیچ کدام از دستگاه‌ها وارد حوزه یکدیگر نمی‌شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشترین میزان خرید مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است گفت: دستگاه‌های مختلف مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،سازمان زندان‌ها، وزارت راه و شهر سازی برای خرید این آثار مشارکت خوبی داشته‌اند و دستگاه‌های مختلف دیگر همچنان در این مسیر در تردد هستند.

شاه آبادی اضافه کرد:ما نسبت به سازمان میراث فرهنگی جلو هستیم که البته مطمئن هستم، این نهاد نیز در این راه تلاش خود را می‌کند، ولی جنس کار این سازمان از نظر خرید آثار و اقلام کوچکتر با ما متفاوت است.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نظارت بر قیمت‌ها را امری ضروری دانست و تاکید کرد: اگر کمیسیونی به انتخاب وزیر ارشاد و رییس سازمان میراث فرهنگی تشکیل شود، می‌تواند راهکاری موثر برای جلوگیری از تخلفات در قیمت‌ها باشد و دراین خصوص نظارت کند.

وی ادامه داد: البته فعلا نمی‌توان بر این مهم تاکید داشت، چراکه اساسا قانون‌گذار خرید را بر اساس ساز و کار دستگاه‌های دولتی انجام می دهد و قیمت گذاری های مربوطه را مشخص می کند.

شاه آبادی در پایان با اشاره به برگزاری بزرگترین اکسپو در تالار وحدت بیان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، بزرگترین اکسپو با حمایت دولت، در تاریخ 28 خرداد 91 برگزار شد و امیدواریم که تا پایان تیر ماه ادامه پیدا کند./

 پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet