پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/08/29 15:17:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

قادری: با وجود توانمندی‌های گسترده، محرومیت‌های استان فارس قابل توجیه نیست

نماینده مردم شیراز با اشاره به توانمندی‌های گسترده استان فارس در میان استان‌های کشور، کمبودها و محرومیت‌های این استان را قابل توجیه ندانست.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "جعفر قادری" چهارمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

با سلام و درود به روح بلند و ملکوتی حضرت امام، صلاح و شهیدان.

با آرزوی تداوم خدمتگزاری برای همه خدمتگزاران به ملت.

در ابتداء لازم می‌دانم از حسن اعتماد مردم شیراز به اینجانب تقدیر و تشکر نمایم و از اینکه امکانی وسیعتر برای خدمتگزاری به مردم فراهم شده است، خداوند را شاکر و سپاسگزارم.

برای حسن استفاده از وقت از مقدمه صرفنظر و مطالب را در دو بخش خلاصه می‌کنم؛

مباحث استانی و شهرستانی.

فارس قریب به 25 درصد گاز کشور را تأمین می‌کند. عدم توسعه مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاهی و نیروگاههای تأمین برق و کم‌توجهی به گازرسانی روستاهای فارس با هیچ منطق اقتصادی و انسانی سازگاری ندارد.

2 ـ فارس و شیراز موقعیتهای مناسبی دارند. این استان بعنوان قطب گردشگری کشور شناخته شده و استانی دارای منابع و ذخایر گازی و نفتی فراوان است. از موهبت همجواری با دریا برخوردار است و بیشترین تماس و ارتباط با کشورهای ثروتمند حاشیه جنوبی خلیج‌فارس دارد. از نظر تنوع آب و هوایی یکی از متنوع‌ترین استانهای کشور است. از نظر تعداد شهرستان بزرگترین استان کشور و مرکز آن سومین شهر مذهبی معروف بوده است و از گذشته بعنوان قطب دانشگاهی و قطب بیمارستانی شناخته شده است و برغم همه توانمندیها امروزه شاخصهای ما از بسیاری از استانها عقب‌تر است.

چگونه می‌توان باور کرد که از نظر سرانه دانشجوی روزانه دولتی استان فارس در بین استانهای کشور جایگاه بیست و نهم کشور را داشته باشد؟

آیا نداشتن یک متر آزادراه در فارس زیبنده استانی پهناور و وسیع و با قدمت است؟

آیا داشتن رتبه اول در تصادفات جاده‌ای برازنده این استان است؟

آیا با داشتن سهم 5/6 درصدی از مساحت و جمعیت کشور می‌توانیم سهم 2 درصدی از تولید ناخالص بخش صنعت را برای مردم فارس توجیه کنیم؟

آیا می‌توان برای مردم فارس توجیه کرد که در قطب بیمارستانی کشور سرانه تختهای بیمارستانی وضعیت مناسبی ندارد و از بسیاری از استانها سرانه فارس پایین‌تر است؟

در حالیکه فارس بیش از دو برابر سهم جمعیتی خود در ارزش افزوده بخش کشاورزی کشور نقش دارد، چگونه می‌توان پذیرفت که بعد از انقلاب در فارس فقط یک سد به بهره‌برداری رسیده باشد و مجموعه سدهای موجود فارس فقط دو سد باشد؟

با چه منطقی می‌توانیم برای مردم توضیح دهیم که فارس با سهم دو برابر جمعیتی خود در ارزش افزوده بخش کشاورزی و بیشترین آسیب از خشکسالی‌ها و کم‌آبی‌ها کمترین سهم را در استفاده از صندوق ذخیره ارزی در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی داشته باشد و به زیرساختهای کشاورزی آن کمترین توجهی نشده باشد؟ چرا باید بعد از گذشت 30 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز کانالهای پشت سد درودزن که تنها سد احداث شده قبل از انقلاب است، احداث نشده باشد؟

وزارت نفت باید بپذیرد که متناسب با سهم فارس در تولید گاز کشور در زیرساختها و سرمایه‌گذاریهای مرتبط با نفت و گاز و پتروشیمی در این استان سرمایه‌گذاری کند. به اعتقاد ما قانون اختصاص 2 درصد درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز مشکل استانهای گازخیز و نفت‌خیز را حل نمی‌کند. این قانون باید علاوه بر نفت و گاز صادراتی به نفت و گاز مصرفی در داخل کشور نیز تسری یابد و علاوه بر اینها سهم مناطق نفت‌خیز و  گازخیز از یک‌سوم به حداقل 50 درصد اضافه شود.

چگونه می‌توان پذیرفت سایر منابع زیرزمینی و روزمینی بعنوان یک توانمندی در توسعه استانها عمل کند ولی نفت و گاز تولیدی بوسیله خطوط لوله به همه استانها منتقل و در آنجا مجتمع‌های پتروشیمی ایجاد و استان فارس و استان‌های گازخیز و نفت‌خیز سهم زیادی نداشته باشند؟

مباحث ملی:

باید بپذیریم که مشکل اصلی نظام و انقلاب، مشکلات اقتصادی است. اگر نتوانیم مشکلات اقتصادی را حل کنیم نمی‌توانیم در پیشبرد ایده‌های سیاسی، فرهنگی و دینی خود در دنیا و در کشور خریداری داشته باشیم.

برای حل مشکلات اقتصادی راهی جز مشارکت بخشهای خصوصی و تعاونی وجود ندارد و راه کاهش تصدی‌گری‌های دولتی توجه جدی به قانون سیاست‌های اجرایی اصل 44 قانون اساسی است. برای توجه به عدالت اجتماعی در کنار تأمین رشد اقتصادی، تثبیت قیمتها، توجه به شرکتهای تعاونی، سهامی عام و نهادهای عمومی غیردولتی ضرورت دارد. از حسن توجه همه دوستان ممنون و متشکرم.

والسلام علیکم و رحمه‌الله

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet