هدر اصلی
1391/04/14 09:58:33
سرویس صحن
گزارش تقی پور از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات

وزارت ارتباطات پیشرو در خصوصی سازی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه بر مبنای فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتالی را از جمله اهداف وزارتخانه متبوع خود توصیف و اعلام کرد: وزارت ارتباطات دارای بیشترین خصوصی سازی و آزادسازی در کشور است.
وزارت ارتباطات پیشرو در خصوصی سازی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات توسعه بر مبنای فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتالی را از جمله اهداف وزارتخانه متبوع خود توصیف و اعلام کرد: وزارت ارتباطات دارای بیشترین خصوصی سازی و آزادسازی در کشور است. https://cdn.icana.ir/d/019/2229.jpg وزارت,ارتباطات,پیشرو,در,خصوصی,سازی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست علنی امروز (چهارشنبه 14 تیر) مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارشی از وضعیت وزارتخانه متبوع خود پرداخت و گفت: امروز فناوری ارتباطات و اطلاعات بسیار فراتر از آنچه در گذشته به صورت پست و تلگراف و تلفن، تنها به برقراری ارتباطات محدود بسنده کرده بود، می پردازد و نقش خود را در تمامی عرصه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی برجسته کرده است، به گونه ای که این دوره را به عنوان عصر اطلاعات می شناسیم.

وی ابراز  امیدواری کرد حداکثر استفاده از این عرصه برای رسیدن به اهداف برنامه پنجم توسعه فراهم شود و افزود: توسعه بر مبنای فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتالی از جمله اهداف این حوزه است که براساس برنامه استراتژیکی که در وزارتخانه تعریف شده، 6 ماه پس از نقطه شروع به ایران الکترونیک یکپارچه که دسترسی به خدمات توسط هر فردی و در هر زمانی میسر باشد، دست خواهیم یافت و امیدواریم تا پایان برنامه ششم توسعه به این مرحله برسیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بیان ماموریت های این وزارتخانه پرداخت و گفت: اعمال حاکمیت بر بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات، فضای فرکانسی کشور، توسعه زیرساخت های لازم در همه حوزه ها و دسترسی آحاد مردم جامعه به تسهیلات مخابراتی، پستی و الکترونیکی، از وظایف این وزارتخانه است که ما سعی کرده ایم براساس اصل 44 قانون اساسی، بیشترین حضور بخش خصوصی را در این عرصه ساماندهی کنیم.

وی به تدوین 6 سند راهبردی و 5 برنامه در چارچوب چشم انداز نظام جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و به بیان وظایف وزارت ارتباطات در راستای رسیدن به این اهداف از جمله سیاستگذاری و برنامه ریزی کلان و هدایت و نگهداری شبکه های پستی و مخابراتی و فناوری اطلاعاتی پرداخت.

این عضو هیات دولت مرجع تصویب مقررات ارتباطی، ارتباطات رادیویی و فناوری اطلاعاتی را کمیسیون تنظیم مقررات این وزارتخانه دانست و به ذ کر برخی شبکه های پستی مادر پرداخت و تاکید کرد: امروز عمده وظایف تصدیگری در این عرصه به بخش خصوصی واگذار شده است و تعداد اپراتورهای این بخش افزایش قابل توجهی داشته است و بنابراین زمینه برای رقابت در این حوزه شکل گرفته و هر روز نرخ خدمات به صورت ارزان تر به مردم ارائه می شود.

تقی پور اقدام مهم توسعه ای دولت دهم را راه اندازی و به کارگیری نسل های جدید شبکه NGNتوصیف کرد و گفت: براساس آمار بانک جهانی در سال 2010 سهم این حوزه در کشور ما 4.79 تولید ناخالص داخلی است که در مقایسه با برخی کشورهای پیشرفته مانند کره جنوبی و ژاپن که با 6.9 در تراز اول قرار دارند، آمار خوبی است.

وی ادامه داد: در شاخص ارتباطات کشور ما با ضریب نفوذ 36.3 درصد تلفن ثابت رتبه اول منطقه و رتبه 32 در دنیا را دارد؛ در تلفن همراه با ضریب نفوذ 91.2 رتبه 11 منطقه و رتبه 90 دنیا را دارد؛ در اینترنت با ضریب نفوذ 32.86 رتبه 17 منطقه و رتبه 150 دنیا را دارد؛ از نظر تعداد مرسولات پستی رتبه 2 منطقه و از لحاظ سرانه تعداد محصولات رتبه 5 آن را دارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دستاورد مهم بخش ارتباطات در دولت دهم را خصوصی سازی و آزادسازی دانست و اعلام کرد: وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال 89 رتبه اول را در این عرصه به دست آورد و امروز یک هزار و 850 شرکت غیردولتی و خصوصی خدمات این بخش را به مردم ارائه می دهند.

وی به ذکر آماری در بخش زیرساخت ها پرداخت و اضافه کرد: رشد 4.7 برابری پهنای باند اینترنت بین الملل؛ رشد 21.8 برابری ظرفیت ارتباطات دیتای کشور؛ رشد 2 برابری ظرفیت شبکه انتقال داخل کشور؛ رشد 5 برابری تعداد خطوط اینترنت پرسرعت واگذار شده؛ رشد 4.5 برابری پوشش جاده های اصلی، فرعی و ریلی تلفن های همراه؛  رشد 67 درصدی تعداد دفاتر خدمات ارتباط شهری و 15 درصدی دفاتر خدمات ارتباط روستایی از جمله دستاوردهای این حوزه است.

تقی پور به موضوع امنیت در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: در 6 سال گذشته اقدام قابل توجهی در این حوزه نشده، اما روند رشد رخدادهای امنیتی از سال 1989 تا 2003 چندین برابر شده و سرمایه گذاری در این زمینه از 70 میلیارد دلار در سال 2003 در جهان به 116 میلیارد دلار در سال 2008 رسیده و نشان می دهد کشور ما نیز باید گام های جدی تری بردارد.

وی تصریح کرد: سامانه امنیت در همه دستگاه های اجرایی با مدیریت این وزارتخانه ایجاد شده،  گسترش شبکه ارتباطی مراکز امداد و هدایت رخدادهای رایانه ای، مقابله موثر با حملات اینترنتی که هر روزه شاهد انتشار اخبار آن هستیم و جایگزینی محصولات و خدمات امنیتی این حوزه، از جمله آمار دستاوردهای این حوزه است.

عضو هیات وزیران دولت دهم درباره اقدامات انجام شده در راستای توسعه ارتباطات بین الملل یادآور شد: با توجه به اینکه هیچ مسیر ترانزیتی از کشور جمهوری اسلامی ایران عبور نکرده بود، قراردادهای منعقد شده با کشورهای ترکیه، عمان، عراق، پاکستان، روسیه و اروپا، جایگاه ایران در منطقه را ارتقا خواهد داد.

تقی پور به حضور ایران در مجامع بین المللی اشاره کرد و توضیح داد: ثبت بین المللی 1432 ایستگاه مخابرات، افزایش حضور و قدرت تاثیرگذاری در مجامع بین المللی بدان گونه که 80 درصد پیشنهادات ایران در اتحادیه جهانی مخابرات به ثمر نشسته و کسب 3 کرسی مهم مطالعاتی در گروه های اداره جهانی مخابرات از جمله این دستاوردها بوده است.

وی به صدور 5 پروانه برای اپراتور تلفن ثابت، 5 پروانه برای اپراتور تلفن همراه و 8 پروانه برای اپراتور مخابرات ماهواره ای اشاره کرد و گفت: ایجاد ایستگاه های ثابت و سیار کاهش فضای فرکانسی حاصل تلاش همکاران بنده در 5 سال گذشته بوده و امروز فضای فرکانسی کشور به واسطه حضور سیگنال های مزاحم توسط داخلی ها و خارجی ها به شدت کنترل می شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خاتمه به چند سوال کتبی نمایندگان در حوزه وظایف وزارتخانه خود پاسخ داد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet