شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1391/04/14 11:23:52
سرویس فرهنگی
بهمن دری برنامه های سال 91 حوزه خود را اعلام کرد:

پیگیری منویات مقام معظم رهبری درحوزه نشر

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، برنامه ها و فعالیت های این مجموعه در سال ۹۱ را تشریح کرد.
پیگیری منویات مقام معظم رهبری درحوزه نشر معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، برنامه ها و فعالیت های این مجموعه در سال 91 را تشریح کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/19619.jpg پیگیری,منویات,مقام,معظم,رهبری,درحوزه,نشر Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، بهمن دری گفت‌: حمایت از اهالی قلم٬ نوقلمان و حمایت از کتب ارزشمند در عرصه دین و دفاع مقدس و ادبیات بویژه ادبیات داستانی و همچنین حمایت از کتب قرآنی فاخر و برجسته به منظور احیای کتب شیعی و ارتقای معرفت دینی و بصیرت فرهنگی را راهبرد سال 91 معاونت امور فرهنگی است.

وی یکی از اولویت های حوزه نشر در سال آتی را پیگیری منویات رهبر معظم انقلاب در حوزه نشر دانست و ادامه داد: یکی از منویات مهم رهبر معظم انقلاب در حوزه کتابخوانی آن است که باید فرهنگ ترویج مطالعه از پایه صورت گیرد به همین منظور نمایشگاه یاد یار مهربان در سال 90 در پنج استان اجرایی و بسیاری از مدارس از کتابهای موجود تجهیز شدند.

وی حوزه نشر را به چهار رکن شامل نویسنده، ناشر، عرضه کننده و مصرف کننده تقسیم کرد و گفت: اگر نویسنده به عنوان خالق و تولید کننده فکر، اثری فاخر تولید کن، اما ظرف مناسب بیانی در کار نباشد، اثر وی قابل استفاده نخواهد بود؛ اگر کتابی چاپ شد، اما توزیع و ویترین مناسبی برای عرضه نبود باز هم اثر بی استفاده خواهد بود و در نهایت اگر رکن چهارم یعنی مصرف کننده نباشد این چرخه کامل نخواهد شد و ترویج کتابخوانی محقق نمی شود.

دری افزود: تلاش داریم قدرت خرید در نمایشگاه ها بیشتر و با تخفیف مناسب هم به ناشر و هم به مصرف کننده کمک کنیم؛ با ارائه تخفیف 20 درصدی از ناشران حمایت می کنیم و ناشر نیز خود 20 درصد به مصرف کننده تخفیف می دهد که این سبب متعادل کردن قیمت کتاب می شود.

معاون امور فرهنگی ارشاد با تاکید بر آنکه نمایشگاه ها باید هدفمند برگزار شوند، گفت: به همت استانها و تفاهمنامه های منعقده نمایشگاه ها در سال آتی در سه بخش استانی، جشن کتاب و موضوعی برگزار خواهد شد و هر استان میزبان یک موضوع، در نمایشگاه های موضوعی با توجه به فرهنگ قالب در استان می شود، مثلا در قم نمایشگاه کتب دینی و در مشهد کتب تاریخی و تاریخ اسلام به نمایش در می آید؛ این مساله هم به ناشر و هم مخاطب فرصت درست و دقیق انتخاب کردن و جلوگیری از اتلاف وقت را می دهد.

دری گفت: رویکرد دولت های نهم و دهم کاملا فرهنگی و سفرهای استانی نیز مبتنی براین اصل است.

وی ادامه داد: ‌سال گذشته، به منظور همراهی با رویکرد فرهنگی دولت، تمرکز زدایی برنامه ها از تهران به استانها مبلغ 43 میلیارد تومان برای اجرای برنامه های فرهنگی در شهرستانها هزینه کردیم؛ گرچه هیچ تکلیفی برای تحقق برنامه های شهرستانها از ناحیه بودجه بر عهده ما نبود،اما تلاش کردیم تا همسویی و همراهی خود را در این مهم نشان دهیم.

معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: در سال 90 نزدیک به دو میلیارد تومان به کتاب های قرآنی، نهج البلاغه، مفاتیح و یک میلیارد تومان برای خرید کتاب های مرتبط با موضوع نماز اختصاص پیدا کرد که ناشران و مولفان قطعا توقع دارند در سال 91 این میزان افزایش پیدا کند؛ که با تدابیر ویژه به گسترش خرید کتاب های ارزشمند مبادرت خواهیم کرد.

دری با بیان آنکه اگر بودجه فرهنگی سه برابر هم شود باز با نقطه مطلوب فاصله خواهیم داشت، افزود: توقع ما از مسوولان آن است که تامین بودجه را با دید فرهنگی نگاه کنند.

وی رویکرد قالب در بیست وپنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را توجه به بحث کیفی دانست و گفت: نمایشگاه دارای دو بخش ظرف و اجراییات و دیگری مظروف و محتوا است.

معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد ادامه داد: رویکرد ما در نمایشگاه های استانی کیفی است و تلاش خواهیم کرد در عرصه نشر تازه های کتاب، به نیازهای روز و خلاء های موجود پاسخ دهیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet