هدر موبایل
1391/04/14 11:26:53
سرویس صحن

موافقت مجلس با کلیات طرح تمدید مهلت جذب اعتبارات پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای

نمایندگان مردم در خانه ملت با کلیات طرح دو فوریتی تمدید مهلت جذب اعتبارات پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای قانون بودجه سال ۹۰ موافقت کردند.
موافقت مجلس با کلیات طرح تمدید مهلت جذب اعتبارات پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای نمایندگان مردم در خانه ملت با کلیات طرح دو فوریتی تمدید مهلت جذب اعتبارات پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای قانون بودجه سال 90 موافقت کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/9211.jpg موافقت,مجلس,با,کلیات,طرح,تمدید,مهلت,جذب,اعتبارات,پروژه,های,تملک,دارایی,های,سرمایه,ای Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت در نشست علنی امروز (چهارشنبه 14 تیر) مجلس شورای اسلامی،نمایندگان به استماع گزارش کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در خصوص طرح دو فوریتی تمدید مهلت جذب اعتبارات پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای قانون بودجه سال 1390 کل کشور که روز گذشته فوریت آن به تصویب رسیده بود، پرداختند.

این طرح در جلسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسباتو پس از اظهارات موافقین و مخالفین به تصویب نرسید و رد شد.

غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس به دلایل این رد اشاره کرد و گفت: مفاد این طرح موجب بی انضباطی مالی می شود و مجلس نباید به آن دامن بزند و لذا اگر این موضوع نیاز دولت و دستگاه های اجرایی است، قوه مجریه با تقدیم لایحه در زمان مقرر به مجلس مشکل را حل کند.

نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه 17 درصد اعتبارات عمرانی بودجه سال 1390 تخصیص پیدا نکرده، این طرح را سالبه به انتفاع موضوع دانست.

کاتب اعلام کرد: تمدید هر ساله مهلت مقرر در قانون بدعتی است که موجب اخلال در نظام بودجه ریزی خواهد شد.

وی تصویب این طرح را تأیید اقدام دولت در تأخیر ارائه لایحه بودجه و خلاف مصلحت کشور دانست و افزود: تصویب طرح، عدم اهتمام دستگاه های اجرایی در انجام به موقع وظایف را به دنبال دارد.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اضافه کرد: این طرح مغایر قوانین مختلف از جمله ماده 103 قانون محاسبات عمومی مبنی بر ارائه صورتحساب عملکرد سالانه توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی، ماده 104 این قانون و تأخیر در روند تهیه گزارش تفریغ بودجه، ماده 218 مکرر آیین نامه داخلی در تهیه و ارائه گزارش تفریغ بودجه و ماده 2 قانون تفریغ بودجه سال های پس از انقلاب اسلامی مبنی بر ارائه صورتحساب نمایه دستگاه ها تا خرداد ماه و تیرماه سال بعد است.

در ادامه مهرداد بائوج لاهوتی به مخالفت با رد این طرح پرداخت و با بیان اینکه دولت نیز موافق این طرح است اعلام کرد: بودجه عمرانی سال گذشته 34 هزار و 500 میلیارد تومان بوده که از این مقدار تا 20 اسفند تنها 13 هزار میلیارد تومان تخصیص پیدا کرده و 15 هزار میلیارد تومان نیز در 15 روز باقی مانده تخصیص یافته است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بی فایده خواندن تخصیص اعتبارات در روزهای پایانی سال تصریح کرد: کمک مجلس به این موضوع وهن قوه قانونگذاری است زیرا در صورت تصویب نشدن این طرح دو فوریتی دستگاه ها مجبور خواهند شد مازاد بودجه خود را به خزانه برگردانند.

سپس غلامرضا تاجگردون با بیان اینکه قوانین جاری کشور مشخص است، در موافقت با رد این طرح توضیح داد: نماینده دولت در کمیسیون بودجه به صراحت اعلام می کند که بسیاری از اعتبارات بعد از عید اختصاص یافته در حالی که نظر قانون آن است که بودجه دستگاه ها نهایتاً تا 28 اسفند هر سال پرداخته شود.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اعلام کرد: دامن زدن به این تخلف دولت به صلاح مجلس نیست.

جلیل جعفری بنه خلخال در مخالفت با رد این طرح گفت: این کار خسارت جبران ناپذیری به بیت المال وارد می کند و ارائه گزارش تفریغ بودجه که برخی از نمایندگان به آن اشاره کردند یک کار نرم افزاری است که در داخل اتاق انجام می شود و ما نباید امور عمرانی را که در جاده ها و شهرها انجام می شود، وابسته به آن کنیم.

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی از نمایندگان خواست به طرح تمدید رأی مثبت و به رد کمیسیون پاسخ منفی دهند.

سپس ایرج عبدی به عنوان موافق رد، چنین طرحی را رویه بدی در قانونگذاری دانست و گفت: اگر مشکل قانونی وجود دارد باید با ارائه اسناد و مدارک قوی به حل آن اقدام کنیم؛ نه آنکه در هر زمان که اتفاقی در کشور رخ داد برای آن تبصره ای بیاوریم.

در ادامه موسوی لارگانی به عنوان مخالف رد و جعفر قادری به عنوان موافق به ایراد سخنانی پرداختند.

جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تبعات موافقت با چنین طرحی را متوجه مجلس دانست و گفت: چنین مواردی در مجلس هشتم نیز وجود داشت اما نمایندگان به دلیل ضرورت انضباط مالی زیر بار آن نرفتند.

در خاتمه ابراهیمی نماینده دولت گفت: اولین بار نیست که چنین درخواستی صورت گرفته و در دوره های قبل نیز درخواست تمدید مهلت جذب اعتبارات رخ داده است.

وی افزود: تأخیر در تصویب قانون برنامه پنجم در مجلس سبب شد ارائه لایحه بودجه در سال 89 از سوی دولت با تأخیر روبرو شود.

ابراهیمی اعلام کرد: اگر این طرح تصویب شود بخشی از مشکلات مردم در استان ها حل و جذب اعتبارات استانی میسر خواهد شد.

پیش از رأی گیری از نمایندگان غلامرضا تاجگردون در تذکری بیان کرد: نماینده دولت باید به شبهات طرح پاسخ دهد و راجع به اعداد و ارقام و زمان تخصیص و پرداخت اعتبارات صحبت کند در حالی که چنین اتفاقی نیافتاد.

محمدرضا باهنر که ریاست مجلس در ساعات پایانی جلسه امروز را بر عهده داشت،در پاسخ تذکر تاجگردون اعلام کرد: شاید تصویب شدن یا نشدن این طرح برای دولت آنچنان مهم نیست.

سرانجام با رأی گیری از نمایندگان کلیات طرح دو فوریتی تمدید مهلت جذب اعتبارات پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای قانون بودجه سال 1390 کل کشور با 122 رأی موافق، 44 رأی مخالف و 24 رأی ممتنع به تصویب رسید./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet