هدر موبایل
1391/04/16 10:02:00
سرویس سیاسی
دستغیب:

وزارت‌خارجه اصلاح رفتار ریاض با حجاج‌ایرانی را پیگیری کند

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر لزوم اصلاح رفتار عربستان با حجاج ایرانی تأکید کرد و گفت: دستگاه دیپلماسی در این باره باید اقدام لازم را انجام دهد.
وزارت‌خارجه اصلاح رفتار ریاض با حجاج‌ایرانی را پیگیری کند نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر لزوم اصلاح رفتار عربستان با حجاج ایرانی تأکید کرد و گفت: دستگاه دیپلماسی در این باره باید اقدام لازم را انجام دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/8592.jpg وزارت‌خارجه,اصلاح,رفتار,ریاض,با,حجاج‌ایرانی,را,پیگیری,کند Icana

محمدرضا دستغیب در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، درباره لزوم پیگیری موضوع اعدام اتباع ایرانی در عربستان از طریق مجامع بین‌المللی حقوق بشر، گفت: دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران باید این موضوع را بدون درنگ دنبال کند چراکه رفتار دولت ریاض با حجاج و زائران ایرانی خلاف حقوق و کنوانسیون‌های جهانی است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، بدرفتاری دولت ریاض با اتباع ایرانی را مربوط به حال حاضر ندانست و تصریح کرد: از چند سال قبل مقامات آل سعود تحت تأثیر القائات استکبار جهانی رویکردی سیاسی را در قبال جمهوری اسلامی و ملت ایران در پیش گرفتند و وقت آن رسیده که دستگاه دیپلماسی نسبت به این مسئله واکنش جدی از خود نشان دهد.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس با یادآوری کشتار خونین حجاج ایرانی به دست مزدوران آل سعود در سال 66، ادامه داد: اکنون موضوع اعدام اتباع ایرانی جنبه فرا مرزی پیدا کرده چون سیر مراحل حقوقی دادگاه مطابق حقوق بین‌الملل طی نشد و متهمان اعدامی، هنگام محاکمه از حقوق کنسولی محروم بودند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه وزارت خارجه باید جدی‌تر اصلاح رفتار نامناسب دولت ریاض با حجاج و زائران ایرانی را پیگیری کند، تصریح کرد: از آنجا که اجرای حکم اعدام در قبال اتباع ایرانی خلاف رویه‌های بین‌المللی انجام شد،‌ دستگاه دیپلماسی باید در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد علیه دولت ریاض طرح دعوا کند.

حکم اعدام هجده ایرانی متهم به قاچاق مواد مخدر از سوی دولت عربستان در سال جاری اجرا شد حال آنکه دادگاه سعودی قوانین و کنوانسیون‌های بین‌المللی را درباره نحوه و مراحل رسیدگی به اتهام این افراد رعایت نکرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet