خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1391/04/14 18:16:01
سرویس فرهنگی
حسینى در تشریح سفر هیات فرهنگی ایران به ترکیه مطرح کرد:

ترکیه خواهان گسترش روابط فرهنگی با ایران

عضو کمیسیون فرهنگى مجلس با اشاره به دیدار هفته گذشته خود از ترکیه، از علاقه مقامات این کشور براى گسترش مناسبات فرهنگى و ایجاد انجمن دوستى پارلمانى بین ایران و ترکیه خبر داد.
ترکیه خواهان گسترش روابط فرهنگی با ایران عضو کمیسیون فرهنگى مجلس با اشاره به دیدار هفته گذشته خود از ترکیه، از علاقه مقامات این کشور براى گسترش مناسبات فرهنگى و ایجاد انجمن دوستى پارلمانى بین ایران و ترکیه خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/22028.jpg ترکیه,خواهان,گسترش,روابط,فرهنگی,با,ایران Icana

سید مرتضی حسینی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به سفر هیأت عالی‏رتبه فرهنگى ایران به سرپرستى وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامى براى افتتاح نمایشگاه هفته فرهنگى ایران درترکیه گفت: در افتتاحیه این نمایشگاه که با حضور مقامات ارشد کشورترکیه و برخی دیگر از کشورهای  اسلامی برگزار شد، برنامه هایی درباره سنت، فرهنگ و آداب ایرانی‌ برای حاضرین به نمایش درآمد.

نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه خواهان گسترش روابط بیشتر با ایران است اضافه کرد: یکی از اتفاقات جالبی که در خلال سخنرانی وزیر فرهنگ ترکیه رخ داد این بود که وی در بخشى از سخنان خود گفت"اصفهان نصف جهان و استانبول هم نصف دیگرش".

 حسینی با اشاره به بخش‏های مختلف نمایشگاه عملکرد مسئولان برگزاری را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: انصافاً در این بخش خوب کار کرده بودند. اما نبود آثاری از گفتمان و اندیشه‏های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبرى یکی از ضعف‏های این نمایشگاه بود.

وی اضافه کرد:امام(ره) و مقام معظم رهبری آثار بسیار ارزشمندی را با موضوعات مختلف فرهنگی، دینی، مبارزه با استکبار و همچنین بیداری اسلامی دارند که متاسفانه در این نمایشگاه وجود نداشت.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به ملاقات با معاون نخست وزیر ترکیه در ادامه افزود:‌ در این دیدار معاون نخست وزیر ترکیه تاکید داشت که برخی از اختلافات نباید عاملى براى جدایى ملت و دولت‏ ایران و ترکیه شود وباید با هم به قرآن تمسک جوییم و آن را محور وحدت خود قرار دهیم. ایران دارای تاریخی کهن است و باید به دنبال آن بود تا ترجمه ترکى کتاب هاى وزین منتشر شده در ایران وارد بازار کتاب ترکیه شود.

به گفته حسینی بازدید هیات ایرانی از خبرگزارى آناتولى ترکیه  از دیگر برنامه های این سفر بود.

وی افزود:‌ خبرگزاری آناتولی یکی از مهم ترین و بزرگ‏ ترین خبرگزارى‏هاى ترکیه است که در روز حدود ٦٠٠ خبر را به ٨ زبان منتشر مى کند و انتشار اخبار به ١٠ زبان دیگر از جمله فارسى را در برنامه هاى آینده نزدیک خود قرار داده است.  البته باید گفت که قابل مقایسه با خبرگزاری های ایرانی نیست چراکه معتقدم رسانه های  کشورمان حرفه‏اى‏تر و دقیق‏ترکار خبر را انجام می دهند.

وی ادامه داد:‌ دیدار از شبکه T.R.Tکه داراى ١٦ شبکه است و در حوزه هاى مختلف ورزشی، سیاسى، خانواده و غیره فعالیت مى کند از دیگر برنامه های هیات ایرانی بود.

 این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به گفت و گوی خود با یکی از معاونان شبکه تلویزیونی T.R.Tتصریح کرد: درفاصله گفت‏و‏گوی پخش زنده وزیر فرهنگ و ارشاد با تلویزیون دولتی ترکیه، با معاون این شبکه تلویزیونی گفت و گویی داشتم و از ایشان پرسیدم  چرا در مسأله سوریه از مخالفان دولت حمایت می‏کنید؟ آیا منافع خودتان هست یا تحت تأثیر غربی‏ها این کار را انجام مى‏دهید؟ وی در پاسخ به سوال من گفت که هم منافع خودمان ایجاب مى‏کند و هم اینکه مسائل دیگری هست و تحت تأثیر غربی‏ها هستیم و هم اینکه بشار اسد به درد ما نمی خورد.

حسینی ادامه داد:از وی پرسیدم که اگر روزی بشار اسد از سوریه برود، به نفع اسرائیل است یا نه؟ گفت که اگر بشار برود به نفع اسرائیل است. گفتم خوب ما به این علت که آمریکا و اسرائیل می‏خواهند از این ماجرا سود کنند از دولت و ملت سوریه حمایت می‏کنیم. ما معتقدیم اگر این تروریست‏ها و القائده از سوریه خارج شوند، قائله می‏خوابد و مردم، اسد را انتخاب می‏کنند. وی گفت این حرف‏ها منطقی است. گفتم: ولى دولتمردان شما تمایلی ندارند تا این حرف ها را بشنوند.

 به گفته این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی دیدار از مراکز ایرانی و شیعی  پارلمان ترکیه  وزارتخانه هاى آموزش عالی، ورزش و جوانان، فرهنگ و جهانگردی  سفر به قونیه و بازدید از مقبره مولانا از دیگر برنامه های هیات ایرانی در سفر به ترکیه بود.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet