پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/08/30 18:14:00
سرویس سیاسی

لاریجانی: اجلاس شهرداران آسیایی نقشه راهی برای همگرایی استراتژیک این کشورهاست

دکتر علی لاریجانی گفت: اجلاس شهرداران آسیایی علاوه بر ثمربخش بودن آن در استفاده بهینه از تجربیات برای مدیریت شهری، نقشه راهی برای همگرایی استراتژیک کشورهای آسیایی است.

به گزارش خانه ملت، رییس مجلس شورای اسلامی عصر پنج‌شنبه در اولین اجلاس شهرداران پایتخت‌ها و کلان‌شهرهای آسیایی، گفت: مجالس آسیایی می‌توانند با یکدیگر اتحادیه‌ای را تدارک ببینند تا از طریق آن به منافع مشترک و همگرایی فرهنگی و اجتماعی برسند و هویت جدیدی را در صحنه بین‌المللی تدارک ببینند.

وی افزود: شهرهای بزرگ آسیایی چالش‌های مشترکی نظیر ترافیک، مشکلات محیط زیست ، کاستی‌هایی در حمل و نقل، سلامت و بهداشت ، آموزش و غیره دارند که هر یک برای رفع این مشکلات راه حل‌هایی را اندیشیده‌اند و تبادل افکار در این عرصه‌ها و همکاری با یکدیگر می‌تواند نقطه شروع خوبی برای همگرایی ملل آسیایی باشد.

وی با بیان اینکه اروپا در قرن بیستم موفق به تشکیل اتحادیه اروپا شد و در طول چند دهه توانست علاوه بر ایجاد همگرایی تا حد زیادی منافع مشترک اروپا را دنبال کند، اظهار کرد: این توان به هم تنیده در عرصه بین‌المللی جایگاه بهتری را برای خود پیگیری می‌کند و به عنوان یک بازیگر نسبتا فعال معرفی می‌شود البته اتحادیه اروپا با همه این تلاش‌ها موفق به آرزوی خود در تدوین قانون اساسی واحد نشده است. اما در بسیاری از عرصه‌های اقتصادی و سیاسی توفیقاتی را به دست آورده است.

رییس مجلس ادامه داد: در چند دهه گذشته و پس از فروپاشی شوروی و وقوع حادثه 11 سپتامبر جهان با نوعی فرصت‌طلبی سیاسی آمریکا مواجه بود که قصد داشت از خلاء‌های موجود در عرصه سیاست بین‌المللی استفاده کرده و تئوری یکجانبه‌گرایی و مدیریت واحدجهانی را به عنوان پارادایم مسلط بر ملل جهان تحمیل کند و برای توجیه این رفتار سیاسی دانشمندانی را بسیج کرد تا پایگاه نظری را برای این امر تدارک ببینند و بیش از 60 دانشمند آمریکایی سعادت بشری در قرن بیست و یکم را پذیرش دموکراسی آمریکایی تفسیر کردند و گاه نیز نظریه پایان تاریخ فوکویاما را مستمسکی برای خود در نظر گرفتند اما از ابتدا روشن بود که این نظریه خام است و حداقل دو مشکل اساسی را در درون خود دارد.

وی اظهار داشت: در وهله اول در درون این تئوری نوعی تحقیر سایر کشورها و ملل و فرهنگ‌ها و تمدن‌ها نهفته بود. حادثه فروپاشی شوروی پیش از آنکه معلول توانمندی فکری و سیاسی آمریکا و غرب باشد معلول مغشوش بودن نظریه مارکسیسم و زیست سوسیالیستی بود، استفاده از این حادثه و سوار شدن بر موج تبلیغاتی آن و فربه نشان دادن زیست آمریکایی پیش از آنکه حکایت از یک امر واقعی کند نشانگر یک فرصت‌طلبی بین‌المللی بود .

لاریجانی افزود: حکیمان اسلامی اصلی در مکتوبات خود دارند که " اثبات شی ، نفی ماعدا" نمی‌کند به این معنی که نفی تجربیات سایر ملل و دست دوم دانستن افکار سیاسی و اقتصادی و فرهنگی آنان نوعی تحقیر عامدانه بوده و طلیعه نوعی استعمار نظری و سیاسی تلقی می‌شد .

نماینده مردم قم در مجلس گفت: وضعیت درونی آمریکا ، از نظر مدیریت سیاسی ، عقلانی و اقتصادی آنگونه نبود که بتواند به نیازهای زمانه پوشش دهد و بحران اقتصادی امروز گوشه‌ای از این امر را نشان می‌دهد. در شرایطی که کشورهای آسیایی نظیر چین شتاب قابل توجهی در عرصه اقتصاد پیدا کرده است بحران اقتصادی فعلی نشانگر ضعف مدیریت اقتصادی آمریکاست و رفتار ناشیانه آمریکا در عراق، لبنان، فلسطین ، افغانستان و نیز موضوع هسته‌ای ایران وعدم توفیق آمریکا در این زمینه‌ها فقدان قدرت سیاسی آمریکا در مدیریت ادعایی را نشان می‌دهد.

وی تاکید کرد : باید دید که امروز در کجا قرار داریم و آیا پارادایم مسلط بین‌المللی همان نظریه‌ مدیریت واحد جهانی و یکجانبه‌گرایی است که با نظریه اقدام پیش‌دستانه نظامی که خود نوعی توحش مدرن است همراه شده و یا اینکه صحنه بین‌الملل در حال گذر به نظریه‌ی دیگری است.

لاریجانی گفت: شواهد زیادی وجود دارد که اثبات می‌کند نظریه کهنه قبلی دیگر تاب حضور در شرایط امروز را ندارد،اقدامات نظامی و گستاخانه آمریکا در قاره آسیا بدون استثنا عقیم مانده است. آنها به همراه رژیم صهونیسیتی به کشور کوچکی حمله نمودند و همه گونه کمک نظامی و اقتصادی در اختیار رژیم صهیونیسیتی قرار گرفت، اما در جنگ سی و سه روزه حزب‌الله و مقاومت اسلامی چنان شکستی به آنها داد که هنوز پس‌لرزه‌های آن دامنگیر رژیم صهونیسیتی است و این در حالی است که آمریکا‌یی‌ها از تحریک برخی جریان‌های داخلی لبنان و کشورهای عربی در این ماجرا نیز بهره جستند. اما سید حسن نصرالله رهبر مقاومت لبنان سقوط تئوری یکجانبه‌گرایی و اقدام پیش‌دستانه را بیان کرد.

وی ادامه داد : از سوی دیگر آمریکا در نشست آناپولیس قصد مانور سیاسی مدیریت جهانی داشت تا خود را در حل و فصل موضوع فلسطین وارد کند و پس از آن سفرهای مکرری که به منطقه برای همراهی بسیاری از کشورها در آناپولیس صورت گرفت آمریکا اعلام کرد که تا پایان سال 2008 صلح ‌را در فلسطین پابرجا می‌کند.

نماینده مردم قم افزود: کمتر کسی در صحنه‌های بین‌المللی وجود دارد که به جاندار بودن آناپولیس اعتقاد داشته باشد، چرا که آناپولیس از ابتدا مرده متولد شد؛ چراکه مبنای آن تمکین در مقابل حقوق مردم فلسطین نبود و آمریکا و برخی کشورهای غربی که شعارهای دفاع از دموکراسی در جهان می‌دهند نخواستند رای دولت فلسطین به دولت حماس را بپذیرند و لذا شکست آنان از قبل قابل پیش‌بینی بود. همچنین تلاش‌هایی هم که امروز در قالب کنفرانس گفت‌وگوی دین و صلح در آمریکا و ترتیب دادن نشستی با حضور شیمون پرز و برخی کشورهای عربی و اسلامی برگزار می‌شود نه تنها کارآیی در تنظیم شرایط سیاسی منطقه ندارد بلکه بیشتر به مراسم بدرقه بوش و سیاست‌های وی شباهت دارد.

رییس مجلس ادامه داد : در لشکرکشی آمریکاییان به عراق و اشتغال آن مدتی سرود پیروزی خوانده شد، اما رفتار تحقیرآمیز آنان نسبت به مردم عراق و نگاه سودجویانه آنان به نفت این کشور چنان تنفری در مردم عراق ایجاد کرد که رییس‌جمهور جدید آمریکا با شعار خروج از عراق به میدان انتخابات آمد. از سویی دیگر تلاش‌های این روزهای آمریکا درعراق برای انعقاد قرارداد خروج، ضمن اینکه دست و پا کردن حداقل یک دستاورد برای جنگ‌طلبی آمریکاست در عین حال می‌تواند هزینه اقدامات ناشیانه آنها را از جیب ملت عراق تامین کند.

وی تصریح کرد: البته مردان سیاسی عراق هوشیارانه طرح توافقنامه امنیتی را به طرح خروج آمریکا بدل کرده‌اند که هنوز هم اشکالات زیادی بر این طرح هفت بار بازبینی شده، وجود دارد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این اقدام آمریکا در مورد توافقنامه امنیتی به مالباخته‌ای می‌ماند که قصد دارد با امضای این توافقنامه برای حفظ آبروی خود صورتش را آرایش کند تا دیگران رنگ‌پریدگی آن را نبینند.

وی اظهار داشت: آمریکا در سال2001 و در هنگام اشغال افغانستان مدعی شد که چهار هدف دستگیری بن‌لادن و ملاعمر و مبارزه با تروریسم و مواد مخدر را پیگیری می‌کند، اما پس از گذشت هشت سال کدام یک از این اهداف محقق شده ؟ دستگیری بن لادن وملاعمر محقق نشده و مبارزه با تروریسم این روزها تبدیل به رفاقت و مذاکره با آنان شده است که خود نوعی رسوایی سیاسی است.

وی ادامه داد : همچنین در مبارزه با مواد مخدر شرایط مفتضح‌تری وجود دارد؛ چراکه تولید مواد مخدر در سال 2001 در افغانستان 200 تن بود و امروز به دلیل اقدامات آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها تولید مواد مخدر در افغانستان به 9 هزار تن رسیده است و جالب‌تر اینکه ترانزیت اکثر این مواد از طریق سه فرودگاه بگ‌رام، قندهار و کابل به جزیره دیوگارسیا صورت می‌پذیرد که همه این مناطق در کنترل ناتو هستند. این مواد از طریق این جزیره به کشورهای غربی سرازیر می‌شود و البته نمی‌توان اقدامات این کشورها را به همراه تجهیزات مدرن برای تشکیل 300 لابراتوار تبدیل تریاک به مواد افیونی خطرناک در افغانستان نادیده انگاشت.

لاریجانی تصریح کرد: البته رییس‌جمهور جدید آمریکا در مورد افغانستان و مبارزه با تروریسم حرف‌های جدیدی زده است که باید رفتار آنها را در آینده نظارت کرد تا صحت و سقم آن آشکار شود.

وی در ادامه صحبت‌های خود به موضوع هسته‌یی ایران و رفتار ماجراجویانه آمریکا در مورد آن اشاره کرد و گفت: آمریکا به جای احترام به قوانین بین‌المللی دست به رفتاری دوگانه زد، از سویی با کشورهایی که بمب اتم دارند به دلیل اتحاد قدیمی از همکاری‌های درازمدت هسته‌یی آنها استقبال کرد و از جانب دیگر با ایران که npt را پذیرفته و نظارت مستمر آژانس را پذیرفته بود، ستیز کرد.

رییس مجلس افزود: آمریکا با این رفتار خود عملا نهادهای بین‌المللی را تضعیف و به کشورها این سینگال را داد که چنانچه قصد دستیابی به فناوری‌های پیشرفته را دارید رعایت قوانین بین‌المللی دردی را دوا نمی‌کند و شاید تصور می‌کردند که با این اقدامات و فشارهای خود می‌توانند ایران را منصرف کنند که موفق نشدند.

لاریجانی اضافه کرد : در شرایط حاضر باید بپذیرند که ایران این توانمندی‌ها را داراست و با یک بازیگر منطقه‌ای نجیب وخوش‌رفتار مواجه هستند که صلح و امنیت منطقه‌ای آرزوی آن است. ایران منتقد رفتار آمریکا در عراق، افغانستان، فلسطین و لبنان بوده و گذر زمان نقد ایران را در این سیاست‌ها اثبات کرده است. از سوی دیگر همگان ریشه‌های بحران مالی آمریکا را می‌دانند و اینکه آمریکا می‌خواهد هزینه این بحران را از کشورهای آسیایی اخذ کند و با فشار بر برخی کشورها به دنبال ترمیم اشکالات مدیریت اقتصادی خود است و این می‌تواند نوعی ستم مضاعف بر آسیا باشد.

وی با تاکید بر این مطلب که آسیا باید جایگاه خود را در قرن بیست و یکم تعریف کند، افزود: مجموعه مولفه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی آسیا نشان می‌دهد که اگر قرن بیستم به غلط و به زور زمانه دست دوم انگاشتن آسیا بود قرن بیست و یکم قدرت اقتصادی ، توان سیاسی و فرهنگی آسیا واقعیتی انکارناپذیر است و چنانچه دریک نقشه راه طراحی شده جهت همگرایی ترسیم درستی از خود داشته باشد این قرن ، قرن ظهور و بروز قدرت آسیا به عنوان بازیگر متمدن شهرهای بین‌المللی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد : البته برای این نقش قطعا چالش‌هایی را ایجاد می‌کنند؛ چرا که نفع خود را در کارشکنی برای این همگرایی می‌بینند و قطعا تلاش می‌شود تا کشورهای آسیایی با اندک اختلاف نظری از هم دور شوند و خود را در دامان آمریکا پرتاب کنند.

لاریجانی اظهار داشت: نگاه استراتژیک به سهمیه بین‌المللی یک فرصت تاریخی در اختیار آسیا قرار داده که بهره خوبی از آن با تیزهوشی و رفتار معقولانه و همگرایی فراهم می‌شود و پیگیری منافع مشترک و پرهیز از اختلافات تصنعی در این راه لازم است تا بتوانیم از دوره گذار قطب‌بندی‌های جهانی جایگاه مناسبی برای خود تدارک ببینیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet