خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1391/04/17 12:01:00
سرویس اجتماعی
بشیری با انتقاد از نرخ بالای بیکاری هشدار داد:

اموج دلسردی در ساحل فارغ التحصیلان

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و مجلس نرخ بیکاری در بین فارغ‌التحصیلان دانشگاه را بالا دانست و گفت: وجود خیل عظیم فارغ‌التحصیلان بیکار و شاغل در زمینه‌های غیرمرتبط با تحصیلات، موجب دلسردی و کاهش انگیزه فراگیری علم در دانشجویان شده است.
اموج دلسردی در ساحل فارغ التحصیلان عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات و مجلس نرخ بیکاری در بین فارغ‌التحصیلان دانشگاه را بالا دانست و گفت: وجود خیل عظیم فارغ‌التحصیلان بیکار و شاغل در زمینه‌های غیرمرتبط با تحصیلات، موجب دلسردی و کاهش انگیزه فراگیری علم در دانشجویان شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/6592.jpg اموج,دلسردی,در,ساحل,فارغ,التحصیلان Icana

فرهاد بشیری در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به  نرخ بیکاری در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، تصریح کرد: متأسفانه بین بیکاری و سطح تحصیلات رابطه مثبتی به وجود آمده که این نشان‌دهنده یک مشکل و معضل تازه است. در ذهنیت بین این دو عامل باید رابطه‌ای عکس باشد در حالی که آنچه ما می‌بینیم رابطه‌ای مثبت است. وقتی بین ذهنیت و عینیت چنین تفاوت آشکاری به‌وجود می‌آید باید منتظر تولد یک مشکل، معضل و آسیب بود.

نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی در خصوص مبنای محاسبه اشتغال در کشور، ادامه داد: در همه دنیا روش استانداردی وجود دارد. آنها در محاسبات، پایه‌ها را یکی حساب می‌کنند تا بتوانند کشورها را با هم مقایسه کنند اکنون  بسیاری از جوانان فعال کشورمان مشغول به تحصیل هستند به همین دلیل نرخ بیکاری در بین فارغ‌التحصیلان دانشگاه بسیار بالاست و به همین میزان نیز بیکاری در میان افراد بی سواد وجود دارد.

وی افزود: در حالی که با بالا بودن نرخ فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به عنوان شاخص توسعه، بیکاری باید کاهش پیدا کند اما متأسفانه بین بیکاری و سطح تحصیلات رابطه ای مثبت ایجاد شده و مشکل از اینجاست که فارغ‌التحصیلان‌مان جذب بازار کار نمی‌شوند زیرا تحصیلات‌شان تناسبی با بازار کار ندارد.

این نماینده مجلس نهم به نحوه پذیرش و ظرفیت دانشگاه‌ها نیز اشاره داشت و بیان کرد: واحدهای مختلف دانشگاهی در تمامی شهر‌ها ایجاد شده و این موسسات آموزش عالی متناسب با امکاناتی که در اختیار دارند بدون اینکه بازار کاری برای این رشته‌ها وجود داشته باشد؛ رشته‌های تحصیلی را ایجاد می‌کنند.

بشیری با بیان اینکه کیفیت آموزشی در مراکز دانشگاهی مسئله امروز ماست، گفت: اگر نگاه ما نگاه کمی گرایانه باشد، توسعه دانشگاه‌ها کافی است؛ ولی مسئله امروز ما افزایش کیفیت نظام آموزشی قلمداد می شود زیرا دخالت دادن دانشجویان، کارمندان و اساتید در اموری که به آنان مرتبط است، موجب ایجاد انگیزه می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: وجود خیل عظیم فارغ التحصیلان بیکار و اشتغال در زمینه‌های غیرمرتبط با تحصیلات، موجب دلسردی و کاهش انگیزه فراگیری علم در دانشجویان و همینطور آموزش در اساتید شدهبه طوری که باید برای آن فکری داشت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet