هدر موبایل
1391/04/18 09:52:10
سرویس اقتصادی
معاون وزیراقتصاد ودارایی در گفت‌و‌گو با خانه ملت مطرح کرد:

بی توجهی شرکت‌های خارجی به تحریم های سیاسی ایران

معاون وزیراقتصاد و دارایی با بیان اینکه تحریم های سیاسی محدود کننده است نه بازدارنده گفت:شرکت‌های بخش خصوصی خارجی به هیچ وجه به این محدودیت ها توجه نمی کنند و اگر ما به عنوان صاحبان پروژه ها ظرفیت مذاکراتی راپ با شرکت های خارجی بالا ببریم، بدون شک در جذب آنها برای مشارکت در پروژه های کشور توفیق خواهیم داشت.
بی توجهی شرکت‌های خارجی به تحریم های سیاسی ایران معاون وزیراقتصاد و دارایی با بیان اینکه تحریم های سیاسی محدود کننده است نه بازدارنده گفت:شرکت‌های بخش خصوصی خارجی به هیچ وجه به این محدودیت ها توجه نمی کنند و اگر ما به عنوان صاحبان پروژه ها ظرفیت مذاکراتی راپ با شرکت های خارجی بالا ببریم، بدون شک در جذب آنها برای مشارکت در پروژه های کشور توفیق خواهیم داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/22177.jpg بی,توجهی,شرکت‌های,خارجی,به,تحریم,های,سیاسی,ایران Icana

بهروز علیشیری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در حاشیه حضور در کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت:تمرکز روی مباحث اقتصادی همان طور که دغدغه های مقام معظم رهبری نیز هست و  درک صحیح از وضعیت اقتصادی کشور ، تلاش برای بهبود این وضعیت در کنار  تلاش جدی برای ارتقای شاخص کسب و کار فاکتورهایی هستند که مجلس نهم باید در راستای آنها با دولت تعامل جدی داشته باشد.

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران در تشریح مهم ترین مسئله و حوزه ای که مجلس نهم باید در مدیریت آن با دولت تعامل  داشته باشد، یادآور شد:شاید یکی از مهم ترین متغیرهایی که مجلس می تواند ورود به آن را در اولویت برنامه های خود قرار دهد،  همکاری با دولت برای تغییر شیوه های مدل‌سازی تامین منابع مالی کشور است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بخش خصوصی ،مدیران بنگاه ها و وزارت خانه این دغدغه را دارند که شرکت های ما منابع کافی برای پروژه ها ندارند و  نیازمند نقدینگی هستند اما ما به عنوان یک سازمان تخصصی معتقدیم که شیوه های تامین منابع مالی کشور کاملا سنتی است و با شیوه های تامین مالی مدرن در سطح بین المللی فاصله معنی داری داریم.

کمبود منابع نداریم

معاون وزیر اقتصاد و داریی با تاکید بر این که به هیچ وجه کمبود منابع نداریم ، افزود: برای تجیهز منابع از طریق ایجاد سینرژی یا هم افزایی از طریق منابع موجود ضعف بسیار داریم و این مسئله مشکل جدی زمان حاضر است.

وی تشریح کرد:به عبارت دیگر فرض کنیم در منابع صندوق توسعه ملی 35 میلیارد دلار پول داریم اگر این صندوق نتواند 50 میلیارد دلار پول تجهیز کند کار به درستی انجام نشده است.

علیشیری استفاده از مدل های مشارکت بخش خصوصی و عمومی را برای  تحقق این اهداف ضروری توصیف و تصریح کرد:اگر در پروژه های عمرانی کشور 30 هزار میلیارد تومان پول برای پروژه های عمرانی کشور اختصاص می دهیم از طریق هم افزایی با پول های بخش خصوص و منابع بازارهای مالی و پولی و از طریق مدل های مشارکت بخش خصوصی و بخش عمومی باید دست کم صد در صد هم افزایی ایجاد کنیم یعنی سی هزار میلیارد تومان سرمایه باید بتواند 60 هزار میلیارد تومان پول و اعتبار برای ما ایجاد کند.

حرکت به سمت واژگونی شیوه تامین مالی  

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران با تاکید بر این که مدیریت این پروژه ها باید صد در صد در اختیار بخش خصوصی باشد، افزود: باید به سرعت به سمت واژگونی شیوه تامین مالی برویم  .

وی ادامه داد:منابع ما کاملا کافی و خوب است و بانک ها حداکثر مشارکت برای ارتقا شیوه های تامین مالی را دارند اما بنگاه های بخش خصوصی و عمومی ما  باید یاد بگیرند که در دنیای امروز شیوه تجهیز منابع مالی کاملا متنوع است و به هیچ وجه بنگاه های بزرگ به بازارهای بانک های تجاری ما مراجعه نمی کنند.

معاون وزیر اقتصادو دارائی با تاکید بر این که باید شیوه های تامین مالی جدید را به بنگاه ها یاد دهیم ، یادآور شد: در مدل جدید تامین منابع مالی بنگاه های بزرگ به اتکای وضعیت بنگاه خود در بازار پول تجهیز و صورت تراز مالی ،حجم عملیات و اعتبار  خود را به بازار عرضه کرده و از طریق سکوک و ارائه سی دی ها به بازار پول تزریق کنند.

وی ادامه داد: این شیوه تامین مالی در کشور تا اندازه ای غریب است و همه تلاش ما این است که شیوه های تامین مالی جدید را به بنگاه ها آموزش دهیم.

علیشری در تشریح برنامه های دولت در خصوص آموزش بنگاه های اقتصادی به منظور واژگونی روش های تامین مالی گفت:در دو سال گذشته به طور متناوب دو کارگاه تخصصی شیوه های تامین مالی در کشور برگزار و در سال گذشته از شش نفر تا از برترین مدرسین و مشاورین مالی و حقوقی بین المللی برای آموزش بنگاه های اقتصادی در این خصوص دعوت کردیم تا در این خصوص به بنگاه های اقتصادی آموزش دهند .

استفاده از سرمایه گذاری مستقیم خارجی نیازمند  پیگیری است

علیشیری با تاکید بر لزوم استفاده از سرمایه گذاری مستقیم خارجی اظهارداشت:در کنار توجه به واژگونی مدل های تامین مالی فعلی  استفاده از سرمایه گذاری مستقیم خارجی نیز باید مورد توجه جدی قرار گیرد چرا که در جای خود تاثیر گذاری بسیار بالایی دارد.

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران‌با اشاره عدم تمایل شرکت های داخلی برای مشارکت در سرمایه گذاری با شرکت های خارجی تاکید کرد:پیام من به شرکت های داخلی کشور  این است که شرکت هایی که  شرکای خارجی را وارد بنگاه های کاری خود کردند، بنگاه هایشان بزرگ و حرفه ای ، مدیریت بنگاه کارآمد و بهره وری کالا و سرمایه شان نیز  افزایش یافته است.

وی ادامه داد: در حقیقت این شرکت ها  توانستند حجم بیشتری از بازار را تحت کنترل و تسلط خود بگیرند لذا سرمایه گذاری مستقیم خارجی مساله ای است که باید در جهت تحقق آن کوشید چرا که منجر به جذب تکنولوژی های جدید و به روز تجهیز منابع مالی می شود.

علیشیری با تاکید بر این که بدون شک تسلط در این راه زمان بر و هزینه بر است، افزود:بدون شک توفیق در مسیر استفاده از سرمایه گذاری های خارجی امرراحتی نیست چرا که دعوت از یک سرمایه گذار بیرونی نیازمند تدوین استراتژی بر پایه دعوت اصولی است.

 وی افزود:برای این که یک سرمایه گذار خارجی وارد اقتصاد کشور شود و با بنگاه ما همکاری کند، نیازمند تسلط بر روند پیچیده مذاکراتی است تا بتوان سرمایه گذار خارجی را جذب کرد.

تحریم های سیاسی محدود کننده است نه بازدارنده

معاون وزیر اقتصادودارایی در پاسخ به این سوال که تحریم های سیاسی تا چه اندازه سنگ بر سر راه جذب سرمایه گذار خارجی است، گفت:در این بخش تحریم ها عامل بازدارنده نیست بلکه محدود کننده است.

وی ادامه داد:ممکن است تحریم های سیاسی علیه کشور مانع از حضور برخی از شرکت ها شود، اما شرکت‌های بخش خصوصی خارجی به هیچ وجه به این محدودیت ها توجه نمی کنند و اگر ما به عنوان صاحبان پروژه ها ظرفیت مذاکراتی را با شرکت های خارجی بالا ببریم، بدون شک در جذب آنها برای مشارکت در پروژه های کشور توفیق خواهیم داشت.

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران در خصوص مشارکت سرمایه گذاران خارجی در سال گذشته در پروژه های کشور گفت: در طی سال 1390 بالغ بر 4 میلیارد دلار و تا سقف 5 میلیارد دلار  پروژه خارجی در هیئت دولت تصویب شده است.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی افزود:در طی سه ماهه اخیر علی رغم تحریم ها چیزی حدود 3 میلیارد دلار پروژه تصویب شده  پس می بینیم که اگر ما بتوانیم با پایه های درست، ارائه پروژه های مثبت و بازار یابی مناسب  فرصت های اقتصادی خود را معرفی کنیم، حتما سرمایه گذاری خارجی علاقه مند مشارکت در پروژه های سود آور ایرانی خواهند بود./

گفت‌وگو از سیما پروانه گهر

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet