عید سعید فطر
1387/09/01 09:46:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در همایش یادواره سرداران و 1400 شهید شهریار :

مجلس با طرح‌ها و لوایحی که تورم‌زاست مخالف است

لاریجانی با بیان این که مجلس هشتم مخالف طرح ها و لوایح تورم زا ست گفت: مجلس حامی دولت و همه نهادها است، اما وقتی که به حقوق مردم تعدی شود و آنجا که منافع ملی رعایت نشود ، جلوی آن کار را می‌گیریم.

به گزارش خبرنگار خانه ملت ،  رئیس مجلس شورای اسلامی پنجشنبه شب طی سخنانی در همایش یادواره سرداران و 1400 شهید شهرستان شهریار که در مصلای این شهر برگزار شد، با اشاره به مفید بودن چنین یادواره‌‌هایی گفت: این که چنین جلساتی در کشور ما به عنوان یک سنت است و در آن یاد و خاطره شهدا گرامی داشته شده و در مورد آنها صحبت می‌شود، یک سنت بسیار نیکو است.
دکتر علی لاریجانی افزود: روح شهدا حاکم بر اعمال و افکار ما هستند و پاسداشت خون آنها باعث بیداری ما می‌شود و اینگونه محافل، محافلی بیدارکننده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهادت یک فرهنگ مقدس در جامعه اسلامی ما است، گفت:‌ چنین فرهنگی در کشورهای دیگر نظیر ندارد و رایحه شهدا دل‌های غبارگرفته را تلألو می‌بخشد و هیچ چیز مانند شهادت باعث بیداری دل‌ها و سرافرازی و عزت یک امت و کشور نمی‌شود و آن چه که باعث می‌شود که یک کشور در میان قیل و قال‌های دنیا روی پای خود بایستد فرهنگ جهاد و شهادت است.
لاریجانی با بیان اینکه شهادت و شهید به معنی گواه است، گفت: دلیل گواه بودن شهید این است که ملائکه ناظر او هستند و این ملائک رحمت گواه و شاهد او در همه لحظات خواهند بود.
وی افزود: چون خداوند و فرشتگان شاهدان شهدا هستند، شهدا نیز گواه آنها هستند چرا که آنها رزقشان تماشای وجه‌الله است و هیچ چیز جایگزین آن نمی‌شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در بیان دلیل دیگر گواه نامیده شدن شهید گفت : در روز قیامت شهدا به همراه پیامبران از ملت‌های گذشته شهادت می‌دهند و مرجع مردم هستند و می‌توانند آنها را شفاعت کنند و مقام و منزلت شهید در مکتب ما چنین معنایی دارد.
لاریجانی در ادامه اظهار داشت: شهید چون زنده و حاضر است و موت ندارد به او گواه می‌گویند و این در متون اسلامی مکرر آمده است که شهدا زنده هستند و چون شهید برای اقامه حق شهید شده است به او گواه می‌گویند.
وی با بیان اینکه شهید با کشته شدگان دیگر تفاوت بسیاری دارد، گفت‌:‌ شهید چون در راه خدا و فی‌سبیل‌الله و هدف‌دار کشته شده است با افراد دیگری که دار فانی را وداع گفته‌اند تفاوت بسیاری دارد؛ شهید می‌تواند باب رحمت الهی را بفهمد و بیابد و حقایق را به نیکوئی بفهمد و درک کند و قرآن کریم در 10 آیه در مورد کسانی که در راه خدا کشته شده‌اند سخن دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود:‌ در شهید هیچ تعلقی به غیر از خدا راه ندارد و به همین دلیل شهید منزلت بالایی در اسلام دارد. پیامبر اسلام شهادت را بالاترین و شریف‌ترین نوع مردن می‌داند.
لاریجانی به آیات قرآن در خصوص شهادت اشاره کرد و افزود: قرآن می‌فرماید شهدا زنده هستند و مپندارید که آنها مرده‌اند و رزق آنها در نزد خداست و در مفهوم حیات بیدار بودن و بصیرت داشتن جزو جوهره آنها است و شهدا برترین مفهوم بیداری را دارند.
وی افزود: شهید کسی است که به هستی رو می‌کند، دل خود را با خدای خود یکی می‌کند، درک او با دیگران قابل مقایسه نیست و او بالاترین درجه زنده بودن را دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی به رزق شهید در نزد خدا و آیات قرآن در این خصوص اشاره کرد و اظهار داشت: چه چیزی از این بهتر که فردی که شهید می‌شود رزق او در نزد خدا است و ضایع نشدن عمل شهید نکته دیگری است که در قرآن از آن سخن گفته شده است چرا که خون او به جامعه روح می‌بخشد و جامعه را زنده می‌کند و خون شهید عامل سرور و حیات و حرکت امت‌ها است.
لاریجانی با اشاره به حرکت‌های موجود در منطقه گفت: اگر امروز به حرکت‌های منطقه نگاه کنید متوجه می‌شوید آن عنصری که باعث حرکت آن‌هاست مجاهدت در راه خدا است.
وی در ادامه اظهار داشت: حرکت و مجاهدت در راه خدا در جنگ 33 روزه موجب شد که صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها که با تمام قدرت پشت آنها بوده و به آنها سلاح‌ها و موشک‌های دوربرد می‌دادند، شکست خوردند و خیال‌های خام آنها به خشم بر علیه آنها تبدیل شد و عربده‌هایی که آمریکا و صهیونیست در اوایل جنگ سر می‌دادند و حاضر به تشکیل اجلاس برای این جنگ نبودند به خیال خامی برای آنها تبدیل شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی : دلیل این که  این افراد در مقابل حزب‌الله در 33 روز شکست خوردند‌ روحیه جهاد و شهادت بود که باعث شد تا حزب‌الله لبنان در 33 روز بر صهیونیست‌ها چیره شود و با شهادت است که وضعیت‌ امت‌ها تغییر می‌کند.
لاریجانی به اجلاس اخیر در آمریکا و حضور برخی کشورهای عربی در این اجلاس اشاره کرد و اظهار داشت: آنها در این اجلاس در کنار پرز نشستند و لیوان خود را بهم زدند و خیال‌های خامی را داشتند اما این اجلاس ننگی برای کشورهای عربی است که در جنگ 33 روز پشت سر اسرائیل بودند اما بدانند که دوره آنها به سر آمده و موجی که حضرت روح‌الله پایه‌گذار آن بود، همه کشورها را در بر گرفته است و شما امروز در مقابل افراد بصیری هستید که حاضرند تمام هستی خود را در راه خدا بدهند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی مسرت و خوشحالی شهید را یکی دیگر از ویژگی‌های ذکر شده در قرآن در باره شهید اعلام کرد و افزود : چون شهید خدا را از خود راضی کرده است خداوند نیز شهید را از خود راضی می‌کند و بحث مسرت در بین شهدا یک امر دائمی است و آنها از خدا می‌خواهند که بار دیگر به این دنیا بازگردند و در راه خدا شهید شوند.
وی خطاب به خانواده‌های شهید گفت :‌ امروز فرزندان شما باعث عزت و شرف ما هستند، همانطور که در گذشته بوده‌‌اند و اگر به معنی واقعی به آنها نگاه کنیم درمی‌یابیم که آنچه باعث سربلندی ما است یاد شهدا و حفظ افکار و راه آنهاست.
لاریجانی در این باره یادآورشد : بادهای موسمی که امروز در منطقه وجود دارد و یا سخن‌هایی که از روی فراموش‌کاری بیان می‌شود، مقطعی است چرا که ما آنقدر جوهره عمیقی داریم که این حرف‌ها و سخنان هیچ تاثیری بر کشور ما ندارد و تمام حرکاتی که دشمن از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز داشته است را با همین خصوصیت و روحیه کنار زده‌ایم.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: اگر امروز وزیر دفاع امریکا بالا آمدن طراز ایران در منطقه را مشکل اصلی امریکا می‌داند بخاطر آن است که شما فرامین رهبر انقلاب را گوش کرده‌اید و راه شهدا را ادامه داده‌اید و این امر باعث افزایش قدرت ایران در داخل و منطقه شده است چراکه آنها قصد داشتند پس از اشغال افغانستان و عراق به سراغ ایران بیایند.
لاریجانی با اشاره به اینکه امروز اوباما شعار خروج از عراق را می‌دهد گفت:‌این مقاومت و استقامت ایران بر آرمان‌های انقلاب اسلامی و راه شهدا بود که باعث ایجاد عزت برای ایران در منطقه شد و نعره‌های آمریکا برای حمله به ایران را در نطفه خفه کرد و حتی روسیه و فرانسه که با آمریکا همصدایی می‌کردند پس از حمله امریکا به عراق و افزایش بحران برای این کشور استغفار کردند.
وی در ادامه اظهار داشت: ایران تنها کشوری بود که در مقابل رفتارهای ناپسند امریکا در عراق و افغانستان ایستاد و یکجانبه‌گرایی آنها را به شکست کشانید و بیداری و هوشیاری که نهضت امام ایجاد کرد شرایط منطقه را عوض کرد و امروز هیچ فردی وجود ندارد که تئوری یکجانبه‌گرایی را قبول کند؛ آنها امروز ما را قدرت منطقه می‌دانند و مسائل و مشکلات منطقه را بدون کمک ایران قابل حل نمی‌دانند.
رئیس مجلس شورای اسلامی به شعارهای رئیس جمهور جدید امریکا اشاره کرد و اظهار داشت: تصور نکنید که تغییر در امریکا شرایط را راحت می‌کند، چرا که گروهی که امروز در آمریکا سرکار هستند استراتژی فشار در منطقه را پیگیری می‌کنند لذا باید شرایط را به خوبی رصد کنیم.
لاریجانی در ادامه باتاکید بر اهمیت وحدت گروه‌‌های مختلف در کشور گفت :‌ همگرایی نیروها و وحدت آنها بر روی منابع اصلی کشور و سخنان مقام معظم رهبری، باید بیش از پیش افزایش یابد و به هر بهانه‌ای نباید در کشور اختلاف ایجاد شود چراکه اگر دشمنان در وجود اختلاف در ایران تردید نکنند مطمئن باشید که فشارهای خود را بر علیه ما افزایش می‌دهند چرا که تصور آنها این است که می‌توانند بر امور فرعیه دامن بزنند.
وی در ادامه اظهار داشت: باید تا آنجا که می‌توانیم بر روی مسائل و منافع اصلی کشور و آنچه که شهدا و امام می‌خواهند وحدت داشته باشیم و بر روی آنها مناقشه نکنیم و باید همه قابلیت‌های کشور را بکار بگیریم چرا که تنها کشوری هستیم که رهبر بزرگی همچون حضرت روح‌الله داشتیم و امروز رهبری مانند حضرت آیت‌الله خامنه‌ای داریم و این امور برای ما ویژگی مهمی است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از همه ظرفیت‌ها باید به نفع عقلانی و درست استفاده شود گفت: باید همه کسانی که دل در گرو انقلاب دارند بیایند و راه را برای خدمت آنها باز کنیم و برای مقابله با دشمن از همه توان و ظرفیتمان استفاده کنیم و همه قوا و احزاب باید بر روی اصول اصلی کار کنند.
لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مجلس هشتم جلوی کارهای تورم زا را می‌گیرد گفت: مجلس حامی دولت و همه نهادها است، اما وقتی که به حقوق مردم تعدی شود و آنجا که منافع ملی رعایت نشود جلوی آن کار را می‌گیریم.
وی در ادامه افزود : مجلس به جای پرداختن به مناقشات فرعی به مسائل اصلی مردم می‌رسد تا رونق اقتصادی و تولید در کشور ایجاد شود چرا که مشکل تورم و اشتغال بدون رونق تولید در کشور حل نمی‌شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت : مجلس با طرح‌ها و لوایحی که تورم‌زاست مخالف است و ما در گذشته با لایحه‌ برداشت 15 میلیاردی که برای تزریق به سیستم تولید به مجلس ارائه شده بود، مخالفت کردیم چرا که معتقدیم اینگونه پمپاژ پول در کشور که نقدینگی را افزایش می‌دهد و به سمت تولید حرکت نمی‌کند تورم شدیدی را ایجاد می‌کند اما اگر این نقدینگی به سمت تولید حرکت کند مجلس از آن حمایت می‌کند و بحث ما در مجلس کارشناسی است و نه سیاسی.
لاریجانی با بیان اینکه خط قرمز مجلس حقوق مردم و مصالح ملی است گفت:‌شرایط مجلس به گونه‌ای جلو رفته است که وقتی برای دعواهای سیاسی ندارد و نگاه ما توجه به متن مشکلات مردم است.
نماینده مردم قم به طرح تحول اقتصادی دولت اشاره کرد و اظهار داشت:‌ما در مجلس برای بررسی این طرح کمیته ویژه‌ای را تشکیل داده‌ایم چرا که این طرح ساختار اقتصادی کشور، بهره‌وری و یارانه‌ها را عوض می‌کند و باید با دید تخصصی به آن نگاه کرد و معتقدم که همه قوا باید برای اجرایی شدن این طرح با هم متحد و همفکر باشند و دغدغه ما این نیست که این طرح به نفع فلانی و یا دیگران است.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت : ما معتقدیم این گونه یارانه دادن در کشور مشکلات بسیاری دارد و  دغدغه ما این است که در این سیستم هزینه مردم افزایش می‌یابد و گاز و برقشان سه برابر شود و ممکن است که 50 یا 70 هزار تومان به هر نفر داده شود اما باید بدانیم که او در زندگی خود کم می‌آورد و دغدغه ما این است که مبادا اجرای این طرح شوک تورمی در کشور ایجاد کند و اگر بدون دقت این طرح ایجاد شود مشکلات متعددی در کشور ایجاد می‌شود.
لاریجانی در ادامه اظهار داشت:‌اگر ما در مجلس با دقت کار می‌کنیم بخاطر این است که این شوک تورمی در کشور ایجاد نشود چرا که با محاسبات مجلس اجرای این طرح یک پرش قیمت ایجاد می‌کند و ما از دولت یک مدل اقتصادی خواسته‌ایم که تا به امروز مدل دقیقی به ما ارائه نشده است.
وی در ادامه افزود: من قبول دارم که نحوه توزیع یارانه‌هایی که امروز وجود دارد درست نیست لذا برای اجرای این طرح اختلافی وجود ندارد و بحث ما یک بحث کارشناسی است و اگر صحبت دیگری در این خصوص مطرح می‌شود درست نیست.

در پایان این مراسم از تندیس ایثار و شهادت رونمایی شد و به رسم یادگار تندیسی هم به رییس مجلس تقدیم گردید .  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet