ولادت امام موسی کاظم (ع)
1391/04/17 14:58:02
سرویس اقتصادی
قادری در آستانه فرا رسیدن روز جمعیت:

رشد جمعیت تناسبی باظرفیت های سرمایه گذاری ندارد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در آستانه فرا رسیدن روز جمعیت، گفت: در حال حاضر رشد جمعیت کشور تناسبی با امکانات و ظرفیت های سرمایه گذاری موجود ندارد که این روند باید اصلاح شده و مورد توجه دولت ها قرار گیرد.
رشد جمعیت تناسبی باظرفیت های سرمایه گذاری ندارد عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در آستانه فرا رسیدن روز جمعیت، گفت: در حال حاضر رشد جمعیت کشور تناسبی با امکانات و ظرفیت های سرمایه گذاری موجود ندارد که این روند باید اصلاح شده و مورد توجه دولت ها قرار گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/7580.jpg رشد,جمعیت,تناسبی,باظرفیت,های,سرمایه,گذاری,ندارد Icana

جعفر قادری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، افزود: همواره باید تناسبی بین رشد جمعیت و رشد اقتصادی در کشورها وجود داشته باشد که اگر این تناسب وجود نداشته باشد، توانمندی ها و ظرفیت ها و توانمندی های جمعیتی از بین رفته و درآمد سرانه نیز کاهش می یابد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: برخی کارشناسان معتقدند که با روند موجود جمعیت کشور رو به پیری و کهنسالی پیش می رود، اما بنده معتقدم که این مسائل موضوعیت نداشته و در حال حاضر در شرایطی قرار داریم که به علت تحریم ها و فشارهای اقتصادی و نیز سیاستگذاری های نادرست اقتصادی در سال های اخیر، نمی توانیم سیاست های رشد جمعیت را در پیش بگیریم.

وی تأکید کرد: با توجه به شرایط موجود اگر بخواهیم سیاست های رشد جمعیت را نیز در پیش بگیریم توانایی تجهیز جمعیت به امکانات و منابع سرمایه ای را نداریم که از این جهت اقتصاد کشور دچار آسیب های جدی می شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اظهارداشت: کمیت جمعیت از اهمیت زیادی در رشد اقتصادی کشور ندارد، بنابراین کیفیت جمعیت از اهمیت خاصی در زمینه رشد اقتصادی و سرانه درآمدها موثر است.

قادری در ادامه به مقایسه کشور ما با دیگر کشورها از لحاظ درآمد سرانه و ظرفیت های اقتصادی اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر برای ارتقای سطح شاخص های اقتصادی و نیز درآمد سرانه کشور نیازمند سرمایه گذاری کلان هستیم که در صورت تحقق این امر باید بخشی از امکانات و مصرف جامعه را محدود کنیم.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم رشد سریع جمعیت در کنار بکارگیری استفاده افراد جامعه از امکانات سرمایه ای کشور تحقق یابد، این موضوع معقول و منطقی نیست.

نماینده مردم شیراز در مجلس افزود: باید رشد جمعیت متناسب با امکانات و ظرفیت های موجود در کشور باشد تا شاهد رشد روز افزون اقتصادی و نیز افزایش سطح سرانه درآمد ها باشیم.

وی در ادامه بر تأثیر تحریم ها بر رشد اقتصادی کشور اشاره و تأکید کرد: با وجود تحریم های اعمال شده از سوی غربی ها، امکان استفاده از منابع بین المللی را برای ما محدود می کند که در این شرایط باید سیاست گذاری های اقتصادی به سمت ارتقای سطح بهره وری جمعیت سوق یابد.

قادری به منابع عظیم نفت و گاز در کشور و نیز ارتباط آن با رشد اقتصادی و تناسب جمعیتی کشور، گفت: بهره گیری از منابع نفت و گاز کشور نیز در راستای سیاست های اعمال شده از سوی اوپک بوده و ما باید تابع قوانین بین المللی در زمینه میزان تولید و فروش نفت و گاز هستیم.

قادری تأکید کرد: متأسفانه در سال های اخیر رشد نهاده های تولیدی در جهت رشد ارتقای اقتصادی در کشور مغفول مانده که باید به آن توجه شود.

وی، ادامه داد: می بایست موانعی که باعث محدودیت بهره وری در کشور می شود، شناسایی شود که مهم ترین آن ها،  بهبود فضای کسب و کار و نیز تلاش در جهت کاهش حساسیت ها و تنش های بین المللی است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس  به موانع موجود بر سر راه ارتقای سطح بهره وری در کشور اشاره کرد و یادآور شد: پایین بودن سطح تخصص و تجربیات نیروی کاری که در جریان تولید قرار دارد و نیز عدم تناسب رشته های تحصیلی با تخصص های مورد نیاز در جامعه و همین طور اصلاح سطح فرهنگی که در جریان تولید و تمایل به تولید ملی و جود دارد از مهمترین موانع موجود بر سر راه ارتقای سطح بهره وری در کشور بوده که باید مورد توجه قرار گیرد.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet