هدر اصلی
1391/04/17 15:10:00
سرویس اجتماعی
یادداشت نماینده/

محیط‌ زیست و دغدغه‌های ما

بدون شک کشورهای صنعتی مقصر اصلی تخریب و آلودگی محیط‌زیست هستند. کشورهای صنعتی بایستی از تخریب جنگل‌های مناطق استوایی و پیشرفت کویرها جلوگیری کنند و این امر زمانی ممکن است که به کشورهای رو به توسعه چه در زمینه روابط آنها با محیط‌زیست و چه در زمینه‌های مشکلات اجتماعی و اقتصادی یاری برسانند.
محیط‌ زیست و دغدغه‌های ما بدون شک کشورهای صنعتی مقصر اصلی تخریب و آلودگی محیط‌زیست هستند. کشورهای صنعتی بایستی از تخریب جنگل‌های مناطق استوایی و پیشرفت کویرها جلوگیری کنند و این امر زمانی ممکن است که به کشورهای رو به توسعه چه در زمینه روابط آنها با محیط‌زیست و چه در زمینه‌های مشکلات اجتماعی و اقتصادی یاری برسانند. https://cdn.icana.ir/d/019/11833.jpg محیط‌,زیست,و,دغدغه‌های,ما Icana

 به گزارش خانه ملت، کمال‌الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر وسرعین  و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلام که عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط‌زیست مجلس نهم نیز می باشد در یادداشتی که به خبرگزاری خانه ملت ارسال کرده به بررسی مشکلات زیست محیطی پرداخته است که در ذیل می خوانید: که در ذیل می خوانیدکه   

 پژوهشگران جهانی براساس تحقیقات، مدعی تخریب و تهدید محیط‌زیست به دست انسان هستند و ادامه چنین وضعی را موجب پایدار شدن سرنوشتی مرگبار برای زمین و موجودات آن می‌دانند.

عامل مهم تخریب محیط‌زیست، انسان‌ها هستند و در حال حاضر اثر نیروی انسانی بر روی عوامل محیط‌زیست، جهانی شده است. رشد سریع جمعیت و مصرف انرژی فسیلی، روند طبیعی را دگرگون کرده و موجب تغییرات شگرفی در آن شده به طوری که ترکیب مادی خاص جو را تغییر داده است.

از سویی دیگر نیز افزایش دما تغییرات و نوسان‌های شدیدی ایجاد کرده که پوشش گیاهی را به شدت دچار دگرگونی خواهد کرد.

استفاده از صنایع تسلیحاتی، گسترش هزاران نوع سموم و ورود آنها به اکوسیستم، افزایش و توسعه گازهای خطرناک در جو نظیر گازکربنیک و اکسید ازت و... و بارش باران‌های اسیدی - که ناشی از سوخت نفت چاه‌ها و جنگل‌هاست- همگی عوامل تخریب زیست‌محیطی به شمار می روند.

بدون شک کشورهای صنعتی مقصر اصلی تخریب و آلودگی محیط‌زیست هستند. کشورهای صنعتی بایستی از تخریب جنگل‌های مناطق استوایی و پیشرفت کویرها جلوگیری کنند و این امر زمانی ممکن است که به کشورهای رو به توسعه چه در زمینه روابط آنها با محیط‌زیست و چه در زمینه‌های مشکلات اجتماعی و اقتصادی یاری برسانند. از سویی دیگر نیز سیاست محیط‌زیست باید به گونه‌ای در جهان اعمال شود که فراتر از مرزهای مصنوعی، سیاسی، جغرافیایی و طبیعی کشورها باشد. اعمال یک سیاست جهانی محیط‌زیست باید هم مسئولیت‌پذیری کل جهان را در بر بگیرد و هم همه کشورها و آحاد مردم احساس تکلیف و وظیفه کنند.

به منظور اعمال یک سیاست جهانی برای محیط‌زیست باید ضوابط و مقررات و قواعد اجرایی و حقوقی وجود داشته باشد. همکاری و هماهنگی‌های دوجانبه و چندجانبه بین کشورها، مقدمه‌ای است برای برپایی و برقراری ضوابط پایدار جهت حفظ محیط‌زیست، که براساس حفظ منافع مالی و منطقه باشد. با توجه به دلایل و موارد مطروحه، بشریت امروز نیازمند گسترش روابط شمال و جنوب است و شرایط حاکم کنونی بین شمال و جنوب باید از پایه و اساس دگرگون شود.

تخریب منابع ملی و آلودگی‌های متعدد موجود در مناطق کشور پهناور ایران و جهان امروزی و ضرورت حفاظت از محیط‌زیست در قالب تعهدات جهانی و اسلامی، به عنوان مسئولیت آحاد است که  ما را بر آن داشته با تشکیل فراکسیون محیط‌زیست در مجلس نهم، توجه عموم نمایندگان محترم مجلس، صاحب‌منصبان کشور، صاحب‌نظران، اقشار جامعه به طور خاص و جهانیان را به طور عام به این موهبت الهی  متوجه سازیم تا بتوانیم همه با هم و همه‌جانبه به توسعه پایدار آن اهتمام ورزیم.

امیدوارم با همت ما و شناسایی عموم، منابع آب کشور، آب دریاچه ارومیه و رودخانه زاینده‌رود مشکل آلودگی هوای غرب ایران و کشورهای همسایه را مرتفع سازیم.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet