شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1391/04/19 10:00:50
سرویس استان ها

عشایر در کوچ برزخی

یکی از مهم‌ترین مشکلات عشایر کمبود نهاده ‌های دامی و نبود مراتع برای چرای دام است و این چالش بدون شک ریشه اقتصاد عشایری را خواهد خشکاند تا در آینده‌ای نه چندان دور کوچ عشایر به کوچی برزخی تبدیل شود.
عشایر در کوچ برزخی یکی از مهم‌ترین مشکلات عشایر کمبود نهاده ‌های دامی و نبود مراتع برای چرای دام است و این چالش بدون شک ریشه اقتصاد عشایری را خواهد خشکاند تا در آینده‌ای نه چندان دور کوچ عشایر به کوچی برزخی تبدیل شود. https://cdn.icana.ir/d/019/17239.jpg عشایر,در,کوچ,برزخی Icana

به گزارش گروه انتخابیه خبرگزاری خانه ملت ، عشایر به عنوان قشری زحمتکش و تأثیرگذار که می‌توانند نقش مهمی در عرصه تولید محصولات دامی نظیر گوشت ، شیر و سایر فراورده های دامی ایفا کنند مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌اند و این در حالی است که سرمایه گذاری بر روی عشایر می تواند شاخص اقتصادی را به نحو مطلوبی افزایش دهد که متاسفانه هم اکنون سیاری ازعشایر توان پرداخت نهاده های دامی را ندارد و این امر موجب می‌شود این قشر زحمت کش با مشکلات بی‌شماری در توزیع درآمدها یشان دست و پنجه نرم کنند.

 زیرساخت‌های زندگی عشایردر بوته فراموشی

نماینده مردم کهکیلویه و بهمئی در مجلس با بیان اینکه عشایر کهکیلویه در زمان عمر خود با مشکلات و کمبود‌های فراوان روبرو هستند، گفت: متاسفانه مسئولان به هیچ وجه به زیرساخت‌های زندگی عشایر توجهی نمی‌کنند.

سید‌علی‌محمد بزرگواری افزود: کوچ عشایر یکی از زیبا‌ترین آیین‌های کشور است که خوشبختانه تا هم‌اکنون عشایر به این ارزش‌ها پایبند بوده‌اند.

 عضو کمیسیون کشاورزی و آب منابع طبیعی مجلس ، ادامه داد: بعد از این مدت زمان با سرد شدن هوا عشایربه مناطق گرم‌سیرکوچ می‌کنند، اما متاسفانه به‌دلیل نبود راه مناسب برای رفت‌ و آمد عشایر و طولانی بودن مسافت کوچ تمام دام‌های نحیف می‌شوند.

بزرگواری با بیان اینکه مسافت هر بار کوچ عشایر حدود هفتاد کیلومتر است، گفت: مسئولان باید اقدامی برای اسکان عشایر در یکی از مناطق سرد و گرم‌سیر استان بکنند تا دیگر مشکلات کوچ نداشته باشند

این نماینده درباره مشکلات دیگر عشایر کهگیلویه، یادآور شد: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات نبود حداقل مایحتاج عشایراست، به عنوان مثال می‌توان به نبود آب در دشت‌ها و بیابان‌ها اشاره کرد.


اقدامات دولت جوابگوی نیاز عشایر نیست

نماینده مردم شیراز در مجلس با بیان که اقدامات دولت جوابگوی نیازهای عشایر نیست، گفت: عمده‌ترین مشکلات عشایر خشکسالی و کم آبی، نبود علوفه، نامناسب بودن راهها در مسیر کوچ و کمبود امکانات در مناطق اسکان است و در همه این مسایل جای خالی خدمات دولت را می‌توان جستجو کرد.

جعفر قادری،افزود: عشایر به عنوان قشری زحمتکش و تأثیرگذار به شمار می‌آیند که می‌توانند نقش مهمی در عرصه تولید محصولات دامی نظیر گوشت ، شیر و سایر فراورده های دامی ایفا کنند.

نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: عشایر نیاز به حمایت بیشتری دارند و امیدواریم با خرید بخشی از علوفه بتوانیم تا حد امکان علوفه مورد نیاز عشایر را تأمین کنیم

قادری ادامه داد: امروزه علیرغم اینکه آب سالم و بهداشتی به راحتی از طریق لوله کشی در اختیار اغلب خانواده‌های شهری قرار می‌گیرد اما خانوار عشایری جهت تهیه آن دارای مشکلات بی‌شماری هستند.

 نماینده مردم شیرازتصریح کرد: ساماندهی اسکان عشایر یکی از راه حل‌های رفع مشکلات کوچ‌نشینی عشایراست و دولت باید تمهیدات کارآمدی را برای رفع این مشکل اتخاذ کند تا عشایر بازده بیشتری در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی داشته باشند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه محاسبات مجلس یادآورشد: عشایر این استان برای تامین آب با مشکل روبرو هستند به همین علت دولت باید با یک برنامه‌ریزی کلان امکانات عشایر را در کشور به نحو چشمگیری افزایش دهد.

 

گرانی نهاده دامی گریبان عشایر را هم گرفت

نماینده مردم اهر وهریس در مجلس با بیان که گرانی نهادهای دامی عشایر را با مشکلات بی شماری روبرو کرده است ، گفت: عمده‌ترین مشکلات عشایر خشکسالی و کم آبی،گرانی علوفه، کمبود امکانات آموزشی در مناطق اسکان است و در همه این مسایل جای خالی خدمات دولت را می‌توان جستجو کرد.

عباس فلاحی با با جان، افزود: عشایربه عنوان قشری زحمتکش و تأثیرگذار به شمار می‌آیند که می‌توانند نقش مهمی در عرصه تولید محصولات دامی نظیر گوشت ، شیر و سایر فراورده های دامی ایفا کنند.

  عضو کمیسیون عمران مجلس یاد آور شد: توسعه اقتصادی در کشور به این معنا است که از تمامی ظرفیت‌های اقتصادی و اجتماعی در کشور استفاده شود و از این رو عشایر این دومولفه را به خوبی حس کرده و به آن عمل کرده اند و لی متاسفانه تلاش های دولت در زمینه تجهیزعشایر کارآمد نبوده است.

گفتنی است جامعه ی عشایری یکی از جوامع مهم کشور ماست و تقریبا بخش اعظمی از جمعیت کشور ما دارای منشأ عشایری ان  و از این رو این جامعه در کنار دو جامعه ی معیشتی شهری و روستایی به حیات خویش ادامه می دهد به همین علت  دولت باید نگاه ویژه ای به این قشر زحمت کش داشته باشد.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet