پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1387/09/01 13:23:00
سرویس سیاسی
ابوترابی در ضیافت شام اولین اجلاس شهرداران آسیایی:

شهرداران در رساندن کشورهای آسیایی به جایگاه واقعی نقش عمده ای دارد

نایب رییس مجلس گفت: بدون تردید در هزاره سوم شهرداران در رساندن کشورهای آسیایی به جایگاه واقعی نقش عمده ای دارد و نقش اجلاس شهرداران آسیایی و تداوم نشست های آتی آن در حرکت مدیران کلان شهرهای آسیایی به سوی جایگاهی که زیبنده آن هستند، تعیین کننده است.

 به گزارش خبرنگار خانه ملت، ابوترابی فرد در ضیافت شام اولین اجلاس شهرداران آسیایی که در مجلس برگزار شد، ضمن تقدیر از حضور شهرداران کشورهای آسیایی و همچنین دکتر قالیباف شهردار تهران و مهندس چمران رییس شورای شهر، گفت: تبادل تجارب ارزشمند شهرداران توانمند قاره آسیا و اتخاذ تمهیدات مشترک برای افزایش کارایی مدیران خویش می تواند در حرکت پرشتاب به سوی توسعه و موقعیت پایدار نقش مهمی را ایفا نماید.

ابوترابی فرد گفت: قطعا این ارتباط نزدیک می تواند در قرار گرفتن مدیران شهری در جایگاهی که زیبنده آنان است، با حوزه اختیارات مناسب نقش موثری را ایفا نماید.

نایب رییس اول مجلس اظهار داشت: امیدوارم که این اجلاس و اجلاس های آتی راه را برای استفاده از فرهنگ ملی کشورهای آسیایی و حرکت به سوی هویت واقعی انسان و ارزشهای والای او باز کند.

وی خاطرنشان کرد: در تفکر ناب اسلامی، انسان محور همه برنامه هاست. در نگاه دینی هر برنامه ای در جهت تعالی انسان و ارزشهای والای او ارزیابی می شود.

نایب رییس مجلس سپس به معرفی پارلمان در کشور پرداخت و گفت: ما در سه سال قبل یکصدمین سالگرد تشکیل پارلمان را در کشور با حضور 40 کشور آسیایی جشن گرفتیم و امروز جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور پیشتاز در عرصه مردم سالاری افتخار دارد که یکی از مقتدرترین پارلمان آسیا، بلکه جهان را که برگرفته از آرای مردم است در جهت عزت و اقتدار کشور قرار داده است.

وی در ادامه اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران امروز 290 نماینده در مجلس دارد و در میان آنها نمایندگان اقلیت های دینی در کنار سایر همکاران خویش مسیر رشد و توسعه کسور را پیش می برند.

ابوترابی فرد افزود: معماری پارلمان ایران تلفیقی از معماری کهن که حدود یک قرن قبل به دست معماران توانمند ایران بنا شد و معماری جدید که به دست مهندسین ایرانی به شکل زیبایی طراحی شده است.

وی در ادامه از همه مهمانان بالاخص شهردار قدس و رام الله و همچنین شهردار داکا که میزبان آتی شهرداران کلان شهرهای آسیایی است، تشکرئ قدردانی کرد و اظهار داشت: ما در چند روز آینده سومین اجلاس مجمع عمومی مجالس آسیایی را با حضور 40 پارلمان از کشورهای آسیایی در جاکارتا  پایتخت کشور اسلامی اندونزی برگزار خواهیم کرد.

لازم به ذکر است، دکتر محمدی در ابتدا گزارشی از اجلاس دو روزه شهرداران پایتخت ها و کلان شهرهای آسیایی ارائه داد.

دبیر اجلاس شهرداران گفت: اجلاس تهران در چارچوب مصوبات مجالس آسیایی در جهت تقویت هویت و ارزش های مشترک در قاره آسیا و همچنین تقویت مدیریت شهری در جهت بهبود شهروندان و همگرایی آسیایی برگزار شد.

وی افزود: این اجلاس در دو بخش فعالیت های خودش را آغاز کرد که بخش اول با طرح دیدگاه های شهرداران درخصوص حرکت به سمت همگرایی آسیایی و و نقش مشارکت شهری همراه بود و در بخش دوم سه کمیته تشکیل شد که این کمیته ها هم فرصت های موجود برای امکاری در آسیا و هم چالش های موجود بر سر راه مدیریت شهری را بررسی کردند

محمدی گفت: هدف اصلی این کمیته ها بررسی تجربیات، نوآوری و خلاقیت مدیران شهری در زمینه حکمرانی محلی بود که بهترین حکمرانی خوب را حکمرانی دانستند که به تشخیص شهروندان برای مشارکت اهتمام بورزد.

وی اقزود: فرشت های همکاری آسیایی در زمینه گردشگری و توریسم، تجاری و اقتصادی از جمله موضوعاتی بود که در دیگر کمیته ها شهرداران مورد بررسی قرار دادند.

دکتر محمدی گفت: سومین موضوع چالش های مشترک پایتخت کلان شهرهای آسیایی بود که راهکارهای یهتری برای حل این مشکلات پیدا کنند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: دستاورد مهم این اجلاس علاوه بر بررسی خلاقیت و نواوری شهرداران امور شهری، تاسیس مجمع شهرداران آسیایی بود که در بیانیه پایانی که 35 کشور در آن حضور داشتند، به تصویب رسید

گفتنی است در اجلاس سال 2007  مجمع مجالس آسیایی (AAP) در تهران مصوب شد که شهرداران در جهت همگرایی آسیایی اجلاسی برپا کنند. در همین راستا دکتر قالیباف پیشنهاد کرد ایران که در دو ساله ریاست مجمع عمومی مجالس آسیایی را بر عهده دارد، اولین جلسه کلان شهرها در تهران را برگزار کند.

در بیانیه پایانی اجلاس 2007 در بند 63 از پیشتهاد دکتر قالیباف استقبال شد و اولین اجلاس در تهران برگزار گردید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet