هدر اصلی
1391/04/18 10:03:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس:

آیین‌نامه جدید زندانیان مهریه خلاف قانون قوه‌قضائیه است

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس٬ با اشاره اجرای آیین‌نامه جدید آزادی زندانیان معسر در پرداخت مهریه و دیه٬ گفت:اجرای این آیین‌نامه بسیار محتمل است که زندانیان بعد از آزاد شدن بار دیگر به زندگی با زوجه باز گردند٬ که این موضوع یکی از فواید این آیین‌نامه به‌شمار می‌آید.
آیین‌نامه جدید زندانیان مهریه خلاف قانون قوه‌قضائیه است سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس٬ با اشاره اجرای آیین‌نامه جدید آزادی زندانیان معسر در پرداخت مهریه و دیه٬ گفت:اجرای این آیین‌نامه بسیار محتمل است که زندانیان بعد از آزاد شدن بار دیگر به زندگی با زوجه باز گردند٬ که این موضوع یکی از فواید این آیین‌نامه به‌شمار می‌آید. https://cdn.icana.ir/d/019/13287.jpg آیین‌نامه,جدید,زندانیان,مهریه,خلاف,قانون,قوه‌قضائیه,است Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛ محمدعلی اسفنانی با اشاره به تدوین و ابلاغ آیین‌نامه آزادی زندانیان معسر در پرداخت مهریه و دیه در آینده نزدیک از سوی قوه قضائیه٬ به مجلس نیوز گفت:به موجب این آیین‌نامه افرادی که در پرداخت مهریه و دیه معسر هستند یا در معسر بودن یا نبودن آنان تردید وجود دارد، به زندان نخواهند رفت.
نماینده مردم فریدن٬ فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی٬ با بیان این که اجرای آیین‌نامه آزادی زندانیان معسر در پرداخت مهریه و دیه در کاهش حجم زندان‌ها تأثیر زیادی دارد٬ گفت: به‌طور حتم اجرای این آیین‌نامه موجب تحکیم خانوده‌ها و زوجین می‌شود.
وی ادامه داد: با اجرای این آیین‌نامه بسیار محتمل است که زندانیان بعد از آزاد شدن بار دیگر به زندگی با زوجه باز گردند٬ که این موضوع یکی از فواید این آیین‌نامه به‌شمار می‌آید.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی (رهروان ولایت)  با اعلام این که با اجرای آیین‌نامه جدید آزادی زندانیان معسر در پرداخت مهریه و دیه٬ دیگر بازداشت زوج امکان‌پذیر نیست٬ یاد‌آور شد: زمانی که زوجه مشاهده کند که با اجرا گذاشتن مهریه امکان بازداشت شدن فرد وجود ندارد٬ به‌طور حتم از انجام مراحل قانونی کسب مهریه اجتناب می‌کند.
این نماینده مجلس نهم٬ با تأکید بر این که بر اساس قانون٬ دادگاه باید وضعیت زوج را در معسر بودن تشخیص و تعیین کند٬ گفت: ولی براساس این آیین‌نامه٬ شرایطی ایجاد می‌شود که زوج وضعیت خود را برای دادگاه شرح دهد و بعد با توجه به توضیحات داده شده تصمیم‌گیری می‌شود.
سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس٬ درباره قاعده فقهی و قانونی پرداخت مهریه٬ توضیح داد: بر اساس قاعده فقهی و قانونی اصل را بر متومل بودن زوج می‌گذارند و فرد باید با شواهد معسر بودن خود را اثبات کند اما بر اساس آیین‌نامه جدید اصل بر معسر بودن زوج است و شاکیان باید شواهدی را برای متمول بودن فرد اراده دهند٬ که این موضوع بر خلاف قانون اولیه است./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet