هدر موبایل
1391/04/18 13:31:51
سرویس اقتصادی
نکو:

ارز سه نرخی وضعیت بازار را بهبود نمی بخشد آشفته‌تر می‌کند

ارز سه نرخی می‌شود. این خبری بود که طی روزهای گذشته شوک زیادی را نه تنها در رسانه‌ها بلکه در میان دلار فروشان خیابان فردوسی ایجاد کرد، این خبر در حالی از سوی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نهم مطرح شد که تنها چند روز از آغاز تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران گذشته بود؛ اما طرح این موضوع واکنش‌های زیادی را در پی داشت.
ارز سه نرخی وضعیت بازار را بهبود نمی بخشد آشفته‌تر می‌کند ارز سه نرخی می‌شود. این خبری بود که طی روزهای گذشته شوک زیادی را نه تنها در رسانه‌ها بلکه در میان دلار فروشان خیابان فردوسی ایجاد کرد، این خبر در حالی از سوی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نهم مطرح شد که تنها چند روز از آغاز تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران گذشته بود؛ اما طرح این موضوع واکنش‌های زیادی را در پی داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/14879.jpg ارز,سه,نرخی,وضعیت,بازار,را,بهبود,نمی,بخشد,آشفته‌تر,می‌کند Icana

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد و نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی ایران از جمله افرادی بودند که به شدت به سه نرخی شدن ارز مخالفت کردند و آن را منتج به ایجاد رانت در بازار دانستند. اما آیا نسخه جدید مجلس می‌تواند این تلاطم ارزی را آرام و دست سودجویان و دلالان را از این بازار کوتاه کند؟ نسخه‌ای به عقیده برخی کارشناسان ممکن است باعث ایجاد رانت در بازار ارزی کشور شود.

این در حالیست که یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس،با اشاره به اینکه این طرح در کوتاه مدت می‌تواند وضعیت ارز در کشور را آشفته‌تر کند تا اینکه بهبود ببخشد  می‌گوید: اطلاع دقیقی از این طرح و اینکه آقای فتحی‌پور بر چه اساس و مبنایی سه نرخی شدن ارز را مطرح کرده، ندارم.

ابراهیم نکو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر لزوم نظارت بیشتر بانک مرکزی بر بازار ارز، اظهار کرد: بدون کار کارشناسی نمی‌توان طرح سه نرخی شدن ارز را مطرح کرد.

نماینده مردم رباط کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید در این زمینه و برای اجرای این طرح تامل کرد، افزود: اطلاع دقیقی از این طرح و اینکه آقای فتحی‌پور بر چه اساس و مبنایی سه نرخی شدن ارز را مطرح کرده، ندارم و تنها در رسانه‌ها این خبر را شنیدم.

وی معتقد است که این طرح در کوتاه مدت می‌تواند وضعیت ارز در کشور را آشفته‌تر کند تا اینکه بهبود ببخشد، از سوی دیگر اگر قرار باشد ارز سه نرخی شود، پیش از اجرا باید کار کارشناسی دقیقی درمورد آن صورت بگیرد.

نکو یادآور شد: در حال حاضر بعید می‌دانم که با اجرا شدن این طرح تاثیر مثبتی بر بازار آشفته ارز داشته باشد.

مخالفان دلایل مخالفت خود را بیان کنند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نهم، اعلام کرده بود: برای کالاهای اساسی همان نرخ مصوب ۱۲۲۶ تومان، کالاهای سرمایه‌ای نرخ ۱۴۰۰ یا یک هزار و ۵۰۰ هزار تومان و کالاهای لوکس نیز به نرخ آزاد بازار در نظر گرفته می‌شود.

 ارسلان فتحی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خانه ملت، با بیان اینکه نظر کمیسیون اقتصادی این است که نرخ ارز باید سه نرخی شود، درباره جزییات این سه نرخ اظهار کرد: برای کالاهای اساسی همان نرخ مصوب ۱۲۲۶ تومان، کالاهای سرمایه‌ای نرخ ۱۴۰۰ یا یک هزار و ۵۰۰ هزار تومان و کالاهای لوکس نیز به نرخ آزاد بازار در نظر گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه نرخ ارز آزاد باید برای کالاهایی باشد که نیازی به واردات آنها نداریم، تصریح کرد: به طور قطع مردم از این سه نرخ راضی خواهند بود؛ چرا که این طرح عملیاتی است؛ اما کسانی که درباره این طرح نظر و یا مخالفتی دارند می‌توانیم با آنان بحث کنیم.

فتحی‌پور در رابطه با مخالفت وزیر اقتصاد و اتاق بازرگانی تهران با سه نرخی شدن ارز، تاکید کرد: مخالفان باید دلایل خود را مطرح کنند، از سوی دیگر این طرح هیچ رانتی ایجاد نمی‌کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نهم، گفت: این موضوع در کمیسیون در یک بسته در حال تدوین است که بعد از تعطیلات در کمیسیون مطرح خواهد شد./

پایان پیان

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet