شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1391/04/18 14:01:00
سرویس اجتماعی
ابوترابی با تاکید بر آمار مجرمان در زندان‌های کشور٬ مطرح کرد:

انبوه زندانیان، پیامدکثرت عناوین مجرمانه

عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس٬ تعدد عنوانین مجرمانه در قانون را متناسب با زندانیان کشور ندانست و گفت: به‌طور حتم قوانین و به تبع آن قضات کشور باید به سمت جایگزینی محکومیت زندان مجرمان حرکت کنند.
انبوه زندانیان، پیامدکثرت عناوین مجرمانه عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس٬ تعدد عنوانین مجرمانه در قانون را متناسب با زندانیان کشور ندانست و گفت: به‌طور حتم قوانین و به تبع آن قضات کشور باید به سمت جایگزینی محکومیت زندان مجرمان حرکت کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/6039.jpg انبوه,زندانیان،,پیامدکثرت,عناوین,مجرمانه Icana

ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت٬ با اشاره به آمارهای منتشر شده مبنی‌بر ورود روزانه 80 تا 100 نفر به زندان‌های کشور٬ تصریح کرد: به‌طور حتم این آمارها نشان‌‌نگر بروز زنگ خطری اجتماعی در کشور است.

نماینده مردم نجف‌آباد٬ تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی٬ با تأکید بر اینکه هم‌اکنون زندان‌ها از زندانیان و مجرمان اشباع شده است٬ افزود: متأسفانه به‌علت تعدد عنوانین مجرمان در قانون٬ بیشتر افراد مجرم با هر نوع جرمی به زندان می‌‌روند.

وی با اعلام اینکه قوانین و به تبع آن قضات کشور باید به سمت جایگزینی محکومیت زندان مجرمان حرکت کنند٬ اظهار داشت: به‌‌طور حتم جایگزینی محکومیت مجرمان به جای زندان، موجب کاهش زندانیان و آمار مجرمانه می‌شود.

این نماینده مجلس نهم٬ از بررسی لایحه کاهش عناوین مجرمانه در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس نهم خبر داد و اعلام کرد: اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی در آینده نزدیک این لایحه مهم و تأثیرگذار را مورد بررسی و تصویب می‌کند و سپس به صحن علنی مجلس می‌فرستد.

نماینده مردم نجف‌آباد٬ تیران و کرون در مجلس٬ ادامه داد: متأسفانه در لایحه کاهش عناوین مجرمانه موضوعاتی مانند تصادفات٬ حوادث در اماکن کاری٬ قاچاق کالا زیر یک میلیون تومان دیده نشده است؛ از این‌رو کمیسیون قضایی و حقوقی باید برای حل این موضوع تلاش و چاره اندیشی کند.

ابوترابی درباره عوامل افزایش ورود مجرمان به زندان در سال‌های اخیر٬ توضیح داد: ضعف قانون در موضوعاتی مانند سرقت که بخش عمده‌ای از زندانیان را تشکیل می‌دهد و همچنین افزایش چشمگیر مشکلات اقتصادی، معیشتی و بیکاری از مهم‌ترین علت‌های افزایش وقوع جرم به‌شمار می‌آید.

دبیر دوم کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس٬ با مد نظر قرار دادن بررسی لایحه پیشگیری از وقوع جرم در شورای نگهبان قانون اساسی٬ تصریح کرد: با تأیید لایحه پیشگیری از وقوع جرم از سوی شورای نگهبان، الزامات قانونی تمام دستگاه‌ها در پیشگیری از وقوع جرم، نظم می‌یابد. اما تا زمان تأیید این لایحه٬ قوه قضائیه و سایر دستگاه‌های کشور باید از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود در این زمینه استفاده کنند.

بر اساس آمارهای رئیس سازمان زندان‌های کشور در سال 89 ٬ آمار زندانیان کشور حدود 220 هزار نفر بوده که این آمار نسبت به سال 88 افزایش 55 هزار نفری داشته است؛ یعنی در سال های 88 تا اواخر 89 روزانه 100 نفر وارد زندان شده‌اند. این در حالی است که ظرفیت پذیرش زندان های کشور تنها 85 هزار زندانی است. بر اساس این آماردر سال 90 و 91 باید منتظر آمار فاجعه‌‌باری از میزان زندانیان کشور باشیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet