هدر موبایل
1391/04/18 13:51:00
سرویس اجتماعی
فیاضی با مد نظر قرار دادن مشکلات اساتید بازنشسته پیش از موعد؛

در صورت ارجاع به مجلس، پیگیری و رسیدگی می شود

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر مشکلات بازنشستگی پیش از موعد اساتید، گفت: تاکنون در این کمیسیون بحثی نشده اما در صورت ارسال تقاضا برای بررسی مشکلات از سوی این اساتید، فورا به آن رسیدگی خواهد شد و قطعا دانشگاه مورد نظر باید پاسخگو باشد.
در صورت ارجاع به مجلس، پیگیری و رسیدگی می شود عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر مشکلات بازنشستگی پیش از موعد اساتید، گفت: تاکنون در این کمیسیون بحثی نشده اما در صورت ارسال تقاضا برای بررسی مشکلات از سوی این اساتید، فورا به آن رسیدگی خواهد شد و قطعا دانشگاه مورد نظر باید پاسخگو باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/20667.jpg در,صورت,ارجاع,به,مجلس،,پیگیری,و,رسیدگی,می,شود Icana

عبدالوحید فیاضی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به بازنشستگی پیش از موعد اساتید در دانشگاه علامه طباطبایی و در برخی دیگراز دانشگاه‌های کشور، تصریح کرد: در جریان جزئیات بازنشستگی این اساتید نیستم؛ این مساله نیاز به بررسی بیشتری دارد.

نماینده مردم نور و محمود‌آباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اساتید به دلیل درجه علمی بالایی که دارند به نوعی سرمایه ملی محسوب می‌شوند؛ همچنین در قانون خدمات مدیریت کشوری نیز بازنشستگی کسانی که دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس یا بالاتر هستند؛ 35 سال عنوان شده که این مساله نشان‌دهنده توجه نظام جمهوری اسلامی ایران به چهره‌های علمی است.

وی با مد نظر قرار دادن بازنشستگی پیش از موعد اساتید دانشگاه ها افزود: اگرچه جای خالی اساتید بازنشسته با اعضای هیأت علمی‌های جدید پر می‌شود اما روسای دانشگاه‌هایی که به دلایل خاصی اقدام به بازنشستگی پیش از موعد برخی از اساتید می‌کنند؛ باید در این روند دقت بیشتری داشته باشند.

این نماینده مجلس نهم بیان کرد: تاکنون در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم به جهت این موضوع بحث و تبادل نظری نشده اما اگر تقاضایی برای بررسی از سوی این اساتید به این کمیسیون ارسال شود؛ در اسرع وقت به آن رسیدگی خواهد شد و قطعا دانشگاه مورد نظر نیز باید درباره مسائل مطرح شده موجود، پاسخگو باشد.

 فیاضی گفت: بازنشستگی زودهنگام اساتید جزء اختیارات یک دانشگاه است و اگر یک استاد بنا به هر دلیلی بازنشستگی زودهنگام داشته باشد به دلیل وظایف و اختیارات دانشگاه مرتبط، این تصمیم گرفته شده است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه موضوع بازنشستگی اساتید همواره در کشور خبرساز شده است، یادآور شد: با توجه به اینکه قانون جامعی در زمینه بازنشستگی اساتید در کشور وجود نداشت؛ بهتر است که این قانون هرچه سریع‌تر اجرایی شود.

بازنشستگی زودتر از موعد اساتید موضوع جدیدی نیست

اخیرا چند تن از اساتید دانشگاه علامه طباطبایی بازنشسته پیش از موعد شده‌اند. این درحالی است که افزایش سن بازنشستگی اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها در یکی از جلسات شورایعالی انقلاب فرهنگی قبل از سال ۹۰ مطرح شده بود و کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این جلسه، پیشنهادات وزارت علوم برای افزایش سن بازنشستگی اعضای هیأت علمی را با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در میان گذاشت.

 بازنشستگی زودتر از موعد اساتید موضوع جدیدی نیست و این مساله تا جایی پیش رفت که سال گذشته اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هشتم خواستار پیگیری آن شدند.

اصلاح قانون بازنشستگی اساتید

پس از حذف گسترده اساتید دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه در زمستان ۸۸ در مجلس شورای اسلامی، اخباری از احتمال اصلاح قانون بازنشستگی اساتید مطرح شد. علی عباسپور تهرانی‌فرد رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هشتم بهمن‌ماه سال گذشته از اصلاح قانون بازنشستگی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها خبر داد و گفته بود: بازنشستگی اساتید در دانشگاه‌ها براساس قانون، پس از ۳۰ سال خدمت می‌تواند صورت بگیرد و مسئولان دانشگاه‌ها و وزارت علوم نیز با استناد به این قانون نسبت به بازنشسته کردن اساتید اقدام می‌کنند.

مخالفت رئیس جمهور با بازنشستگی بی‌رویه اساتید

در همین حال، روز 14 تیرماه سال 90  پایگاه اطلاع‌رسانی دولت اقدام به انعکاس نامه دو بندیِ محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان خطاب به مرضیه وحید دستجردی و کامران دانشجو وزاری بهداشت و درمان و علوم تحقیقات کرد و در آن آمده بود: شنیده شده است که اساتید بی‌رویه بازنشسته می‌شوند؛ ضروری است تا بررسی و تصویب آیین نامه بازنشستگی اعضاء هیأت علمی در شورایعالی انقلاب فرهنگی، از هر نوع بازنشسته کردن اعضاء خودداری شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet