هدر اصلی
1391/04/19 14:01:00
سرویس اجتماعی
فتاحی با ابراز نگرانی از طوفان گرد و غبار نمک دریاچه ارومیه؛

بیماری های تازه ای با طوفان نمک در راهند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس٬ تأثیر طوفان نمک دریاچه ارومیه بر بدن انسان را فاجعه‌بار خواند و گفت: ایجاد طوفان در این منطقه موجب بروز آسیب‌ و بیماری‌های جدیدی مانند بیماری گوارشی٬ اختلالات تنفسی و ریوی٬ چشمی و پوستی می‌شود.
بیماری های تازه ای با طوفان نمک در راهند عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس٬ تأثیر طوفان نمک دریاچه ارومیه بر بدن انسان را فاجعه‌بار خواند و گفت: ایجاد طوفان در این منطقه موجب بروز آسیب‌ و بیماری‌های جدیدی مانند بیماری گوارشی٬ اختلالات تنفسی و ریوی٬ چشمی و پوستی می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/2512.jpg بیماری,های,تازه,ای,با,طوفان,نمک,در,راهند Icana

عابد فتاحی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت٬ با اشاره به وقوع پدید طوفان نمک در حاشیه دریاچه ارومیه طی چند روز اخیر٬ اظهار داشت: مردم کشور به‌ویژه ساکنین استان آذربایجان غربی باید آگاه باشند که وضعیت اکولوژیک و زیست‌محیطی این دریاچه با مناطق دیگر تفاوت بسیاری دارد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی٬ با اعلام اینکه به‌‌طور حتم دریاچه ارومیه جزء شورترین منابع آبی جهان به‌شمار می‌آید٬ افزود: متأسفانه به‌علت خشکسالی شدید این دریاچه٬ نمک در تمام منطقه انباشت شده  و در زمان طوفان به‌جای پدیده گرد‌وغبار٬ طوفان نمک ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه آب٬ غذا و هوای سالم سه محور تضمین کننده سلامت انسان به‌شمار می‌آید٬ گفت: اگر سلامت هر کدام از این محورها تحقق نیابد٬ بدن انسان با بیماری‌های بسیاری  دست به گریبان می شود.

این نماینده مجلس نهم٬ با اشاره بر اینکه ایجاد و وقوع پدیده طوفان نمک در غرب کشور٬ موجب فراگیری این پدیده در تمام کشور می‌شود٬ تصریح کرد: بر اساس بررسی‌های انجام شده در صورت قرار گرفتن کریستال‌های شوره‌زار و نمک‌زار در حالت میکرو٬ به ترتیب استان آذربایجان شرقی و غربی٬ کردستان٬ اردبیل٬ زنجان٬ قزوین و در نهایت تهران با این پدیده روبه‌رو خواهند بود.

فتاحی از مشاهده علائم ایجاد نمک روان در دریاچه ارومیه از سوی کارشناسان خبر داد و اعلام کرد: این موضوع زنگ خطری برای مسئولان است. اگر این اتفاق رخ دهد؛ به‌‌طور حتم ساختار منطقه‌ای و زیستی به هم می‌خورد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس٬ وقوع طوفان نمک در دریاچه ارومیه را فاجعه‌بار خواند و افزود: ایجاد طوفان در این منطقه موجب بروز آسیب‌ و بیماری‌های جدیدی مانند بیماری گوارشی٬ اختلالات تنفسی و ریوی٬ ناراحتی چشمی و پوستی می‌شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس٬ بر لزوم افزایش حمایت دستگاه‌های اجرایی از دریاچه ارومیه تأکید کرد و ادامه داد: اگر مسئولان به فکر نجات این دریاچه نباشند و چاره اندیشی نکنند؛ به طور حتم 75 میلیون ایرانی با کمک گرفتن از سطل آب این دریاچه را نجات می‌دهند.

چندی پیش سیدرضا غلامی معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی٬ در اظهار نظری عجیب اعلام کرد که ریزگردهای نمکی تأثیر منفی خاصی بر سلامت انسان ندارد و وارد سیستم تنفسی نمی‌شوند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet