هدر اصلی
1391/04/19 12:12:02
سرویس فرهنگی

سینما؛ سیاسی‌ترین ابزار هنری

سیاستگذاری مسئولان، دغدغه هنرمندان و اختصاص بودجه‌های مناسب، سه فاکتوری است که می‌تواند با قرار گرفتن در کنار یکدیگر منجر به تولیداتی در عرصه سینما شود که ضمن پاسخگویی تهدیدات فرهنگی دشمنان، چهره‌ای روشن و واقعی از تاریخ و فرهنگ کشورمان به مخاطبان جهانی ارائه کند.
سینما؛ سیاسی‌ترین ابزار هنری سیاستگذاری مسئولان، دغدغه هنرمندان و اختصاص بودجه‌های مناسب، سه فاکتوری است که می‌تواند با قرار گرفتن در کنار یکدیگر منجر به تولیداتی در عرصه سینما شود که ضمن پاسخگویی تهدیدات فرهنگی دشمنان، چهره‌ای روشن و واقعی از تاریخ و فرهنگ کشورمان به مخاطبان جهانی ارائه کند. https://cdn.icana.ir/d/019/8421.jpg سینما؛,سیاسی‌ترین,ابزار,هنری Icana

خبرگزاری خانه ملت - سینما به عنوان یک رسانه تاثیرگذار و بااهمیت در دنیای کنونی، نقش جدی در معادلات و مناسبات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جوامع دارد و بنابراین میزان بهره‌برداری کشورهای مختلف از این هنر- صنعت، نقش مهمی در کیفیت تاثیرگذاری آنها بر مخاطبان دارد.

پرواضح است که اگر صاحبان تفکر و سیاست و فرهنگ، آشنایی بیشتری با ضریب نفوذ این رسانه داشته باشند و در جهت بیان حرف و سخن خود، ‌آن را مورد استفاده بهتری قرار دهند، به راحتی خواهند توانست مرزها را بشکنند و مخاطب خود را در میان تمام کشورهای جهان گسترش دهند.

از این رو، آثار سینمایی را می‌توان  شمشیری دو لبه دانست که حَسَب نوع محتوایی که دارد، می‌تواند تاثیرگذاری مثبت یا منفی داشته باشد.

پس از آنکه جنبه اثرگذاری فیلم برمخاطبان جهانی، بیش از پیش بر حکومت‌ها و سیاستمداران روشن شد،‌ رد پای سیاست به وضوح در هنرهفتم دیده ودعواهای سیاسی با پوششی هنرمندانه و نفوذی نرم عرضه شد؛ با این تفاوت که مخاطبان جهانی به صورت هیپنوتیزم‌وار در معرض القای محتوای این تولیدات قرار می‌گیرند؛ زیرا تاثیرگذاری زبان فیلم، پنهان و در لفافه است.

نمایندگان مردم در خانه ملت به عنوان بخشی از جامعه سیاسی کشور، از بُرد تاثیرگذار هنرهفتم غافل نیستند.

سید رمضان شجاعی کیاسری در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، قوی‌ترین ابزار و منطق در مقابله با هجمه‌های فرهنگی را زبان فرهنگ و هنر می‌داند و معتقد است با توجه به برخورداری کشور ما از تمدن کهن و فرهنگ غنی، به خوبی می‌توان از هنر – صنعت سینما بهره برد.

سید محمدمهدی پورفاطمی، نیز سینما را رسانه ای اثرگذارمی داند و با اشاره به تاثیر قابل توجه آن بر مخاطب، خواستار ساخت آثاری در شأن فرهنگ و تمدن کهن ایرانی است.

جمشید جعفرپور، عضو کمیسیون فرهنگی،‌ سینما را دارای زبانی عمیق و برنده توصیف می کند که می‌تواند در افکار و دیدگاه مخاطب اثر بگذارد و اضافه می‌کند: با علم به این تاثیرگذاری، کشورهای غربی در تلاش هستند تا ایده‌های پوچ و بی‌محتوای خود را به بیننده القا کنند.

البته ضرورت این توجه، زمانی پررنگ‌تر می‌شود که بدانیم امریکا که پس از انقلاب اسلامی، همواره رابطه خود با ایران را بر محور تقابل و دشمنی گذاشته ، از این ابزار پرنفوذ نگذشته است. تولید متعدد فیلم‌هایی با هدف سیاه‌نمایی علیه نظام و فرهنگ ایرانی در سطح جهانی، از این جمله است.

این روزها، چندین پروژه ضدایرانی در هالیوود به تولید می‌رسد. فیلم سینمایی «آرگو» (سفینه) با موضوع تسخیر لانه جاسوسی، فیلم تلویزیونی «زمانی برای خیانت» با موضوع فردی که جاسوس سیا بود، ‌فیلم سینمایی «۳۰۰: نبرد آرتمیشیا»، قسمت دوم از فیلم ضد ایرانی «۳۰۰»‌ با موضوع نبرد خشایارشاه با سپاه یونان از این دست است.

البته پیش از این نیز فیلم‌های دیگری با هدف سیاه‌نمایی علیه ایران ساخته شده بود که "بدون دخترم هرگز"،‌"سنگسار ثریا" ،‌ "300 " و "اسکندر" نمونه آن است.

سید امیر حسین قاضی‌زاده هاشمی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، بیان کرد: کشورهای غربی تلاش می‌کنند‌ ایران را به عنوان خطری جدی برای افکار جهانیان معرفی کنند و لذا با تولید فیلم‌هایی ، تاریخ ایران اسلامی را مورد هجوم قرار می‌دهند و می‌خواهند از این طریق مردم دنیا را تحریک به کاهش روابط با ایران کنند.

جمشید جعفر پور،‌ نماینده مردم لارستان، خنج، گراش، در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به روند سریع تولید فیلم‌های ضد ایرانی در کشورهای غربی گفت: سینمای هالیوود، طی سال‌های گذشته، بسیار در تلاش بود تا با تولید فیلم‌های ضد ایرانی، افکار جهانیان را نسبت به ملت ایران و گذشته شکوهمند این کشور تغییر دهد، ولی بیداری منطقه نشان داد که حتی با ساخت چنین فیلم‌هایی نیز نتوانسته است به اهداف خود نزدیک شود.

با این حال نمایندگان مردم در مجلس بر ضرورت سیاست‌گذاری صحیح مسئولان امر در این زمینه، به منظور پاسخگویی و مقابله به مثل با این تهدیدات فرهنگی تاکید دارند.

سید رمضان شجاعی کیاسری، خواستار اقدام جدی و هدفمند دستگاه‌های فرهنگی دراین عرصه شد و بیان کرد: باید با روش‌های اثرگذار، هم در مقابل تهاجم قدرتهای غربی پاسخگو بود و هم جامعه بین‌الملل را نسبت به شرایط موجود در کشور اقناع کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم معتقد است در کشور ما از زبان بین‌المللی هنر استفاده اندکی شده و البته تاکید می‌کند، سیاه‌نمایی فیلمهایی که هالیوود علیه ایران می‌سازد، به دلیل برخورداری از منطق ضعیف، نتوانسته‌اند مخاطبان را نسبت به آنچه نشان می‌دهند، اقناع کنند و بنابراین کارنامه موفق و قابل پذیرشی نداشته‌اند.

جعفرپور، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، وظیفه مسئولان فرهنگی را جهت دهی به سازندگان فیلم‌های سینمایی می‌داند. او بیان می‌کند: اگر مسئولان میزان حمایت‌های مادی ومعنوی خود را از سینماگران بالا ببرند، به یقین انگیزه برای تولید فیلم‌های فاخر و ارزشی توسط فیلمسازان کشورمان بیشتر می‌شود.

محمد مهدی پورفاطمی در گفت‌وگو با خانه ملت، نیز با بیان اینکه به هنرمندان باید خوراک مناسب داده شود، مسئولان دستگاه‌های ذی‌ربط فرهنگی را موظف به تدوین سیاست مشخص در این عرصه دانسته و تصریح می کند: هنرمند ضمن آنکه از نظر مالی تامین می‌شود، باید از نظر شغلی احساس امنیت کند تا بتواند اثری را که نظام و مردم از او توقع دارند، تولید کند.

سید امیر حسین قاضی‌زاده هاشمی، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس نهم  مسئولان سینمایی را موظف دانست که با برنامه ریزی‌های سازنده و استفاده از نویسندگان خبره و کارگردانان با تجربه، اقدام به تولید فیلم‌های فاخری کنند که بتواند پاسخگوی آثار ضدفرهنگی وضد ایرانی کشورهای غربی باشد.

در این میان نباید از چگونگی و کیفیت حضور هنرمندان غافل بود و نقش آنان را نادیده گرفت.در واقع این قشر جامعه است که می‌تواند، با جریان‌آفرینی به موقع و هنرمندانه، به حراست از کیان و فرهنگ کشور در این مبارزه فرهنگی برخیزد. همچنانکه جمشید جعفرپور درباره واکنش ایران نسبت به اقدامات کشورهای غربی در عرصه فیلم‌سازی ادامه داد: خوشبختانه سینمای انقلاب اسلامی به اثبات رسانده که جایگاهی رفیع در صحنه های هنری جهان داشته و توانسته است در رده بهترین سینماهای دنیا قرار گیرد، به همین جهت توانایی آن را دارد تا با استفاده از ارزش‌های معنوی و انسانی ، به ساخت فیلم‌هایی دست زند که پاسخگوی جهان هالیوود باشند.

سید امیر حسین قاضی‌زاده هاشمی نیز بر ضرورت واکنش هنرمندان ایران نسبت به اقدام کینه توزانه کشورهای غربی، ‌تاکید و بیان می‌کند: غربی‌ها در کشورهای مختلف چیزی جز استعمار، استبداد و ویرانی بر جای نگذاشتند و کشتارهای گروهی آنها به ویژه در چند سال اخیر از جمله موضوعاتی است که می‌تواند سوژه  فیلمسازان ایرانی قرار گیرد.

شجاعی کیاسری، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم نیز معتقد است، ضعیف بودن فیلمنامه‌ها موجب می‌شود آثار نهایی، کارهای شاخص و تاثیرگذار نشود . او عنوان می‌کند: ما توقع داریم نویسندگان با ارائه فیلمنامه‌های قوی،‌ در کنار کارگردانان بزرگ و صاحب‌نام کشور بتوانند پاسخ محکمی در حد و شأن فرهنگ و هنر ایرانی به هجمه فرهنگی دشمنان بدهند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، با بیان اینکه باید از ردیف بودجه آثار فاخر برای ساخت چنین تولیداتی استفاده کرد، یادآور شد: هنرمندان باید با قدرت حرفه‌ای خود وارد صحنه شوند و مسئولان ذی‌ربط موظف به حمایت از آنها هستند، زیرا با داشتن آثاری قوی، فاخر و ماندگار می‌توان پاسخ فرهنگی محکم و اثرگذاری را در عرصه بین الملل ارائه کرد.

جمشید جعفرپور در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه" ایران هیچ‌گاه از لحاظ مالی توانایی لازم را نداشته که فیلم های پرهزینه تولید کند" افزود: اگر کل هزینه‌های ساخت ۵۰فیلم ایرانی را روی هم بگذاریم به اندازه هزینه یک فیلم هالیوودی هم نمی‌شود. بااین حال کمبود بودجه به معنای بسته بودن دست فیلمسازان ما نیست، چراکه هنرمندان کشور قادرند، از ایده‌های مرتبط با ارزش‌های معنوی که جهان غرب تشنه آن است  و از نبود آن رنج می‌برد، فیلم‌های بامحتوا وجذاب تولید کنند و بهترین جایگاه را در سینمای دنیا به خود اختصاص دهند.

غیرقابل کنترل بودن تکنولوژی‌های جدید در عصر کنونی، باعث شده مردم ما مخاطب تولیدات هنری مختلف اعم از فیلم، سریال، بازی‌های یارانه‌ای، شبکه‌های ماهواره‌ای و غیره باشند و هر روز در معرض محتوایی قرار بگیرند که بسیاری از آنها ساخته و پرداخته سیاست کینه‌توزانه دشمنان ماست.

دغدغه هنرمندان، سیاست‌گذاری مناسب مسئولان و اختصاص بودجه‌های مناسب خواهد توانست ما را در نمایش چهره واقعی ایران موفق گرداند و بنابراین، نباید برای حرکت در این مسیر تعلل کرد؛ همچنانکه پورفاطمی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر سیاستگذاری و برنامه‌ریزی کلان فرهنگی در کشور، بیان می‌کند: تولید در چنین عرصه‌هایی را به سال‌های بعد موکول کردن، تنها باعث می‌شود زمان را به نفع دشمنان کشور و نظام از دست دهیم./

گزارش ازهانیه خاکپور

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet