هدر موبایل
1391/04/19 12:47:22
سرویس بین الملل
شفیعی:

سازمان‌های مردم‌نهاد بین‌المللی در کمک به بازسازی افغانستان ناکام بوده‌اند

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با بیان اینکه کمک‏های بین‏المللی برای بازسازی افغانستان باید به دولت داده شود،‌ گفت: سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی مستقر در افغانستان،‌ پول‌های دریافتی را بیشتر از اینکه صرف بازسازی این کشور کنند،‌ صرف هزینه‏های جاری خود می‌کنند.
سازمان‌های مردم‌نهاد بین‌المللی در کمک به بازسازی افغانستان ناکام بوده‌اند عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس با بیان اینکه کمک‏های بین‏المللی برای بازسازی افغانستان باید به دولت داده شود،‌ گفت: سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی مستقر در افغانستان،‌ پول‌های دریافتی را بیشتر از اینکه صرف بازسازی این کشور کنند،‌ صرف هزینه‏های جاری خود می‌کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/16509.jpg سازمان‌های,مردم‌نهاد,بین‌المللی,در,کمک,به,بازسازی,افغانستان,ناکام,بوده‌اند Icana

نوذر شفیعی درگفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت،‌ با اشاره به اینکه افغانستان کشور پرتلاطم و بحران‌زده‌ای است، ‌گفت: در صورتی که کشورهای شرکت‌کننده در اجلاس توکیو به تعهدات خود پایبند باشند، ‌کمک شایانی به تندتر شدن روند بازسازی این کشور خواهد شد.

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی افزود: افغانستان کشوری است که با بحران‌های گوناگون روبه‌روست اما به طور کلی دو روند در این کشور فعال است که در مقابل هم قرار دارند. یکی روند واگرا و ایجاد‌کننده نا‌امنی در افغانستان است که عمدتا از سوی طالبان و افراطیون بر مردم تحمیل می‌شود. دیگری روند هم‌گرایی و متمایل به بازسازی و آبادانی این کشور است که با دولت مرکزی همسو هستند.

وی در ادامه گفت: تخصیص کمک‌های خارجی به بازسازی افغانستان، ‌تشدید فعالیت‌های هم‌گرایانه را در پی خواهد داشت که به سود مردم خواهد بود.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی مجلس تصریح کرد: دو فرآیند جاری در کشور همسایه شرقی ما،‌ رقیب یکدیگر به حساب می‌آیند که همین مسأله سبب شده تا بخش اعظمی از انرژی نیروهای نظامی، ‌صرف مبارزه با طالبان و قدرت واگرای این کشور شود.

نماینده ممسنی و رستم اضافه کرد: این چندمین اجلاسی است که در زمینه کمک به افغانستان برگزار می‌شود؛ اما متأسفانه هنوز کشورهای غربی حاضر در اجلاس، به این نتیجه نرسیده‌اند که کمک‌ها را به دولت مرکزی بدهند.

شفیعی گفت: ‌باور غربی‌ها بر این است که کمک‌های بلاعوض و وام‌هایی که به کشورهای جهان سوم داده می‌شود،‌ صرف بوروکراسی و متورم‌تر شدن دولت می‌شود، ‌نه بازسازی. به همین دلیل است که پول‌ها را به سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی می‌دهند که متأسفانه این روند در افغانستان تجربه ناموفقی بود.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت با اشاره به کمک‌های ایران به بازسازی افغانستان گفت: متأسفانه بیشتر کشورهایی که قول کمک به این کشور را کرده‌اند، در مرحله اجرا یا از ارائه مبالغی که متعهد شده‌اند، ‌سر باز زده‌اند یا اینکه پول‌ها را به NGO‌ها داده‌اند که آنها نیز با هزینه‌کرد این مبالغ برای خرید خودرو،‌ ساختمان و دفتر کار، ‌استخدام نیروی انسانی و ...،‌ از کاربرد کمک‌های نقدی در راه بازسازی افغانستان بازمانده‌اند.

مواد مخدر،‌ سدی در برابر توسعه افغانستان

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با خانه ملت، ‌با اشاره به افزایش روند تولید مواد مخدر در افغانستان،‌ به تشریح فعالیت‌هایی که به کاهش این روند منجر خواهد شد، پرداخت.

نوذر شفیعی گفت: از آنجائی که کشت خشخاش با کمترین هزینه و بیشترین سوددهی قابل انجام است،‌ گفت: چند راه برای جلوگیری از افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان می‌توان انجام داد. نخست اینکه با توسعه کشاورزی مدرن در این کشور و جایگزینی کشاورزی درآمدزا،‌ از کشت خشخاش جلوگیری کرد. دومین راه‌حل می‌تواند تقویت نظامی و سیاسی دولت باشد که با افزایش نظارت‌ها،‌ از کشت گیاهان مخدر جلوگیری کند. راه‌حل سوم نیز همکاری‌های منطقه‌ای و جهانی است که باید همه کشورهای منطقه و جهان با تخصیص بودجه‌ای به مبارزه با مواد مخدر و تولید آن در افغانستان کمک کنند.

اجلاس توکیو با هدف کمک به بازسازی افغانستان با حضور کشورهای همسایه این کشور و چند کشور اروپایی و آسیایی در هفته جاری برگزار شد که در آن صالحی وزیر خارجه کشورمان نیز حاضر شد و سخنرانی کرد. در این اجلاس قرار شد تا کشورهای شرکت‌کننده مبلغ چهارده میلیارد دلار به بازسازی افغانستان تخصیص دهند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet