شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1391/04/19 14:18:23
سرویس فرهنگی

شروع مراحل مرمت تابلوهای کمال‌الملک در موزه مجلس

به دنبال اجرای پروسه مرمت تابلوهای نقاشی موزه مجلس شورای اسلامی، پروژه نگهداشت و مرمت تابلوهای کمال الملک آغاز شد.
شروع مراحل مرمت تابلوهای کمال‌الملک در موزه مجلس به دنبال اجرای پروسه مرمت تابلوهای نقاشی موزه مجلس شورای اسلامی، پروژه نگهداشت و مرمت تابلوهای کمال الملک آغاز شد. https://cdn.icana.ir/d/019/3336.jpg شروع,مراحل,مرمت,تابلوهای,کمال‌الملک,در,موزه,مجلس Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، پروسه مرمت تابلوهای نقاشی موزه مجلس شورای اسلامی در اواخر سال 1389 در ساختمان این موزه شروع شد.

کار برروی تابلوهای با اولویت مرمتی بالا و با توجه به امکانات این مجموعه شروع شد و تا به امروز حدود 15 اثر  در این مرکز در حدود 15 ماه به انجام رسید.

با توجه به تجهیز کارگاه مرمت نقاشی موزه به دستگاه‌های مرمتی روز و برآورده شدن نیاز به منظور کار برروی تابلوهای با ارزش‌تر، گروه مرمت موزه تصمیم به شروع نگهداشت و مرمت تابلوهای کمال الملک گرفت.

آسیب‌های برخی از این تابلوها به گونه‌ای است که در صورت عدم رسیدگی کافی و سریع به آنها، خسارات جبران ناپذیری به این سرمایه‌های بی همتای ملی وارد می‌شود.

کارگاه مرمت موزه تصمیم به همکاری با دانشگاه هنر اصفهان در مشارکت مراحل نگهداشت و مرمت این تابلوهای گرفته و از هیئت علمی این دانشگاه به عنوان مشاور علمی پروژه دعوت به همکاری شد.

اولین تابلوی مورد نظر با توجه به اولویت مرمتی- آسیب شناسانه، تابلوی سردار اسعد بختیاری اثر کمال الملک به تاریخ 1328 است که در موزه مجلس در حال نمایش است. مراحل نگهداشت و مرمت این تابلو توسط ترکیبی از محسن قانونی، مرمتگر موزه و حمید فرهمند بروجنی مشاور علمی پروژه و بهره گیری از همکاران دیگر علمی و عملی در راستای تحقق این پروژه ملی است.

در حال حاضر مراحل اولیه مستندنگاری و عکاسی با پرتوهای فروسرخ و فرابنفش و همچنین دیگر آنالیزهای دستگاهی و آزمایشگاهی روی تابلو در حین انجام است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet