شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1391/04/20 10:54:26
سرویس فرهنگی

صنعت نشر کشور با معضل خوراک روبرو است

شرایط متزلزل اقتصادی برخی کارخانجات تولید کاغذ، کاهش تولید داخلی کاغذ، نوسانات بازار ارز و تاثیر آن بر قیمت کاغذ وارداتی، حلقه‌های زنجیره‌ای هستند که موجب اوضاع نابسامان صنعت نشر در کشور و به‌خصوص رسانه‌های مکتوب می‌شود و بی‌توجهی به این معضل، تعطیلی روزنامه‌هاونشریات مستقل را به همراه خواهد داشت
صنعت نشر کشور با معضل خوراک روبرو است شرایط متزلزل اقتصادی برخی کارخانجات تولید کاغذ، کاهش تولید داخلی کاغذ، نوسانات بازار ارز و تاثیر آن بر قیمت کاغذ وارداتی، حلقه‌های زنجیره‌ای هستند که موجب اوضاع نابسامان صنعت نشر در کشور و به‌خصوص رسانه‌های مکتوب می‌شود و بی‌توجهی به این معضل، تعطیلی روزنامه‌هاونشریات مستقل را به همراه خواهد داشت https://cdn.icana.ir/d/019/6350.jpg صنعت,نشر,کشور,با,معضل,خوراک,روبرو,است Icana

خبرگزاری خانه ملت - به دنبال اجرایی شدن برخی تصمیمات کلان در عرصه اقتصاد کشورو فراز و فرودهای نرخ ارز، وضعیت برخی کارخانجات دچار نوسان شد.ازجمله کارخانه های تولید کاغذ دچار مشکل شدند و صنعت نشر کشور بامعضل خوراک روبرو شد..

این کارخانجات که با تولید کاغذ داخلی، نیاز فعالان عرصه چاپ و نشر و اهالی رسانه‌های مکتوب را تامین می‌کردند، به ناچاربا افزایش قیمت کاغذ از کیلویی ۱۲۰۰ تومان به کیلویی ۱۷۰۰ تومان، سعی در جلوگیری ورشکستگی خود داشتند،اما این تدبیر، مستقیم‌ترین تاثیر خود را بر قیمت کتاب و روزنامه ها گذاشت و این کالاهای فرهنگی کشور، لوکس‌تر شدند!

کاهش تولید کارخانه های کاغذ و افزایش قیمت آن، کار را به سمت استفاده از کاغذ خارجی کشاند. این در حالی بود که به دلیل افزایش قیمت ارز و دلار، کاغذ خارجی نیز با قیمت بالا خریداری می‌شد و بنابراین، تولیدکنندگان فرهنگی کشور دچار دست‌اندازهای اقتصادی شدند.

صاحبان روزنامه‌ها و نشریات، از یک سو برای تولیدات خود نیازمند خرید کاغذ با قیمت بالا بودند و از سوی دیگر، اجازه افزایش قیمت کالای خود را نداشتند و زنگ خطر تعطیلی روزنامه‌ها، به ویژه آنها که از یارانه کاغذ برخوردار نبودند، به صدا در آمد.

سید جلال یحیی‌زاده، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم، مشکل گرانی کاغذ در کشور را بدتر از گرانی نان می داند. وی استدلال می‌کند: ارزانی و در دسترس بودن کاغذ و جلوگیری از افزایش قیمت آن، کمتر از اهمیت نان نیست، زیرا نخبگان، اهل فرهنگ، اصحاب رسانه و آنها که به دنبال جریان صحیح اطلاع رسانی هستند، با این کالا سر و کار دارند و در صورت هرگونه مشکلی در این عرصه، مخاطب دست خالی می‌ماند.

محمد باقری در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به گرانی کاغذ و خطر تعطیلی برخی روزنامه‌ها، بیان می‌کند: مظلوم‌ترین بخش در کشور، تولید است و کاغذ نیز از این بحث مستثنا نیست؛ لذا باید کارخانه‌های تولید کاغذ در کشور مورد حمایت قرار گیرند.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی معتقد است، اگر دولت به واقع به دنبال نجات کارخانه‌های تولید کاغذ است، باید تسهیلات لازم را در اختیارشان بگذارد تا بتوانند مشکلات خود را حل کنند.

وی با انتقاد از نحوه اختصاص یارانه کاغذ به روزنامه‌های مختلف، توضیح می‌دهد: تمام روزنامه‌های دارای مجوز باید از طریق دولت حمایت شوند؛ در حالی‌که یارانه کاغذ به همه روزنامه‌ها تعلق نمی‌گیرد.

سید جلال یحیی‌زاده در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، به ادعای مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تقسیم یارانه کاغذ بر اساس ضوابط مشخص، اشاره و اضافه می‌کند: دغدغه کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم نسبت به وضعیت توزیع یارانه کاغذ میان مطبوعات مختلف، بارها به مسئولان ذی‌ربط رسانده شد.

وی خواستار اهتمام و عنایت بیشتر وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مورد شد و تصریح کرد: مجلس می‌تواند در این حوزه ورود پیدا کند و با اختصاص بودجه‌هایی، به حل این معضل کمک کند؛ ضمن آنکه دیوان محاسبات و قوه مقننه باید نظارت دقیقتر نسبت به توزیع یارانه کاغذ داشته باشند.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس با اعلام هشدار نسبت به خطر تعطیلی نشریات وروزنامه‌های مستقل به دلیل گرانی کاغذ، ‌بیان کرد: دچار مشکل شدن و تعطیلی رسانه های مکتوب و روزنامه های مستقل در کشورناگواراست.

باقری نیزتداوم حضورروزنامه‌ها ونشریات رادر گرواختصاص یارانه مشخص به کاغذ و حمایت از کارخانجات تولید آن در کشور دانست و تصریح کرد: روزنامه با کاغذ بیرون می‌آید، نه با پوست؛ ‌لذا اگر کارخانه کاغذ تولیدی نداشته باشد، شاهد تعطیلی روزنامه‌های خصوصی و مستقل خواهیم بود.

احمد رضا دستغیب در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به گرانی کاغذ و خطر تعطیلی برخی روزنامه‌های مستقل گفت: باید قاعده‌ای در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد که بر اساس ضابطه‌ای مشخص، از زمانی که یک فرد اقدام به کار فرهنگی، رسانه‌ای و مطبوعاتی می‌کند، به او کمک شود و این حمایت، تا زمانی‌که بتواند خود را به استانداردها برساند و جذب مخاطب کند، ادامه داشته باشد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی بخشی از حمایت از روزنامه‌ها را وظیفه دولت و قسمتی را وابسته به مردم می‌داند و در مورد چگونگی توزیع یارانه میان مطبوعات، بیان می‌کند:البته پرداخت یارانه‌های بدون حساب و کتاب و فراهم کردن شرایط بسیار سهل برای فعالیت مطبوعاتی و رسانه‌ای هم جالب نیست و از غنا و کیفیت محتوا می‌کاهد، کمااینکه شاهد انتشار برخی روزنامه‌ها با تیراژ بالا و مخاطبان کم هستیم.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس، خواستار توزیع عادلانه یارانه کاغذ باید بین روزنامه‌های کشور و حمایت از آنها بر اساس یک شیب تعریف شده شد و افزود: در حال حاضر تنها بحث یارانه کاغذ مطرح نیست؛ بلکه شاهدیم،  برخی به صورت غیرمستقیم از منابع عمومی استفاده می‌کنند که آن نیز باید مدیریت شود.

پرواضح است که ‌توجه به این مسایل از سوی مسئولان ذی‌ربط کشور، مانع تکرار داستان غربت فرهنگ در کشور خواهد شد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet