خبرگزاری خانه ملت

شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1391/04/19 16:30:00
سرویس اجتماعی
نائب رئیس کمیسیون اجتماعی با اشاره به افزایش خشونت‌های خانوادگی؛

قوانین کودک‌آزاری و همسرآزاری نیاز به بازنگری دارد

فرج‌الله عارفی با تاکید بر افزایش آمار کودک‌آزاری و همسرآزاری گفت: بروز این خشونت‌های خانوادگی ریشه در علل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد؛ اما نمی‌توان گفت تاثیر کدام یک از این عوامل بیشتر است‌.
قوانین کودک‌آزاری و همسرآزاری نیاز به بازنگری دارد فرج‌الله عارفی با تاکید بر افزایش آمار کودک‌آزاری و همسرآزاری گفت: بروز این خشونت‌های خانوادگی ریشه در علل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد؛ اما نمی‌توان گفت تاثیر کدام یک از این عوامل بیشتر است‌. https://cdn.icana.ir/d/019/11415.jpg قوانین,کودک‌آزاری,و,همسرآزاری,نیاز,به,بازنگری,دارد Icana

نایب‌رئیس دوم کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، اظهار داشت: مسائل اقتصادی و بیکاری از عللی به شمار می رود که می‌تواند به بروز و افزایش پدیده کودک‌آزاری و همسرآزاری دامن بزند؛ زیرا این مسائل ارتباط مستقیمی با روحیات و رفتارهای افراد پیدا دارند.

نماینده مردم جیرفت در مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: گاهی اوقات اختلاف سلیقه و اختلاف فرهنگی بین همسران موجب بروز ناهنجاری‌هایی مانند همسرآزاری و کودک‌آزاری می‌شود.

وی با بیان اینکه نمی‌توان عامل مشخصی را برای بروز این پدیده‌ها مطرح کرد، گفت: مجموعه‌ای از عوامل متناسب با شرایط در بروز کودک‌آزاری و همسرآزاری تاثیر دارد.

این نماینده مجلس نهم ازدواج‌های ناموفق را از دیگر علل بروز همسرآزاری و کودک‌آزاری دانست واعلام کرد: در آموزش‌های قبل از ازدواج باید مسائل مربوط به خانواده را درست و دقیق به جوانان آموزش داد و مسئولیت هر یک از زوجین را به آنان یادآوری کرد تا از بروز مشکلات این چنینی در خانواده‌ها جلوگیری شود.

عارفی در مورد کارکرد اورژانس اجتماعی برای جلوگیری از بروز همسرآزاری و کودک‌آزاری گفت: این نهاد اجتماعی پس از تقاضای شهروندان می‌تواند در مسائلی مانند کودک‌آزاری و همسرآزاری دخالت کند و خدماتی را ارائه دهد. قابل توجه است در ‌صورتی که اطلاع‌رسانی و تقاضایی صورت نگیرد؛ مسئولان و کارشناسان اورژانس اجتماعی نمی‌تواند مداخله‌ای انجام دهند.

وی با بیان اینکه در گذشته مشکلات خانوادگی توسط بزرگترها و ریش‌سفیدان فامیل حل می‌شد، تصریح کرد: در دنیای امروز و به خصوص در شهرها، نهادهای اجتماعی جایگزین ریش‌سفیدان شده‌اند؛ اما متاسفانه هنوز نهادهای اجتماعی آمادگی لازم را برای ایفای نقش و وظایف خود در قبال مشکلات خانوادگی ندارند.

عارفی با تاکید بر اینکه بسیاری از قوانین نیاز به بازنگری دارد، افزود: برخی از قوانین موجود مطابق با شرایط روز نیست و قوانین مربوط به همسرآزاری و کودک‌آزاری از جمله این موارد به شمار می رود که باید حتما به‌روزرسانی شده و مورد بازنگری قرار بگیرد.

نایب‌رئیس دوم کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این کمیسیون برنامه‌های مختلفی را در مورد مسایل مختلف اجتماعی در دستور کار دارد، اعلام کرد: یکی از مواردی که پس از تعطیلات مجلس شورای اسلامی حتماً در کمیسیون اجتماعی مطرح خواهد شد؛ موضوع کودک‌آزاری و همسرآزاری و تدوین طرحی در این مورد است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

زنجیره خبر

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet