هدر موبایل
1391/04/20 11:33:23
سرویس استان ها
رضایی: کاهش 4 متری آب‌های زیرزمینی در دشت جهرم

خشکسالی در فارس همچنان می‌تازد

نماینده جهرم در مجلس با بیان این‌که کشاورزی این منطقه به بحران خشکسالی دچار شده است، گفت: با توجه به کاهش ۴ متری آب در دشت جهرم، تا ۱۳ سال آینده اثری از سفره‌های آب‌های زیرزمینی باقی نماند.
خشکسالی در فارس همچنان می‌تازد نماینده جهرم در مجلس با بیان این‌که کشاورزی این منطقه به بحران خشکسالی دچار شده است، گفت: با توجه به کاهش 4 متری آب در دشت جهرم، تا 13 سال آینده اثری از سفره‌های آب‌های زیرزمینی باقی نماند. https://cdn.icana.ir/d/019/12194.jpg خشکسالی,در,فارس,همچنان,می‌تازد Icana

محمدرضا رضایی‌کوچی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه انتخابیه خبرگزاری خانه ملت، با بیان این‌که استان فارس دارای مناطقی با ظرفیت کشاورزی بالا است، افزود: این استان درزمینه تولید محصولات گندم، ذرت، مرکبات و خرما فعالیت بسیاری انجام داده است لذا مسئولان باید برای مدیریت آب در این بخش چاره‌ای بیاندیشند.

نماینده جهرم در مجلس نهم ضمن ابراز تأسف از خشکسالی‌هایی که اخیراً دامن‌ گیر منطقه فارس شده است، گفت: این امر باعث شده میزان آب‌های سفره‌های زیرزمینی کاهش یابد.

وی ادامه داد: از آنجایی که درآمد مردم از طریق فغالیت کشاورزی است،بطور یقین فعالیت در این بخش و مصرف آب نیز افزایش می‌یابد؛ به این ترتیب سطح آب سفره‌های زیر‌زمینی نیز روز به روز کمتر می‌شود.

نایب رئیس اول کمیسیون عمران مجلس نهم از افزایش مصرف آب در استان فارس و جهرم را ناشی از کشاورزی سنتی بدون رعایت الگوی کشت نوین، دانست وافزود: متأسفانه کشاورزی دراستان فارس با مشکل جدی مواجه شده است.

رضایی با اشاره به این‌که بسیاری از دشت‌هایی که زمانی محصولات قابل توجهی در آن تولید می‌شد در حال حاضر با خشکسالی کامل روبه رو هستند، گفت: در برخی مناطق به دلیل طولانی شدن خشکسالی، در صورت بارندگی امکان نفوذ آب به خاک و سطح‌های زیرین زمین وجود ندارد.  

نایب رئیس اول کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطلب که دشت‌های منطقه با افت و ترک‌های شدیدی که برداشته‌اند قابلیت کشاورزی خود را  از دست داده‌اند، افزود: جهرم که یکی از قطب‌های کشاورزی و در تولید مرکبات معروف است از این نظر دچار مشکل جدی شده و باغات، قنات‌ها و چشمه‌های آن نیز خشک شده‌ است.

وی گفت: در برخی مناطق عمق چاه‌های آب احداث شده به 400 متر می‌رسد این امر نشان می‌دهد میزان برداشت‌ها افزایش یافته است.

رضایی با مقایسه به وضعیت کاهش آب به نسبت سال گذشته در دشت جهرم، تصریح کرد: امسال به نسبت مشابه سال قبل 3 متر و 66 سانتی‌متر آب سفره‌های زیرزمینی در دشت جهرم کاهش یافته است که این اتفاق اوج بحران  خشکسالی را نشان می‌دهد.

نایب رئیس اول کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با این پیش‌بینی که در صورت تداوم میزان برداشت‌ها تا 13 سال آینده تمام سفره‌های آب‌های زیرزمینی منطقه تمام می‌شود، گفت: به طور قطع این امر نیاز به اتخاذ تدابیر ویژه دارد.

وی در رابطه با وضعیت دشت قطب آباد نیز گفت: این دشت به دلیل نمک و شوری بیش از حدش نیاز به کشت گیاهانی ویژه دارد.

نماینده جهرم در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که کاشت گیاهان مقاوم در برابرنمک و شوری تولیدات این دشت را افزایش می‌دهد، گفت: البته زهکشی نیز بسیار موثر است ولی همچنان بخش‌های متعددی از این منطقه زهکشی نشده است./

پایان‌پیام   

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet