هدر اصلی
1391/04/20 13:21:27
سرویس بین الملل
نایب‌رئیس فراکسیون بیداری اسلامی:

مردم مصر کماکان به اسلام‌گرایان اعتماد می‌کنند

نایب‌رئیس فراکسیون بیداری اسلامی مجلس با اشاره به مخالفت دادگاه قانون اساسی و شورای نظامی مصر با دستور محمد مرسی،‌ گفت: اگر قرار بر برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی مصر باشد،‌ ورود دوباره اسلام‌گراها به پارلمان، بستگی به نتایج عملکردهای رئیس‌جمهور دارد.
مردم مصر کماکان به اسلام‌گرایان اعتماد می‌کنند نایب‌رئیس فراکسیون بیداری اسلامی مجلس با اشاره به مخالفت دادگاه قانون اساسی و شورای نظامی مصر با دستور محمد مرسی،‌ گفت: اگر قرار بر برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی مصر باشد،‌ ورود دوباره اسلام‌گراها به پارلمان، بستگی به نتایج عملکردهای رئیس‌جمهور دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/22237.jpg مردم,مصر,کماکان,به,اسلام‌گرایان,اعتماد,می‌کنند Icana

فرهاد بشیری در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت،‌ با بیان اینکه انتخابات پارلمانی لیبی نمودی از بازگشت دموکراسی به این کشور پس از سال‌ها دیکتاتوری است،‌ گفت: اینکه اخوان المسلمین نتوانست در لیبی بیشتر کرسی‌ها را به دست بگیرد، ‌به این دلیل است که اولا اخوان‌المسلمین سال‌هاست که دیگر در این کشور فعالیتی ندارد و نام و مرام آنها از ذهن غالب مردم خارج شده است و ثانیا با وجود نیم‌قرن دیکتاتوری،‌ هنوز رگه‌هایی از نا‌آشنایی با دموکراسی در رفتارهای مردم دیده می‌شود.

نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه اغلب کرسی‌های پارلمان آتی لیبی در اختیار ائتلاف نیروهای لیبرال این کشور به رهبری محمود جبریل نخستین نخست‌وزیر لیبی انقلابی قرار گرفته است،‌ افزود: اینکه لیبرال‌ها بیشترین آراء را کسب کرده‌اند، ‌به این معنی نیست که پارلمان لیبی با حضور لیبرال‌ها تشکیل می‌شود؛ ‌بلکه این نامی است که محمود جبریل که هوادار حضور غربی‌ها در لیبی است،‌ بر نام این ائتلاف نهاده است.

وی ادامه داد: بیشتر جمعیت لیبی را طرفداران حکومت اسلامی تشکیل می‌دهند که امیدوارند پس از سقوط و مرگ قذافی،‌ حکومتی مردم‌سالار و البته برپایه احکام اسلامی بر سر کار بیاید. به همین دلیل و با حضور حکومت‌های اسلام‌گرا در اطراف آنها مانند تونس و مصر،‌ رفته‌رفته مردم این کشور به احزاب و گروه‌های اسلامی تمایل خواهند یافت.

به گفته بشیری،‌ از آنجا که مردم مصر الگویی برای مردم و جوانان کشورهای عربی اسلامی هستند،‌ طبیعی است که در آینده‌ای نزدیک و به مرور کشورها و مردم بیشتری از خاورمیانه و شمال آفریقا به سمت حکومتی اسلامی و مردم‌سالار پیش بروند.

چالش جدید مرسی با دادگاه قانون اساسی

فرهاد بشیری در پاسخ به این سؤال که نتیجه چالش مرسی با دادگاه قانون اساسی این کشور و نیز شورای نظامی مصر بر سر تشکیل یا عدم تشکیل پارلمان اسلام‌گرای الشعب مصر چه خواهد شد؟، ‌گفت: متأسفانه همچنان شورای نظامی مصر که اکثر اعضای آن را بازماندگان حکومت مبارک تشکیل می‌دهد،‌ با دستورات قانونی رئیس‌جمهور قانونی و مشروع مصر مخالفت می‌کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس افزود: اگر قرار بر برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی در مصر شود،‌ احتمال اینکه باز هم طیف نزدیک به اخوان‌المسلمین‌ها رأی بیاورند بالاست. اما به هر حال باید منتظر ماند و شاهد نتایج عملکردهای رئیس‌جمهور جدید بود که در صورت انجام وظایف ریاستی خود، ‌مردم همچنان به اسلام‌گراها اعتماد خواهند کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet