خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1391/04/20 14:08:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس:

باید توانایی هایمان را به سرعت در درون کشور ساماندهی کنیم

رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر اینکه واردات بی رویه یکی از مهمترین عواملی است که مقام معظم رهبری سال جدید را به نام تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری کردند گفت: البته عوامل دیگری هم بوده که در این نامگذاری موثر واقع شده اما بیشترین علت واردات بی رویه بوده است.
باید توانایی هایمان را به سرعت در درون کشور ساماندهی کنیم رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر اینکه واردات بی رویه یکی از مهمترین عواملی است که مقام معظم رهبری سال جدید را به نام تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری کردند گفت: البته عوامل دیگری هم بوده که در این نامگذاری موثر واقع شده اما بیشترین علت واردات بی رویه بوده است. https://cdn.icana.ir/d/019/8437.jpg باید,توانایی,هایمان,را,به,سرعت,در,درون,کشور,ساماندهی,کنیم Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛غلامرضا مصباحی مقدم  با اعلام اینکه ایران در مناسبات جهانی با یک دشمن قدر رو به رو است ،به  مجلس نیوز،گفت:اگر توانایی هایمان را به سرعت در درون کشور ساماندهی نکنیم و توجه لازم را به تولید نکنیم، ممکن است این فشارها بیشتر هم بشود زیرا دشمن چنین برداشت می کند که ما ناتوان هستیم.
عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی (رهروان ولایت) ، با تاکید بر اهمیت مدیریت واردت گفت: در مدیریت واردات، آن چیزهایی باید وارد شود که امکان تولید آن در داخل کشور وجود ندارد. باید جلوی واردات بی رویه و کالاهای قاچاق را بگیریم و از تولید کننده داخلی با دادن تسهیلات بانکی با بهره پایین حمایت کنیم.
وی با تاکید بر اهیمت کمکهایی که دولت به عنوان یارانه تولید ارایه میدهد و در این دوره نداده است گفت: البته نه تنها یارانه دوره های قبل، بلکه باید سهم تولید در سال 91 را هم بدهد و به تولید کمک کند.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نمود واقعی را در رشد صادرات نمی بینیم گفت: سال گذشته 43 میلیارد دلار صادرات داشتیم که 18 میلیارد دلار آن صادرات پتروشیمی و 12 میلیارد دلار نیز میعانات گازی بود. معنا و مفهوم این آمارها این است که حدود 18 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی از نوع دیگر داشتیم.
وی با انتقاد از تغییراتی که در قیمت ارز شاهد بوده ایم گفت: مدتها بود از صادر کنندگان می شنیدیم که قیمت ارز را بالا ببرید تا صادرات افزایش پیدا کند. اما تجربه افزایش قیمت ارز به ما نشان داد که نه تنها این داستان درستی نیست بلکه اشتباه بزرگی بوده است.
مصباحی مقدم با یادآوری اینکه بارها تذکر و توضیح دادم که افزایش قیمت ارز کمکی به صادرکنندگان ما نمیکند گفت: تاکید من بر این است که چون صادرکنندگان محصولات، وارد کنندگان مواد اولیه از خارج هستند، برای واردات مواد اولیه باید قیمت بیشتری را بپردازند و فقط با این کار ضربه بزرگی به اقتصاد کشور وارد میشود.
وی افزود: پیش بینی من این بوده که قدرت پول ملی کاهش پیدا میکند و در نتیجه قیمت همه کالاها به شدت افزایش پیدا میکند و آن پیش بینی من همین اتفاقی است که امروزه شاهد وقوع آن هستیم. شاید از نقطه نظر صادر کنندگان، بالا رفتن قمیت ارز در سال گذشته اتفاق مبارکی بود، اما واقعا آثار وحشتناک و بدی بر بازار ما گذاشت. افزایش قیمت دلار شوکی به بازار ما وارد کرده که متاسفانه این شوک هنوز متوقف نشده و هنوز هم در حال شدیدتر شدن است./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet