پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1391/04/20 14:20:22
سرویس فرهنگی
نصرالله پژمان‌فر در واکنش به طرح ایجاد بنیاد مد و لباس در کشور:

خطوط قرمز شرعی و عرفی لباس باید مشخص شود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان این که باید خطوط قرمز شرعی، اخلاقی، عرفی و اجتماعی لباس در جامعه مشخص شود، گفت: این موضوع که چه سازمانی و با چه ویژگی هایی باید نظارت و ممیزی بر مد و لباس را انجام دهد،نیازمند بررسی دقیق و کارشناسی است.
خطوط قرمز شرعی و عرفی لباس باید مشخص شود عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان این که باید خطوط قرمز شرعی، اخلاقی، عرفی و اجتماعی لباس در جامعه مشخص شود، گفت: این موضوع که چه سازمانی و با چه ویژگی هایی باید نظارت و ممیزی بر مد و لباس را انجام دهد،نیازمند بررسی دقیق و کارشناسی است. https://cdn.icana.ir/d/019/16434.jpg خطوط,قرمز,شرعی,و,عرفی,لباس,باید,مشخص,شود Icana

نصرالله پژمان فر در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت در واکنش به سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر ایجاد بنیاد مد و لباس در کشور گفت: پیش از تشکیل چنین بنیادی باید رویکرد فلسفی لباس را در اجتماع خود مشخص کنیم، زیرا با توجه به فرهنگ دینی ما لباس به عنوان یک پوشش از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان این که باید یک کارگروه  مسوولیت بررسی مباحث نظری مربوط به مد و لباس را بر عهده بگیرد، اظهار داشت: نباید عده ای از طراحان لباس که به شکل تجربی این کار را آموخته اند،مدهایی را طراحی کنند؛ بلکه طراحان باید ضمن بررسی مباحث نظری مربوط به لباس، ویژگی های جامع طراحی لباس ها را ارائه کنند.

وی در ادامه افزود: باید در طراحی لباس به مدل هایی برسیم که الزامات اولیه لباس در جامعه ایرانی - اسلامی در آن وجود داشته باشد و این الزامات باید در مورد تمام لباس ها رعایت شود و پس از آن مسائل حاشیه‌ای مانند تنوع و رنگ لباس مدنظر قرار گیرد.

پژمان فر با تاکید بر ضرورت رعایت خطوط شرعی، اخلاقی، عرفی و اجتماعی در طراحی لباس تصریح کرد: اگر این خطوط دقیقا روشن شود، بعد از آن اجتماع می‌تواند در چارچوب ضوابط مدل تدوین شده در مورد انتخاب لباس آزادانه عمل کند.

این نماینده مجلس نهم با بیان این که در حال حاضر خط قرمزهای طراحی لباس از بین رفته است، گفت: به عبارت دیگر در حال حاضر لباس هایی را چه برای بانوان و چه برای مردان در سطح جامعه مشاهده می کنیم که مسائل شرعی و اخلاقی در طراحی آن رعایت نشده است.

وی با بیان این که پیش از این نیز موسساتی در مورد مد و لباس فعالیت می کردند، افزود: اگر این موسسات توانایی انجام طراحی مد و لباس را داشته اند، دیگر نباید بنیاد جدیدی در این زمینه راه اندازی شود، بلکه می توان با بازبینی در عملکرد موسسه های قبلی و رفع ایرادات سازمانی و اساسنامه ای و هم کاسه کردن آنها همین موسسات را در راستای طراحی مد و لباس فعال کرد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان این که موازی کاری و وجود چند سازمان و نهاد در زمینه مد و لباس یک خطای استراتژیک است، گفت: البته این موضوع که بنیاد مد و لباس باید با چه شرایطی تشکیل شود و چگونه به وظیفه ممیزی و نظارت خود عمل کند، نیاز به  کارشناسی دقیق دارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet