هدر موبایل
1391/04/20 19:08:07
سرویس اجتماعی
در نشست کمیته دائمی امور اجتماعی و فرهنگی مجمع مجالس آسیایی صورت گرفت؛

تصویب قطع‌نامه کمیته موقت مبارزه با قاچاق مواد مخدر

نشست کمیته دائمی امور اجتماعی و فرهنگی مجمع مجالس آسیایی قطع‌نامه پایانی خود را درباره مبارزه با قاچاق مواد مخدر در آسیا تصویب کرد.
تصویب قطع‌نامه کمیته موقت مبارزه با قاچاق مواد مخدر نشست کمیته دائمی امور اجتماعی و فرهنگی مجمع مجالس آسیایی قطع‌نامه پایانی خود را درباره مبارزه با قاچاق مواد مخدر در آسیا تصویب کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/22353.jpg تصویب,قطع‌نامه,کمیته,موقت,مبارزه,با,قاچاق,مواد,مخدر Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، کمیته موقت مبارزه با قاچاق مواد مخدر در آسیا قطع‌نامه سالیانه خود در نشست کمیته دائمی امور اجتماعی و فرهنگی مجمع مجالس را به شرح زیر صادر کرد:

با یادآوری گزارش جلسه کمیته دائمی در رابطه با امور اجتماعی و فرهنگی که در تهران در تاریخ 13 الی 14 سپتامبر 2011 برگزار شد، با آگاهی از این حقیقت که قاچاق مواد مخدر و تاثیر منفی آن در توسعه اقتصادی و سلامت اجتماعی از نگرانی‌های اصلی کشورهای آسیا بوده و شایسته توجه جامع مجمع مجالس آسیایی است.

این کمیته با تاکید بر اینکه خطر قاچاق مواد مخدر چنان فراگیر است که ممکن است به تضعیف صلح و امنیت بین‌المللی بی انجامد.با بیان ضرورت بررسی راه‌ها و شیوه‌های تقویت هماهنگی منطقه‌ای بین مجالس قانونگذاری برای مبارزه با قاچاق مواد مخدربا به رسمیت شناختن چالش‌های مرتبط به یکدیگری که پیش‌روی منطقه قرار دارند از جمله استمرار کشت، تولید و قاچاق غیرقانونی مواد مخدر که تهدیدی جدی برای ثبات افغانستان و کشورهای همسایه آن و سایر کشورها محسوب می‌شود.

در گزارش این کمیته ضمن حمایت از تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای اعمال بهتر قانون و مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر و کاهش فعالیت‌های مالی مربوط به این موادآمده است در حالی که تلاش‌های دولت افغانستان برای کاهش کشت خشخاش مورد حمایت قرار گرفته است نگرانی خود را در مورد کشت غیرقانونی و تولید مواد مخدر و آثار منفی آن بر منطقه اعلام می‌داریم.

ضمن قائل شدن اهمیت فراوان برای تلاش‌های به‌عمل آمده توسط سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای شامل سازمان ملل و مجمع مجالس آسیایی برای مقابله با تهدیدهای ناشی از تروریسم بین‌المللی، قاچاق مواد مخدر، جنایات سازمان یافته فراملی و تصویب قوانینی در رابطه با درآمد حاصل از فعالیت‌های جنایتکارانه ‌از مجمع مجالس آسیایی می‌خواهیم هماهنگی لازم را بین مجالس عضو به منظور بررسی قوانین مرتبط برای برخورد با جنبه‌های مختلف مبارزه با قاچاق مواد به عمل آورد.

1- بر ضرورت تبادل اطلاعات و بهترین شیوه‌ها در چارچوب مجالس عضو مجمع مجالس آسیایی برای مبارزه با قاچاق مواد تاکید می‌کنیم.

2- بر نیاز به تبادل اطلاعات و عملکرد موثر در مبارزه با قاچاق مواد مخدر میان اعضای APAتاکید می‌کنیم.

3- بر ضرورت هماهنگی و بهبود فعالیت‌های مربوط به اعمال قانون برای مبارزه با توزیع و قاچاق مواد مخدر و کاهش موثرتر جریان مواد مخدر تاکید مجدد می‌کنیم.

4- اهمیت استفاده موثر از کمک مالی بین‌المللی برای ایجاد فرصت‌های اقتصادی جایگزین به منظور تضمین اتخاذ سیاستی پایدار برای مبارزه با مواد مخدر را خاطرنشان می‌کنیم.

5- از مجالس آسیایی درخواست می‌کنیم امکان عضویت جامعه مدنی را به عنوان شریک موثر مجالس فراهم آورده و همچنین به تقویت نقش رسانه‌های جمعی در مبارزه با قاچاق مواد مخدر در آسیا بپردازند. سیاست‌های اسرائیل را در مورد تشویق به کاربرد مواد مخدر در اراضی اشغالی فلسطین که با هدف سست کردن مقاومت مردم محقق می‌شود محکوم می‌نماییم.

6- تمامی مجالس عضو مجمع مجالس آسیایی را تشویق به هماهنگ شدن با سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای از جمله سازمان ملل، برای مبارزه با تهدیدهای ناشی از تروریسم بین‌المللی، قاچاق مواد مخدر، جنایات سازمان‌یافته فراملی و تصویب قوانینی در رابطه با درآمد حاصل از فعالیت‌های جنایتکارانه می‌نماییم.

7- ضرورت تسهیل و ارتقای تلاش‌های تمام دولت‌ها و سازمان‌های مربوط با هدف ایجاد کمربندهای ضد مواد مخدر و امنیت مالی در منطقه را گوشزد می‌کنیم. پارلمان‌ها را تشویق می‌کنیم که راه‌های جایگزین برای کشاورزان افغان تعبیه کنند.

8-  از مجالس آسیایی می‌خواهیم دخالت موثر بازیگران منطقه‌ای مانند افغانستان و کشورهای همسایه آن را ارتقا بخشند.

9- معتقدیم گفت‌وگوی منظم در زمینه اقدام مشترک علیه تهدیدهای فوق در چارچوب مجمع مجالس آسیایی می‌تواند مکملی موثر برای مقابله با چالش‌های ناشی از قاچاق بین‌المللی مواد مخدر و جنایت‌های سازمان‌یافته فراملی در سطح منطقه باشد.

10- تعهد خود را نسبت به تقویت همکاری با تمام دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای مربوطه در مورد مسائل مورد علاقه مشترک مذکور در این قطع‌نامه و در رابطه با ارائه کمک برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر بیان می‌کنیم.

11- از دبیرکل درخواست می‌کنیم گزارشی در مورد کمک مجالس آسیایی به مبارزه با قاچاق مواد مخدر از طریق بررسی قوانین مربوطه در مجالس عضو تهیه نماید./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet