هدر موبایل
1391/04/20 10:50:00
سرویس بین الملل
ابوترابی:

حضور آمریکا منجر به رشد تصاعدی تولید و قاچاق مواد مخدر شده است

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضور نیروهای آمریکایی به افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر منجر شده است، تاکید کرد: ضرورت دارد دولت افغانستان برای کنترل تولید و قاچاق مواد مخدر اقدامات جدی را در دستور کار قرار دهد.
حضور آمریکا منجر به رشد تصاعدی تولید و قاچاق مواد مخدر شده است نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حضور نیروهای آمریکایی به افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر منجر شده است، تاکید کرد: ضرورت دارد دولت افغانستان برای کنترل تولید و قاچاق مواد مخدر اقدامات جدی را در دستور کار قرار دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/22290.jpg حضور,آمریکا,منجر,به,رشد,تصاعدی,تولید,و,قاچاق,مواد,مخدر,شده,است Icana

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سناتور حسین صدیقی پروانی در نشست کمیته دائمی امور اجتماعی و فرهنگی مجمع مجالس آسیایی، با اظهار تاسف از کشت و زرع مواد مخدر در کشور افغانستان، گفت: پیشنهادم به کشورهای همسایه این است که مواد مخدر را قاچاق نکنند و با استفاده از پاسداران خود مرزها را بسته و نگذارند مواد مخدر از افغانستان به کشورهای همسایه منتقل و از آنجا به اروپا و آمریکا قاچاق شود.

وی با بیان اینکه افغانستان 30 سال در زیر جنگ بوده است، ادامه داد: به همین دلیل مواد مخدر برای مردم این کشور جنبه مادی دارد، از این‌رو از کشورهای همسایه و آسیا خواستاریم تا با کمک‌های خود به مردم افغانستان مانع کشت این محصول از سوی کشاورزان افغان شوند.

نماینده کشور افغانستان در نشست کمیته دائمی مجمع مجالس آسیایی همچنین با تاکید بر جلوگیری از تضییع حقوق کارگران افغان تاکید کرد: باید زمینه‌ای فراهم شود تا زمینه بهره‌گیری شایان از نیروی کار افغان در سایر کشورها فراهم شود.

صدیقی با بیان اینکه بیشترین حجم مهاجران افغان در ایران و پاکستان مستقر هستند، تصریح کرد: اگر چه ممکن است مهاجران افغان در این دو کشور مرتکب اقدامات خلاف قانون شوند، اما می‌توان گفت که آزار و اذیت هم در این دو کشور نسبت به مهاجران افغان بیش از سایر کشورها است که در این زمینه اروپا هم با تقلید از جمهوری اسلامی ایران و پاکستان دست به آزار و اذیت مهاجران افغان می‌زند.

وی با بیان اینکه افغانستان نیروی کار خود را در اختیار ایران و پاکستان می‌گذارد، افزود: بهتر است این کشورها نیز به طور متقابل احترام مهاجران کشور افغانستان را نگه داشته و نگذارند حقوق آنها تضییع شود.

صدیقی پروانی با بیان اینکه مجازات مهاجران متخلف افغان در ایران و پاکستان باید با آگاهی دولت افغانستان انجام شود، گفت: هرگونه اقدامی برای مجازات مهاجران متخلف افغان باید در افغانستان انجام شود، البته یک قاضی به نمایندگی از افغانستان نیز می‌تواند حضور داشته و روند رسیدگی به تخلفات نظارت کند.

این نماینده مجلس افغانستان در ادامه با تاکید بر حمایت از ملت فلسطین تصریح کرد: ما هم‌نوا با جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کنیم که نباید به ملت فلسطین ظلم شود، در صورتی که ضرورت ایجاب کند ما می‌توانیم علیه صهیونیست‌ها مبارزه کنیم.

مسئولیت جلوگیری از تولید و صادرات مواد مخدر با دولت افغانستان است

ابوترابی‌فرد در پاسخ به اظهارات عبدالستار آفت درباره جلوگیری کشورهای همسایه از قاچاق مواد مخدر با بیان اینکه هر کشوری در درون خود مسئولیت جلوگیری از تولید و صادرات مواد مخدر را دارد، تاکید کرد: در این زمینه دولت افغانستان مسئول اصلی جلوگیری از تولید و صادرات مواد مخدر به کشورهای همسایه است.

نایب‌رئیس مجلس نهم با یادآوری حضور کشورهای بیگانه در کشور افغانستان تاکید کرد: حضور آمریکا و متحدانش باعث افزایش تصاعدی تولید و قاچاق مواد مخدر شده است که این مسئولیت خطیر برعهده دولت افغانستان است که در این زمینه ورود پیدا کند.

وی با تاکید بر کمک جمهوری اسلامی ایران به دولت افغانستان تصریح کرد: شما بهتر می‌دانید که در مبحث مبارزه با مواد مخدر جمهوری اسلامی ایران به تنهایی در مرزهای طولانی که با افغانستان دارد، مسئولیت مبارزه با مواد مخدر را برعهده داشته و این در حالی است که دولت افغانستان هیچ کنترلی بر مرزهای خود ندارد.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم با بیان اینکه طبق اذعان سازمان ملل جمهوری اسلامی ایران، پاکستان و روسیه قربانی قاچاق مواد مخدر هستند، تصریح کرد: ضرورت دارد پارلمان و دولت افغانستان برخورد جدی با این پدیده شوم داشته باشند.

وی با تاکید بر ضرورت حضور قانونی مهاجران افغان در ایران گفت: اگر دولت افغانستان امکان مهاجرت قانونی شهروندان خود را به ایران فراهم کند، به طور قطع مشکلات ما کاهش خواهد یافت.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه طبق مقررات بین‌المللی هر مهاجری پس از تخلف در کشور میزبان باید از سوی کشور میزبان محاکمه شود، افزود: محاکمه در جمهوری اسلامی ایران براساس مقررات اسلامی انجام می‌شود، البته از مجلس و دولت افغانستان انتظار داریم که در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و نیروی انسانی همکاری جدی‌ای داشته باشند./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet