خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1391/04/21 12:29:42
سرویس اقتصادی
توپ اجرای صحیح قانون هدفمندی در زمین بانک مرکزی

پور ابراهیمی: کاهش ارزش پولی اجرای هدفمندی را بی‌ارزش کرد

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه هدف از اجرای قانون هدفمندی رسیدن نرخ حامل‌های انرژی به قیمت‌های جهانی بود، گفت: اجرای قانون هدفمندی به علت کاهش نرخ برابری ریال با دلار به نقطه ابتدایی پیش از اجرای قانون هدفمندی برگشته و هدفمندی را تبدیل به تورمی تحمیلی و بی هدف کرده است.
پور ابراهیمی: کاهش ارزش پولی اجرای هدفمندی را بی‌ارزش کرد نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه هدف از اجرای قانون هدفمندی رسیدن نرخ حامل‌های انرژی به قیمت‌های جهانی بود، گفت: اجرای قانون هدفمندی به علت کاهش نرخ برابری ریال با دلار به نقطه ابتدایی پیش از اجرای قانون هدفمندی برگشته و هدفمندی را تبدیل به تورمی تحمیلی و بی هدف کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/22318.jpg پور,ابراهیمی:,کاهش,ارزش,پولی,,اجرای,هدفمندی,را,بی‌ارزش,کرد Icana

محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه همزمان با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها باید به سایر گام‌های طرح تحول اقتصادی نیز توجه می‌شد، افزود: یکی از مهم‌ترین اهداف ما از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها رسیدن قیمت حامل‌ها به قیمت‌های جهانی بود ولی این مهم به علت افت ارزش پولی کشور محقق نشد.

با وجود افزایش قیمت حامل‌های انرژی در ایران، قیمت‌ها در قیاس با قیمت‌های جهانی همان میزان قبل از اجرای قانون هدفمندی است

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: در ابتدای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها هدف این بود که طی سه یا چهار فاز نرخ حامل‌های انرژی به قیمت‌های جهانی نزدیک شود؛ برای مثال نرخ بنزین در ابتدای اجرای این قانون دو دلار و با دلاری یک هزار تومان در نظر گرفته شده بود اما امروز ارزش برابری ریال با دلار به حدی افت کرده که با وجود افزایش قیمت حامل‌های انرژی در ایران، قیمت‌ها در قیاس با قیمت‌های جهانی همان میزان قبل از اجرای قانون هدفمندی است.

وی تصریح کرد: متأسفانه در شرایط کنونی ما تورم شدیدی را به جامعه تحمیل کردیم ولی به دلیل افت قیمت برابری ریال با دلار کشور به نقطه قبل از اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها بازگشته‌ایم.

چه تضمینی وجود دارد دلار 4 هزار تومان نشود

پورابراهیمی یادآور شد: در شرایط فعلی چه تضمینی وجود دارد که دلار به چهار هزار تومان نرسد و ما با اجرای فاز دوم هدفمندی مجدداً تورمی بی حاصل را به کشور تحمیل کنیم.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد: کارشناسان و مسئولان اقتصادی کشور کمتر به مسئله برابری پول ایران با دلار توجه کرده‌اند؛ در واقع تا زمانی که ثبات در بازار ارز حاکم نشده است، اجرای فاز دوم می‌تواند هم تحت الشاع قرارگیردچرا که اگر باز هم نرخ دلار در کشور افزایش یابد ما به قیمت‌های جهانی نزدیک نمی‌شویم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet