حلول ماه ربیع الاول
1391/04/22 10:50:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در اولین همایش حج و اقتصاد:

اختلاف‌های ایران و عربستان با گفت وگو قابل حل است

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه ما همه مسلمان هستیم باید اختلاف ها را با مذاکره و گفت وگو حل کنیم گفت: روابط ایران و عربستان فراتر از یک روابط دیپلماتیک است هر چند اختلاف های مهمی بین دو کشور وجود دارد اما موضوع حج نباید تحت تاثیر هیچ موضوعی قرار گیرد.
اختلاف‌های ایران و عربستان با گفت وگو قابل حل است رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه ما همه مسلمان هستیم باید اختلاف ها را با مذاکره و گفت وگو حل کنیم گفت: روابط ایران و عربستان فراتر از یک روابط دیپلماتیک است هر چند اختلاف های مهمی بین دو کشور وجود دارد اما موضوع حج نباید تحت تاثیر هیچ موضوعی قرار گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/22520.jpg اختلاف‌های,ایران,و,عربستان,,با,گفت,وگو,,قابل,حل,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ،دکتر علی لاریجانی در مراسم افتتاحیه نمایش همایش ملی حج و اقتصاد که در سالن همایش های سازمان حج و زیارت برگزار شد سخن می گفت  با بیان اینکه هیچ موضوعی نباید مانع روابط خوب بین ایران و عربستان باشدافزود:اختلافات میان دو کشور با گفت وگو قابل حل است ،هر چه اختلافات میان دو کشور زیاد باشد باعث جدایی دو کشور مهم اسلامی خواهد شد و فقط دشمنان اسلام سود خواهند برد.

وی ادامه داد:حج با عظمتی که دارد و علائقی که ما در آن جا داریم یک روابط استثنایی برای دو کشور به وجود آورده است.

رئیس قوه مقننه کشورمان ادامه داد:انتظاری که می رود این است که دولت عربستان نسبت به پیروان مذاهب مختلف اسلامی که در آن سرزمین هستند چه در حجاز و چه نجد و چه در منطقه شرقیه رفتاری عادلانه و اسلامی داشته باشد چرا که آنچه از گزارشهای خبری مشاهده می شود در منطقه شرقیه  وضع بدی است که به هیچ وجه قابل قبول نیست و ما از حوادث اخیر آنجا بسیار متاسفیم.

لاریجانی حج را فریضه‌ای مهم برای هر مسلمانی دانست و افزود: قداست حج باید مورد توجه همیشگی مسلمانان قرار گیرد و همه باید حول این مکان مقدس به وحدت برسند.

رئیس مجلس یادآور شد: مکه به عنوان محل نزول قرآن و پایگاه اصلی صدور فکر اسلامی، مکان مقدسی است و باید مورد توجه باشد؛ اصولاً حجاز یک مکان مقدس برای مسلمین است و قلوب مؤمنین به صورت فطری به مکه گرایش دارد.

نماینده مردم قم در مجلس به گردش مالی هنگفتی که سالیانه به موجب حج در بلاد اسلامی جابه جا می شود اشاره کرد و گفت: ساماندهی این حجم نقدینگی یک امر و ضرورتی عقلانی است و لذا این گونه همایش‏ها می‏تواند بستر مناسبی را در این جهت فراهم سازد.

لاریجانی با بیان اینکه در موضوع حج چند نکته باید مورد واکاوی قرار گیرد، کاهش هزینه سفرها، ایجاد رقابت در سرویس دادن به زائرین توسط بخش خصوصی، اتخاذ روش‌های بهتر برای تهیه سوغات و هدایا و قربانی کردن و همچنین تبدیل سفر عمره به یک آموزش تربیتی را از جمله این نکات دانست که باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

رییس مجلس درباره رقابت بخش خصوصی در ارائه خدمات به زائرین حج اظهار داشت: هر چند ممکن است از جهت منطق اقتصادی ، علی العموم این رقابت درست باشد، اما درباره حج، واقعیت دیگری نیز نهفته است که باید بدان توجه داشت.

 لاریجانی افزود: بر این عقیده ام که رقابتهای اقتصادی باید در زمینه رقابت به اوج خود برسد اما در سفر حج می بایست ملاحظات دیگری را نیز در نظر گرفت و بنابراین تنوع تصمیم گیری و رقابت، امکان و فرصت از بین بردن مناقشات که گاه در روابط به وجود می آید را از بین خواهد برد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: عبادات در اسلام به دو جنبه فردی و اجتماعی تقسیم می‌شود که می‌توان گفت فریضه حج دارای ابعاد فردی و اجتماعی  با هم است که این مساله این عبادت را نزد ما مسلمانان متمایز کرده است.

وی در ادامه به نقش فرهنگ‌سازی برای زائرین در پیش از سفر حج و ارتباط آن با کاهش بزهکاری‌ها، دعواهای خانوادگی و رعایت حقوق اجتماعی افراد در جامعه اشاره کرد و گفت: توجه به فرهنگ‌سازی و نهادینه کردن آداب اجتماعی و فردی برای زائرین به دلیل این که آمادگی پذیرش این موضوعات را دارند از اهمیت بالایی برخوردار است که باید به آن توجه شود.

لاریجانی با یادآوری اینکه حج باید در انسان تحول ایجاد کند و رفتار حاجی بعد از انجام فریضه حج باید متفاوت باشد، تأکید کرد: پرداختن به "اسرار حج" مهم است ولی ما معمولاً احکام حج را خوب بیان می‌کنیم، اما به اسرار آن را کم می‌پردازیم.

گفتنی است اولین همایش حج و اقتصاد هم اکنون در محل سازمان حج و زیارت در حال برگزاری است و تا عصر امروز نیز ادامه دارد./

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet