هدر اصلی
1387/09/04 12:43:00
سرویس کمیسیون ها

طرح یک فوریتی کمیسیون کشاورزی برای کاهش اثرات خشکسالی

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از ارائه طرح یک فوریتی برای کاهش اثرات خشکسالی خبر داد.

"عباس رجایی" در گفتگو با خبرنگار خانه ملت گفت: طرحی را در دست اقدام داریم که اگر به صورت فوریت در مجلس تصویب شود بر روی منابع آب قنوات، سازه‌های آبی و سدهای نیمه تمام کارشناسی بیشتری صورت خواهد گرفت و شرایط برای کاهش اثرات خشکسالی فراهم می‌شود تا در آینده کشاورزان با مشکلات کمتری روبرو باشند.

رئیس کمیسیون کشاورزی خاطرنشان کرد: با تصویب طرح مذکور در مجلس در مدت شش سال سرمایه گذاری‌هایی در خصوص باروری ابرها، ساخت پالایشگاه آب، تجهیز و نوسازی اراضی و شبکه‌های زه کشی انجام خواهد گرفت که امیدواریم این اقدامات بهبود نسبی در کاهش اثرات خشکسالی را به دنبال داشته باشد.

وی در خصوص اقدامات مجلس در حمایت از کشاروزان خسارت دیده بر اثر خشکسالی اظهار داشت: مجلس در ارتباط با حمایت از کشاورزان  و بهره برداران بخش کشاروزی لایحه دوهزار و 500 میلیارد تومانی دولت را به تصویب رساند.

وی افزود: از این مبلغ  که در لایحه دولت پیش‌بینی شده بود، چهارصد میلیارد تومان آن برای آبرسانی به شهرها و روستاهای آسیب دیده از خشکسالی اختصاص یافت.

رئیس کمیسیون کشاورزی گفت: از دوهزار و 100 میلیارد تومان باقی مانده نیز در بخش کشاورزی، 200 میلیارد تومان به بهره برداران کشاورزی که پوشش بیمه‌ای ندارند و 200 میلیارد تومان برای افزایش سرمایه و کمک به صندوق بیمه محصولات کشاورزی، 300 میلیارد تومان برای توسعه آبیاری تحت فشار در نظر گرفته شد.

وی ادامه داد: 600 میلیارد تومان نیز برای وام‌های کشاورزان و دامداران که از خشکسالی آسیب دیده و اقساط وامشان تا یک سال به تأخیر افتاده است و همچنین 800 میلیارد تومان برای مجموعه نهادهای بخش کشاورزی، خوراک دام و طیور اختصاص یافت که به صورت یارانه در اختیار خسارت دیدگان قرار گیرد که البته این کمک در کوتاه مدت و مقطعی است.

رجایی طرح یک فوریتی که بر مبنای آن اثرات خشکسالی طی برنامه‌ریزی‌هایی در مدت شش سال کاهش پیدا می کند را از جمله اقدامات بلند مدت مجلس خواند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet