هدر اصلی
1387/09/04 17:03:00
سرویس سیاسی

لاریجانی: حل مسئله عراق فقط از مسیر شورای امنیت ممکن است

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وقتی مسئله عراق از طریق شورای امنیت و قطعنامه‌های آن یک حالت تثبیت شده‌ای پیدا کرده، حل این مسئله هم باید همان مسیر را طی کند و از درون شورای امنیت این مسئله رهایی پیدا کند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" روز دوشنبه در جمع خبرنگاران پارلمانی اظهارداشت: موضوع توافقنامه‌ای که تحت عنوان توافقنامه خروج نیروهای آمریکایی از عراق مطرح است حادثه بسیار پر اهمیتی است و جزء حوادث متعارف در منطقه نیست.

وی افزود: اگر به سابقه این موضوع رجوع کنیم از هشت ماه پیش بحث توافقنامه امنیتی بین عراق و آمریکا مطرح بود که یک نیاتی پشت آن بود و متن آن هم اشکالات بسیار زیادی داشت.

لاریجانی با بیان اینکه مهمترین مشکل این توافقنامه مسئله کاپیتولاسیون بود، یادآور شد: این موضوع یک نوع ولایت قضایی برای آمریکایی‌ها قائل می‌شد شبیه به آن چیزی که در زمان شاه در ایران مطرح شده بود و امام رحمت ا... علیه فریاد زدند که این عمل خائنانه‌ای است و شروع و جرقه اصلی انقلاب از آن مقطع صورت گرفت.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: همچنین اشکالات دیگری در متن این توافقنامه وجود داشت که  می‌توانست حاکمیت عراق را تحت اشعاع قرار دهد.

وی گفت: نخست وزیر محترم عراق جناب آقای مالکی و احزاب و شخصیت‌های ملی عراق تلاش‌های زیادی را انجام دادند که این متن تبدیل شد به یک توافقنامه برای خروج نیروهای آمریکایی و در ذیل آن اصلاحاتی هم صورت گرفت.

لاریجانی تصریح کرد: مناقشات زیادی در مجلس عراق پیرامون این توافقنامه وجود دارد و به نظر من به حق است، چون وقتی متن کامل این توافقنامه را ملاحظه می‌کنیم چند محور حساس در آن است که همچنان باقی مانده و اگر تعدیل هم شده باز اشکالات زیادی برای مردم عراق و حتی منطقه خواهد داشت.

رئیس مجلس گفت: اولین نکته‌ای که آمریکا قول داده بود این بود که عراق را از زیر فصل هفت بیرون بیاورند. اما وقتی متن را ملاحظه می‌کنیم نه زمان این امر مشخص است و نه هیچ نظر ثابت و متقنی هم برای این امر وجود ندارد. تنها نوشته شده است که "آمریکا تلاش می‌کند".

وی افزود: آمریکایی‌ها از این وعده‌ها زیاد داده‌اند و هیچ امر قطعی برای اینکه عراق از زیر فصل هفت در بیاید در این توافقنامه‌ای که امروز در مجلس عراق به عنوان خروج نیروهای آمریکایی مطرح است، وجود ندارد. یک سرابی است که اگر عراقی‌ها به آن تن دهند باید دنبال آمریکایی‌ها حرکت کنند که چه زمانی آنها را از ذیل فصل هفت در بیاورند.

لاریجانی یادآور شد: در شرایط فعلی آمریکایی‌ها در شرایط  نامتوازنی در عراق هستند و خودشان باید یک راه حلی پیدا کنند؛ می‌خواهند هزینه اشتباهات آمریکا در عراق را از جیب ملت عراق بگیرند و نتیجه آن، این است که بعد از توافقنامه، دولت و مردم عراق باید ماه‌ها دوندگی کنند تا شاید از ذیل فصل هفت در بیایند.

وی ادامه داد: اینجا نکته‌ای ممکن است مطرح شود که وقتی توافقنامه دوجانبه است آمریکا نمی‌تواند بگوید من عراق را از ذیل فصل هفت درمی‌آورم چون شورای امنیت باید در این مورد تصمیم بگیرد. اما این مشکلی است که آنها دارند. چگونه در جنگ 33 روزه ظرف 24 ساعت یک قطعنامه در شورای امنیت صادر کردند. حال اگر چنین توافقنامه‌ای اینقدر برایشان حیاتی است ظرف یک هفته یا ده روز در شورا ی امنیت بحث کنند و ابتدا عراق را در ذیل فصل هفت در بیاورند و عراق بر منابع ارزی‌اش تسلط پیدا کند، بعد توافقنامه را به پارلمان بیاورند و موضوع را در پارلمان عراق پیگیری کنند.

رئیس مجلس تصریح کرد: حساسیت نمایندگان مجلس عراق در مورد اینکه یک سرابی در این توافقنامه وجود دارد دقت نظر بسیار درستی است و حساسیت مجلس عراق درست است.

لاریجانی گفت: نکته دیگری که در این توافقنامه دیده می‌شود این است که همچنان مسئله کاپیتولاسیون و تسلط آمریکا در مورد نیروهای خودش وجود دارد. این موضوع محدود شده اما هنوز هست. تا جایی که من شنیده ام بعضی از رهبران آمریکا گفته‌اند که مشکل قانون اساسی داریم. برای این مورد که باید به آنها بگوییم این مشکل قانون اساسی شماست. عراق هم مشکل قانون اساسی دارد که هر کسی که در عراق است باید تحت ضوابط قضایی عراق محاکمه شود.

وی یادآور شد: در این مورد هم من به نمایندگان مجلس عراق حق می‌دهم که حساسیت داشته باشند چون بخشی از حاکمیت عراق را زیر سوال  می‌برد.

لاریجانی خاطرنشان کرد: قِسم سوم مشکل این توافقنامه رفت و آمد نیروهای آمریکایی است که تحت ضابطه دولت عراق قرار ندارد. نکته دیگر اینکه نیروهای آمریکایی می‌توانند بسیاری از محموله‌های خودشان را آزادانه به عراق بیاورند و ببرند. البته در توافقنامه آمده که اگر دولت عراق مشکوک شود می‌تواند در یک کمیته مشترکی نظارت کند که این مهم نیست.

رئیس مجلس اظهارداشت: اینکه آمریکا هچنان به عنوان یک اشغالگر با دولت عراق رفتار می‌کند یک ستم مضاعفی است و می‌تواند حاکمیت عراق را مخدوش کند.

وی افزود: این سنخ اشکالات فنی در توافقنامه زیاد است و من فکر می‌کنم نمایندگان مجلس عراق نمایندگان مردم هستند و باید از حقوق مردم دفاع کنند پس حق دارند که روی این مسائل حساسیت داشته باشند.

رئیس مجلس گفت: اصولاً وقتی مسئله عراق از طریق شورای امنیت و قطعنامه‌های آن یک حالت تثبیت شده‌ای پیدا کرده چطور یک توافقنامه دوجانبه می‌تواند آن را حل کند. حل این مسئله هم باید همان مسیر را طی کند و از درون شورای امنیت این مسئله رهایی پیدا کند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: توافقنامه بیشتر از اینکه مشکل مردم عراق را حل کند می‌خواهد مشکل آمریکا را حل کند؛ چون آمریکایی‌ها آنجا گسترده هستند و به دلیل رفتار غلطشان مشکلاتی برای خودشان و ملت عراق بوجود آورده‌اند و این کار ستمکارانه‌ای است. چون شما اشتباه کردید باید بیایید و از مردم عراق عذرخواهی کنید نه اینکه این را تبدیل به یک توافقنامه کنید.

رئیس مجلس با بیان اینکه از درون این توافقنامه حل مشکل عراق در نمی‌آید، تصریح کرد: این توافقنامه بیشتر تثبیت آمریکایی‌ها را دنبال می‌کند.

لاریجانی اظهارداشت: حل مسئله عراق باید از درون شورای امنیت آغاز شود و آمریکایی‌ها اگر خیلی در این قضیه عجله دارند و فکر می‌کنند لازم است همانطور که در جنگ 33 روزه 24 ساعته قطعنامه از شورای امنیت در آوردند این کار را هم برای ملت عراق بکنند  و عراق را از ذیل فصل هفت در بیاورند و بعد هم اشکالات دیگر توافقنامه را حل کنند تا ملت عراق یقین پیدا کنند که آمریکا به دنبال برنامه‌ای برای خودشان نیستند بلکه می‌خواهند واقعاً مشکل را حل کنند.

وی افزود: لذا حساسیت نمایندگان مجلس عراق حساسیت به حقی است و کسانی که دل مشغولی برای سرنوشت و آینده عراق دارند و می‌خواهند حاکمیت مردمی در عراق استوار باشد باید هم این حساسیت‌ها را داشته باشند.

رئیس مجلس تاکید کرد: در درون این توافقنامه ضمن اینکه بندهای زیادی دارد یک نوع فریب کاری هم نهفته است. لابه لای این حجم زیاد بندها، جاهایی که مخدوش کننده حاکمیت عراق است دیده می‌شود. بخشی دیگر از آن هم سراب است و وعده‌هایی است که معلوم نیست چگونه باید عمل شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: آمریکا الان به دنبال حل مسئله خود است اما اگر این توافقنامه اجراء شود دیگر دولت و ملت عراق باید به دنبال این باشند که مشکلشان را حل کنند و این معادله را معکوس می‌کند که به نفع دولت و ملت عراق نیست.

رئیس مجلس یادآور شد: حتی بعضی از بندهای این توافقنامه برای کل منطقه حساسیت زا است، اگر چه الان هم حضور آمریکا به عنوان اشغالگر در عراق تبعاتی برای منطقه داشته است اما زمانه تغییر کرده و آمریکا دیگر نمی‌تواند رفتار نظامی‌گری و یکجانبه‌گری را ادامه دهد لکن به دلیل مفاد حقوقی یک زمینه‌هایی برای رفتارهای نادرست برای منطقه هم در این توافقنامه وجود دارد که البته ضعیف است.

لاریجانی با اشاره به واکنش مقامات عراقی نسبت به بیانه حزب ا... لبنان گفت: حزب ا... به عنوان یک نیروی بصیر در منطقه نگران سرنوشت مسلمانان در منطقه است و این یک نگاه برادرانه به ملت عراق است نه از زاویه دخالت بلکه تحولاتی که در عراق بعد از فروپاشی رژیم دیکتاتوری صدام و رفتار ناپسند آمریکا در دوران اشغال و هویت مسلمانان عراق باعث شده همه نسبت به سرنوشت عراق به عنوان برادران مسلمان حساسیت داشته باشند و این را باید از این منظر تفسیر کرد نه تفسیر مداخله جویانه.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet