عید سعید فطر
1387/09/07 13:02:00
سرویس بین الملل

تاکید رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و چین بر افزایش همکاری های پارلمانی دو کشور

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و چین گفت: همکاریهای پارلمانی مشترک نقش به سزایی در توسعه و تحکیم مناسبات دو کشور دارد.

به گزارش خانه ملت، "دوچینگ لین" معاون کنفرانس مشورتی سیاسی خلق چین، عصر امروز چهارشنبه در محل مجلس شورای اسلامی با "حسین سبحانی نیا" رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و چین، دیدار و گفتگو کرد.

سبحانی نیا در این دیدار با خاطرنشان ساختن پیشینه عمیق مناسبات دو کشور، قدمت پیوندهای دوستی دو ملت ایران و چین، بر ضرورت همکاریهای نزدیک تر دو کشور در زمینه های مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی تاکید کرد و افزود: ایران به عنوان یکی از مهمترین کشورهای واقع در منطقه غرب آسیا و چین به عنوان بزرگترین کشور شرق آسیا می توانند در زمینه های زیادی در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی همکاری نمایند.

وی با اشاره به لزوم ایفای نقش موثرتر از سوی چین در مباحث منطقه ای و بین المللی و همچنین آمادگی ایران برای همکاری نزدیک تر با این کشور افزود: ظرفیتهای فراوانی برای همکاری مشترک وجود دارد که دو کشور براساس منافع خود می توانند از آن ظرفیتها به نحو مطلوب استفاده نمایند.

سبحانی نیا همچنین با مثبت ارزیابی نمودن ملاقات آقای احمدی نژاد و رئیس جمهور چین در حاشیه اجلاس سازمان همکاریهای شانگهای در پایتخت تاجیکستان، بر لزوم پیگیری و اجرای توافقات روسای جمهور دو کشور در این ملاقات تاکید کرد.

وی با ابراز خشنودی از روند رو به روشد مناسبات فیمابین گفت: دو کشور امکانات و توانایی اقتصادی، صنعتی فراوانی دارند که باید در جهت تعمیق و تحکیم مناسبات دوجانبه از آنها استفاده کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه همکاریهای پارلمانی مشترک نقش به سزایی در توسعه و تحکیم مناسبات دو کشور دارد، بر ضرورت افزایش ارتباطات پارلمانی ایران و چین تاکید کرد.

در ادامه این ملاقات "آفاردوچینگ لین" معاون کنفرانس شورای سیاسی خلق چین، با اشاره به اهمیت روابط ایران و چین، خواستار تقویت مناسبات میان مقامات عالی دو کشور به منظور ارتقاء سطح همکاریها و افزایش درک متقابل میان آنان و نیز رفع موانع احتمالی بر سر راه پیشرفت هر چه بیشتر روابط دو کشور شد.

وی همچنین با اشاره به سابقه دیرینه روابط دو کشور ایران و چین بعنوان کشورهای مهم آسیایی بر ضرورت و لزوم همکاریهای مشترک در زمینه های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی تاکید کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet