عید سعید فطر
1387/09/07 14:39:00
سرویس بین الملل
دبیرکل مجمع مجالس آسیا:

تحقق همگرایی آسیایی به شعارهای بلندپروازانه و آینده نگرنیازمند است

دبیر کل مجمع مجالس آسیایی گفت: یکپارچگی آسیا یک هدف فوری و سریع الوصول نیست، اما امکان پذیر ودست یافتنی است واگر بخواهیم همگرایی آسیایی محقق شود به شعارهای بلندپروازانه و آینده نگرنیازمندیم .

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت به جاکارتا، "محمدهادی نژاد حسینیان"  در سومین مجمع عمومی مجالس آسیایی در جاکارتا مرکز اندونزی گفت : مجمع عمومی مجالس آسیایی با طرح مفهوم همگرایی و ترویج این فرهنگ ، گام شجاعانه و بلندپروازانه ای به سوی رفاه بیشتر در آسیا برداشته است .

دبیر کل مجمع مجالس آسیایی افزود: شاید بتوان همگرایی را به عنوان فرایندهایی تدریجی تعریف کرد که مستلزم توافقی گسترده در مورد مجموعه ای از کارکردها، رویه ها و ساختارهایی است که نشان دهنده تعامل و ارتباط متقابل فزاینده ای میان اعضای یک جامعه است .

"نژاد حسینیان " گفت : کشورهای آسیایی در وضعیتی هستند که می توانند بااتکا به ارزش ها، باورها و منافع مشترک ، در یک چارچوب کلی قابل توافق برای همکاری ، به سوی همگرایی حرکت کنند.

وی افزود: وجود یک احساس فزاینده جمعی در آسیا، محور پیدایش تدریجی چنین چارچوبی است.  حجم، سطح و محتوای تعاملات میان مردم و نهادهای این قاره ، ابزارهای اندازه گیری این احساس جمعی است .

دبیر کل مجمع مجالس آسیایی گفت : ارتباطات و تعامل ، عوامل تحکیم کننده همگرایی هستند، این عامل ، مردم و نهادهای آسیا را قادر می سازد که با یکدیگر ببینند، بیاندیشند واقدام کنند.

"نژاد حسینیان " گفت : اگر بخواهیم همگرایی آسیایی محقق شود به شعارهای بلندپروازانه و آینده نگرنیازمندیم .

وی افزود: از میان شعارهای متعددی که تاکنون بررسی شد، شعار "پرواز با هم " را کاملا با دیدگاه آرمانگرا نسبت به همگرایی در آسیا سازگار و متناسب می دانیم .

دبیر کل مجمع مجالس آسیایی گفت : این شعار به مفهوم آغازی مشترک و جهت گیری مشترک است و همچنین متضمن مفهوم پیشرفت مستمر و مترقی نیز است .

"نژاد حسینیان " با بیان اینکه همگرایی آسیایی ، نیازمند پاره ای ملزومات سخت افزاری و نرم افزاری است ، گفت : ملزومات سخت افزاری منابع و توانمندی های بالفعل موجود در آسیا است و ملزومات نرم افزاری نیز راهبردی کلان برای استفاده بهینه از اطلاعات ، آمار، تجزیه وتحلیل ، ایده ها، طرح ها، برنامه ها، سیاستها و بهترین روش هایی که به افزایش ارتباط و همگرایی در زمینه های گوناگون می انجامد، است .

وی گفت : ملزومات نرم افزاری تحقق همگرایی در آسیا، مستلزم تلاش برای ترویج این آرمان از طریق اطلاع رسانی عمومی ، گفت و گوی متفکرانه ، برنامه های آموزشی ، پوشش رسانه ای ، رهبران الهام بخش ، بنگاه های اقتصادی متنفذ و آثار هنری انگیزه بخش است .

دبیر کل مجمع مجالس آسیایی گفت : مجمع مجالس آسیایی از وضعیت مناسبی برای کمک به تقویت همگرایی در آسیا برخوردار است . اگر مجمع می خواهد نقشی موثر در فرایند همگرایی در آسیا ایفا کند، تصویب قوانین مشترک کارکردی کلیدی است که باید برای آن سرمایه گذاری شود.

"نژادحسینیان " گفت : پارلمان های عضو مجمع مجالس آسیایی باید مسائل چالش انگیزی را که مورد اهتمام آسیا است ، مشخص کند و توجه خود را روی آن متمرکز کند و تدریجا ایجاد یک اجماع شکلی و محتوایی را در مورد روش های حقوقی و اقدامات قانونگذاری برای مقابله با آنها آغاز کند.

وی افزود: ایده ها و ابتکاراتی مانند بازار یکپارچه انرژی در آسیا، معاهده دوستی آسیا، مبارزه با فساد، حفاظت از تنوع فرهنگی و پیشبرد حکمرانی خوب ، همگی حاکی از دامنه موضوعی دیدگاه مجمع مجالس آسیایی است .

دبیر کل مجمع مجالس آسیایی گفت : مجمع اکنون به حدی از بلوغ رسید که می تواند راهبردهای جدیدی را اتخاذ کند.

نژاد حسینیان با بیان اینکه در اجلاس سال 2007 در تهران مجمع عمومی مجامع آسیایی، دولت‌های محلی، شوراهای شهر و شهرداران آسیایی را به مبادلات اطلاعات و تجارب در راستای پیشبرد همکاری و همگرایی در آسیا تشویق نمود، گفت: این اندیشه که مجمع مجالس آسیایی الهام بخش آن بود در قالب اولین جلسه همایش شهرداران آسیایی که از 19 تا 20 نوامبر سال 2008 در تهران برگزار گردید جامه واقعیت پوشید.

وی خاطر نشان کرد: گفته می‌شود که هدف اولین همایش شهرداران آسیایی بررسی دیدگاهای نوین در زمیه حکمرانی محلی و توسعه شهری در آسیا بود و این همایش همچنین تلاش خواهد نمود با ایجاد شبکه‌های ارتباطی میان شهر های عمده را گامی به سوی همگرایی بیشتر را در آسیا تشویق کند.

نژاد حسینیان با بیان اینکه چالش‌های فرا روی همگرایی در آسیا همچنان عمدتا در زمینه گام‌های عملی جهت تحقق بخشیدن به آن و نهادینه کردن آن است، گفت: همکاری میان پارلمان‌ها و دولت‌ها، شاه کلید همگرایی آسیایی است و جهت هرچه اثر بخش تر کردن نقش مجمع پارلمان‌های عضو آن، بایستی طرحی را در دو سطح دنبال کنند.

وی ادامه داد: از یک طرف باید با موکلشان در بخش‌های دولتی و خصوصی ارتباط برقرار کرده و آگاهی عمومی را در مورد چشم انداز و ماموریت خود در مورد همگرایی در آسیا ارتقا بخشند و از طرف دیگر از آنان انتظار می‌رود که دولت خود را به مشارکت در فرآیند همگرایی و حرکت به سوی تدوین برنامه های منطقه ای که دستاوردها و منافع محسوسی را برای کشورهایشان و همچنین کل منطقه دارا باشند، تشویق کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet