هدر موبایل
1387/09/08 19:40:00
سرویس سیاسی

لاریجانی دستاورد شرکت خود در مجمع مجالس آسیایی در جاکارتا را تشریح کرد

رییس مجلس شورای اسلامی که به منظور شرکت در اجلاس مجمع مجالس آسیایی در سفر سه روزه‌ای به جاکارتا پایتخت اندونزی سفر کرده بود، عصر امروز (پنج شنبه ) به هنگام بازگشت در فرودگاه مهرآباد دستاوردهای این سفر را در دو بخش تشریح کرد .

به گزارش خبرنگار خانه ملت ، دکتر علی لاریجانی گفت : در این سفر  رایزنی‌ در خصوص مسائل دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای و تلاش برای بهرگیری از تجربیات کشورهای آسیایی برای رسیدن به رشد و توسعه یکی از این نتایح بود .

وی تحویل ریاست مجالس آسیایی در سومین اجلاسیه این مجمع به رییس مجلس اندونزی را دومین دستاورد سفر خود برشمرد .

لاریجانی به ظرفیت‌های موجود در آسیا اشاره کرد و با بیان این‌که " آسیا محلی برای تجمع همه کشورهاست" گفت: مثلا می‌توان به اجلاس دی هشت اشاره کرد که در آن هم کشورهای آسیایی و هم کشورهای غیرآسیایی حضور دارند که از این ظرفیت‌ها می‌توان برای حضور پررنگ آسیا در عرصه‌ بین‌المللی کمک گرفت.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی آسیا گفت: آسیا می‌تواند با بهره‌گیری از همبستگی و همگرایی کشورها، مسیر رشد و توسعه را پشت سر بگذارد، البته باید اذعان داشت که آسیا یکی از مناطق پرحادثه است که در این زمینه می‌توان به انفجار در بمبئی اشاره کرد. اما در کل فرصت‌های خوبی در آسیا وجود دارد.

وی با تاکید بر این‌که "برای تقویت این فرصت‌ها و به بار نشستن آن‌ها،‌ باید بخش‌های مشترک و دوستانه را تقویت کرد" گفت: یکی از تصمیمات خوبی که در این اجلاس اتخاذ شد، مباحثی در خصوص تقویت بازار یکپارچه انرژی بود که باعث می‌شود آسیا کارآمدتر گردد که در این خصوص یک چارچوب دقیقی را طراحی و مدون کنیم که در آن مشکلات و امکانات به نحوی دیده شود که ما بتوانیم طراز انرژی را در دست داشته باشیم.

رییس مجلس با بیان این‌که " در این سفر از تجربیات اندونزی در رشد اقتصادی بهره گرفتیم" گفت: به این نتیجه رسیده‌ایم که اعضای اجلاس مجمع مجالس آسیایی با ساماندهی امکانات و از نظر تقنینی آمادگی‌های خوبی را برای رشد و توسعه دارد.

لاریجانی همچنین با اشاره به چالش‌های منطقه‌ای گفت: مهم این است که کشورهای غربی در پشت صحنه‌ این چالش‌ها بعضا حضور دارند. آسیا خود نیز ظرفیت حل این مشکلات را دارد.

وی با اشاره به روز مجلس و گرامیداشت یاد مدرس گفت: مدرس برای تمامی کسانی که به عنوان نماینده در مجلس خدمت می‌کنند الگو است و در فعالیت‌های سیاسی ایشان از استواری مثال‌زدنی برخوردار بود که شبیه ایشان را ندیده‌ام.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: شهید مدرس آن‌جا که پای حق در میان بود صراحت لهجه مثال‌زدنی داشت و آن‌چه را که حق می‌دانست با صراحت و صداقت بیان می‌کرد.

لاریجانی با اشاره به تاکید شهید مدرس بر آبادانی کشور و حقوق ملی گفت:‌ تاکید ایشان در این زمینه ستودنی است. توجه مدرس و نگاه ملی ایشان باید مورد توجه همگان قرار گیرد که همین نگاه مدرس باعث شد که در برابر رضاخان بایستد.

وی با تاکید بر این‌که " این مجلس با بهره‌گیری از شیوه رفتاری مدرس باید به حقوق ملی توجه داشته باشد و در مسائل هسته‌یی و سایر مسائل ملی استواری داشته باشد و اجازه ندهد که به این مسائل خدشه‌ای وارد شود" گفت:‌ در آبادانی کشور امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند توسعه به صورت سازماندهی شده و مدون هستیم.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در ارتباط با سند چشم‌انداز 20 ساله گفت:‌ رهبر معظم انقلاب در چشم‌انداز 20 ساله راه را به صورت کلان باز و با واقع‌بینی و دقت تمام مسیر را برای توسعه فراهم کرده‌اند.

لاریجانی با تاکید بر این‌که " مجلس باید در امور کشور نظارت دقیق و تام داشته باشد" ادامه داد: در این ارتباط ظرفیت‌های مجلس باید فعال شود و آن‌جا که پای مسائل ملی و حقوق ملت در میان است، مجلس نباید در برابر هیچ کس و هیچ گروهی گذشت داشته باشد.

وی با تاکید بر این‌که " در درگیری‌ها و چالش‌های سیاسی و جناحی باید برای حفظ منافع کلان کشور گذشت وجود داشته باشد" گفت: باید اجازه دهیم هویت جامعه رشد کند.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به جلسه‌ای که قرار است روز سه‌شنبه هفته جاری به مناسبت روز مجلس در خانه ملت برگزار شود، گفت: در این جلسه نمایندگان ادوار مجلس با سلایق مختلف، روسا و هیات رییسه مجالس حضور دارند که این جلسه به نوعی پاسداشت شهید مدرس و نحوه استفاده از تجربیات ایشان در همه ادوار مختلف مجلس است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet