هدر اصلی
1387/09/07 14:18:00
سرویس بین الملل
لاریجانی در دیدار با رییس مجلس نمایندگان آسیا:

پیروزی "اوباما" بیش از آنکه به نفع دنیا باشد، به نفع آمریکاییان است

لاریجانی گفت: پیروزی "اوباما" رییس جمهوری منتخب آمریکا بیش از آنکه به نفع دنیا باشد، به نفع آمریکاییان است.

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت به جاکارتا، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و رییس دومین مجمع عمومی مجالس آسیایی و "آگونگ لاکسونا" رییس مجلس نمایندگان آسیا و رییس سومین مجمع عمومی مجالس آسیا در جاکارتا با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند.

این دیدار پیش از نشست افتتاحیه سومین مجمع عمومی مجالس آسیا در هتل محل اقامت "لاریجانی" برگزار شد.

"لاریجانی" و "لاکسونا" در این دیدار بر گسترش مناسبات دوجانبه در همه زمینه ها تاکید و دستور کار اجلاس سوم مجالس آسیایی را بررسی کردند.

رییس مجلس شورای اسلامی در این دیدار با اشاره به بحران های جهانی و اوضاع عراق، فلسطین، افغانستان و انتخابات آمریکا گفت: وضعیت آمریکا در سطح بین المللی به نحوی بود که تغییر را طلب می کرد.

وی افزود: پیروزی "اوباما" رییس جمهوری منتخب آمریکا بیش از آنکه به نفع دنیا باشد، به نفع آمریکاییان است.

"لاریجانی" در ادامه اظهار داشت: آمدن اوباما در حقیقت بازسازی چهره جنگ طلب بوش در دنیا و عقیم ماندن بسیاری از طرح های بوش بود.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه سیاستمداران جدید چه اقداماتی در سطح بین المللی می خواهند انجام دهند، هنوز به درستی روشن نیست، اما برخی مولفه های آن آشکار شده است.

وی توضیح داد: آمریکا در حوزه عراق علاقه دارد زودتر از این کشور خارج شود، اما در حوزه افغانستان وضع متفاوت است.

لاریجانی افزود:در افغانستان آنها می خواهند نیروی خود را برای مبارزه با آنچه آن را تروریسم می خوانند، زیاد کنند و فرمانده قبلی نیروهای آمریکایی در عراق را به افغانستان فرستادند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر می رسد قصد آمریکا در افغانستان این باشد که جای پای خود را محکم کنند، البته هنوز روشن نیست که تاکتیک آنها چیست.

وی افزود: البته در عراق روشی را دنبال می کنند که مبهم است و آن توافقنامه خروج است که اصرار دارند امضا شود. این توافقنامه بیش از آنچه توافقنامه خروج باشد، نوعی تثبیت حضور آمریکا در عراق است.

لاریجانی گفت: این رویه مانند رویه ای است که آمریکا پس از جنگ جهانی دوم با ژاپن کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: به نظر می رسد آمریکا در حوزه فلسطین استراتژی فشار به مردم فلسطین را دنبال می کند.

وی افزود: علت این فشار، مشکلات داخلی اسراییل است. اسراییلی ها یاس و ناامیدی زیادی دارند وآمریکا تلاش می کند، با فشار روی فلسطینیان این مشکلات را حل کنند.

"آگونگ لاکسونا" رییس مجلس نمایندگان اندونزی و رییس سومین مجمع عمومی مجالس آسیا نیز در این دیدار خواستار گسترش مناسبات ایران و اندونزی شد و گفت: اندونزی تلاش می کند تا از بحران مالی جهان کمترین آسیب را ببیند.

وی افزود: با اتخاذ سیاست هایی تلاش می شود آنچه در بحران سال 1997 میلادی به سر اندونزی آمد، تکرار نشود.

رییس مجلس نمایندگان اندونزی گفت: اندونزی هنوز تاثیری از بحران مالی جهان نپذیرفته است، اما نگران هستیم که در اوایل سال آینده میلادی این بحران تاثیراتی روی اقتصاد اندونزی داشته باشد.

سومین مجالس کشورهای آسیایی روز پنجشنبه در جاکارتا مرکز اندونزی با سخنان رییس جمهوری اندونزی گشایش یافت.

در این اجلاس سه روزه نمایندگانی از 30 کشور آسیایی حضور دارند. مجمع مجالس آسیایی به ابتکار مجلس شورای اسلامی و با حضور 40 پارلمان از کشورهای مختلف آسیا در تهران تولد یافت و با توجه به ظرفیت های پارلمانی جمهوری اسلامی ایران دبیر خانه ثابت این نهاد سیاسی در تهران مستقر شد.

در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی دو مجمع عمومی در تهران برگزار و ضمن تصویب اساسنامه و انتخاب دبیرکل، گروه‌های کاری و کمیته‌های فرعی برای تدوین راهکار حرکت آینده مجمع و نقشه‌ راه مجالس آسیا

برای رسیدن به جایگاهی که زیبنده آسیا در هزاره‌ سوم باشد، بر عهده دبیرخانه نهاده شد و حدود 10 کمیته‌ فرعی بر اساس مصوبه مجمع عمومی در دبیرخانه تشکیل شد و این کمیته ها در حوزه های اقتصادی و سیاسی و فرهنگی فعالیت خود را آغاز کردند.

در نخستین اجلاس مجمع عمومی مجالس آسیایی برای صلح که در آبان ماه 1385 در تهران برگزار شد، بنا به پیشنهاد ایران مجمع مجالس آسیایی به تصویب رسید و نخستین جلسه خود را تشکیل داد.

دومین نشست مجمع مجالس آسیایی نیز سال بعد در آبان ماه 1386 در تهران برگزار شد و سندهای پیشنهادی شورای اجرایی مجمع عمومی آسیایی که شامل مبارزه با فساد، فقرزدایی، صندوق پول آسیایی، بازار یکپارچه انرژی، معاهده دوستی، جهانی سازی، تنوع فرهنگی و بیانیه تهران درباره حقوق زنان در دستور کار آن قرار داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet