شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1387/09/10 10:35:00
سرویس سیاسی

سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی در باره روز مجلس

روزنامه جمهوری اسلامی سرمقاله امروز یکشنبه خود را به دهم آذر سالروز شهادت آیت الله سید حسن مدرس که روز مجلس نامگذاری شده ، اختصاص داده است .

متن کامل سرمقاله این روزنامه زیر عنوان "آنچه مجلس باید داشته باشد" به این شرح است :امروز دهم آذرماه سالروز شهادت آیت الله سیدحسن مدرس به دستور رضاخان سرسلسله منحوس و دست نشانده پهلوی است . روز دهم آذر ماه را نمایندگان مجلس شورای اسلامی به احترام شهید مدرس « روز مجلس » نامیده اند.
فلسفه این نامگذاری نیز تجلیلی است که حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه از مدرس به خاطر مقاومت او در برابر استبداد داخلی و استعمار خارجی کردند و نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به پیمودن راه او سفارش و توصیه فرمودند.
امسال به دلیل اینکه سی امین سال عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی نیز هست به مناسبت روز مجلس و سالروز شهادت آیت الله مدرس برنامه هائی نیز توسط مجلس شورای اسلامی برای بررسی 30 سال قانونگذاری در نظام جمهوری اسلامی تدارک دیده شده که با حضور نمایندگان 8 دوره مجلس بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در روز 12 آذرماه اجرا خواهد شد . به همین مناسبت لازم است نگاهی اجمالی به کارنامه 8 دوره مجلس بعد از انقلاب داشته باشیم .
مجلس قانونگذاری در ایران هر چند با انقلاب مشروطیت شکل گرفت ولی با نفوذ استعمار انگلیس و سلسله رضاخان به سرعت در چنگال استبداد داخلی و استعمار خارجی گرفتار شد. مشکل مجلس در آن دوران یکی فساد در انتخابات بود بطوری که آیت الله مدرس که در دوره اول عضو فقهای ناظر بر مصوبات مجلس و چند دوره نیز منتخب مردم در مجلس بود در زمان سلطه رضاخان برکشور علیرغم رای بالائی که مردم تهران به مدرس داده بودند آرا او خوانده نشد و رضا خان دستور داد حتی یک رای هم به نام مدرس اعلام نشود بطوریکه مدرس به او پیغام داد لااقل برای جلوگیری از رسوائی خودت دستور میدادی رایی که خودم به خودم داده ام اعلام شود!
مشکل دیگر مجلس آن دوران جلوگیری حکومت از اجرای قانون نظارت فقها بر مصوبات مجلس و انطباق آن با احکام اسلام بود که از دوره دوم کنار گذاشته شد. مشکل سوم نفوذ خان ها و سرمایه داران به مجلس بود که قوانین را به نفع امیال خود تصویب می کردند. چهارمین مشکل مرعوب شدن نمایندگان مجلس در برابر رضاخان و وابستگی تدریجی آنها به قدرت های خارجی بود. مبارزات آیت الله مدرس از همینجا شروع شد. زمانی که او دستاورد نهضت مشروطیت را در خطر استبداد و استعمار زدگی میدید وبرای جلوگیری از قربانی شدن آن وارد مبارزه شد و در همین راه تبعید گردید و بعد از مدت ها تحمل فشار و محرومیت سرانجام عصر روز دهم آذر 1316 در حالی که روزه دار بود به دست ایادی رضاخان در کاشمر به شهادت رسید .
وابستگی مجلس شاهنشاهی تا آنجا پیش رفت که در سال 1343 کاپیتولاسیون آمریکائی را تصویب کرد و امام خمینی در اعتراض به همین مصوبه به دستور آمریکا به ترکیه تبعید شد . مجلس در دوران قبل از انقلاب تا سال 1357 که با حکم امام خمینی منحل اعلام شد محلی بود برای اجرای خواسته های آمریکا و انگلیس کما اینکه خود نمایندگان مجلس هم توسط آمریکا و انگلیس تعیین می شدند و به هر کس که این قدرت های استعماری دستور میدادند به عنوان نخست وزیر و اعضای کابینه او رای اعتماد میدادند.
نهضت امام خمینی که با همراهی قاطبه مردم ایران و فداکاری های کم نظیر اقشار مختلف به پیروزی رسید رژیم وابسته و منحط شاهنشاهی را ساقط و نظام مردمی جمهوری اسلامی را تاسیس کرد که به فرموده امام خمینی مجلس شورای اسلامی در راس آن قرار دارد. این مجلس فراهم آمده از خون شهیدان و مجاهدت های مجاهدان از شهید مدرس تا امام خمینی است و به همین دلیل جایگاه والائی دارد که باید توسط نمایندگان حراست شود.
اقتضا در راس امور بودن مجلس شورای اسلامی اینست که پیشرو و فعال باشد نه منفعل . نمایندگان مجلس نباید منتظر بمانند تا مشکلی پیدا شود و سپس به حل آن بپردازند. آنها باید مشعلدار نظام باشند و همواره با تصویب قوانین مورد نیاز راه را برای مسئولان اجرائی و قضائی روشن کنند تا آنها با استفاده از این روشنائی به راهی که فراروی آنهاست بروند.
در دوره های اول و دوم مجلس شورای اسلامی این چنین بود. از دوره سوم به تدریج نمایندگان مجلس وارد بازی های سیاسی و جناحی شدند که در دوره ششم این بازی ها به اوج رسید و همین امر موجب شد مجلس از جایگاه خط دهی و فعال بودن به مرحله انفعال سقوط کند.
زحمات زیادی برای جلوگیری از تکرار مجلس ششم کشیده شد ولی نمایندگان مجلس هفتم متاسفانه نتوانستند جایگاه واقعی مجلس را احیا کنند. مجلس هفتم ضعیف و منفعل بود هر چند خوشبختانه بیماری های خطرناک مجلس ششم را نداشت .
مجلس هشتم در چند ماهی که از عمر آن گذشته هنوز مشخص نکرده که قرار است فعال باشد یا منفعل . در ماجرای کردان مجلس هشتم ابتدا ضعف نشان داد ولی با سرعت به جبران آن پرداخت . با اینحال در جریان رای اعتماد به وزیر کشور بعدی توسط مجلس هشتم بدعتی گذاشته شد که از یکطرف اصولگرائی زیر سئوال رفت و از طرف دیگر این شعار اساسی که انقلاب اسلامی متعلق به محرومین است و در نظام حکومتی برآمده از آن نباید سرمایه داران به پست های کلیدی گمارده شوند نادیده گرفته شد.
در اینکه وزیر کشور کنونی یک سرمایه دار است تردیدی وجود ندارد . او همان کسی است که در سال 1384 هنگامی که برای تصدی وزارت نفت به مجلس هفتم پیشنهاد شد عکس العمل نمایندگان آن مجلس موجب شد رئیس جمهور پیشنهاد خود را پس گرفت حتی با فرض اینکه سرمایه این شخص از راه مشروع هم به دست آمده باشد حضور او در راس یک وزارتخانه با معیارهای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی سازگاری ندارد و به همین جهت مجلس هشتم در این زمینه زیر سئوال قرار دارد.
در یک جمع بندی کلی هر چند می توان 30 سال قانونگذاری توسط مجلس شورای اسلامی را مثبت ارزیابی کرد لکن خطرها و تهدیدهائی را که وجود دارند نیز نمی توان نادیده گرفت . واقعیت اینست که در تبلیغات انتخاباتی در گزینش افراد توسط احزاب و جناح ها برای نامزدی در انتخابات مجلس در معیارهای مربوط به افراد که وارد مجلس می شوند در رفتار احزاب و جناح ها و صاحبان قدرت با مجلس در روش هیئت رئیسه مجلس و در موضعگیری های عده ای از نمایندگان ضعف ها و اشکالاتی وجود دارد که نمی توان با وجود آنها نسبت به آینده مجلس شورای اسلامی بی دغدغه بود.
جوهر مجلس شورای اسلامی استقلال است . مجلس با داشتن استقلال می تواند با قوای دیگر همکاری کند و در عین حال وابسته و مرعوب نباشد اما بدون برخورداری از استقلال نمی تواند به وظایف ذاتی خود عمل کند. هرگز نباید خطر نفوذ استبداد و استعمار را از ساحت مجلس بعید بدانیم .
به همین دلیل باید مرام مدرس را هر روز به نمایندگان یادآور شد تا آنها باور کنند که واقعا مجلس در راس امور است و در راس امور بودن یک شعار توخالی نیست و نمایندگان باید چنان عمل کنند که هیچکس هوس نکند مجلس را در جایگاهی غیر از راس امور بودن ببیند. آنچه مجلس باید داشته باشد اینست.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet