هدر اصلی
1387/09/10 11:01:00
سرویس صحن

تذکر علیخانی نسبت به عدم وصول استیضاح وزریر کشاورزی توسط هیات رییسه

نماینده قزوین در خصوص علت اعلام وصول نشدن طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی گفت: هیات رئیسه سوگند یاد کرده اند که طبق وظایف قانونی خود عمل کنند و موظف به رعایت دقیق مفاد وظایف قانونی خود هستند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، قدرت ا... علیخانی در جلسه علنی امروز یکشنبه در تذکر آئین نامه ای با اشاره به اینکه هیات رئیسه مجلس از عدم استیضاح جانبداری می کند، خاطرنشان کرد: مدتی است که طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی تقدیم هیات رئیسه شد اما به بهانه های مختلف هیات رئیسه مانع از قرائت این طرح شده است.

علیخانی افزود: اشکالی ندارد اگر هیات رئیسه می خواهد کاری برای وزیر جهاد کشاورزی کند، استیضاح مطرح شود و آقایان تلاش کنند تا وی رای بیاورد.

وی گفت: چرا هیات رئیسه مانع می شود تا استیضاح به جریان نیفتد، انتظار می رود هیات رئیسه بویژه رئیس جلسه این طرح را در صحن علنی قرائت کند.

نماینده قزوین درباره تغییر ساعات جلسه علنی و کمیسیون ها نیز گفت: نامه 170 تن از نمایندگان برای تنظیم جلسات علنی مجلس تقدیم هیات رئیسه شده است.

وی تصریح کرد: نمایندگان هم اکنون در چهار روز ( صبح یا بعدازظهر) مشغول جلسات علنی و کمیسیون ها هستند اما تاکنون مجلس سه شنبه ها جلسه علنی نداشته است. هیات رئیسه باید برای امضای نمایندگان ارزش قائل شود و تکلیف جلسات علنی مجلس را در هفته تعیین و مشخص نماید.

باهنر نیز در پاسخ به وی در خصوص استیضاح وزیر جهاد کشاورزی گفت: هم اکنون طرح استیضاح وزراء جهاد کشاورزی و آموزش و پرورش به هیات رئیسه رسیده است. اما در اینکه هیات رئیسه این طرح های استیضاح ها را بصورت رسمی دریافت کرده یا نکرده بحث وجود دارد.

وی گفت: طبق آئین نامه داخلی هیات رئیسه وقتی طرح استیضاحی را دریافت می کند در آن جلسه یا جلسه بعد مکلف است آن را اعلام وصول کند.

وی اظهار داشت: دوستان می گویند این طرح استیضاح رسماً تقدیم هیات رئیسه شده است این مورد امروز بررسی خواهد شد.

باهنر ادامه داد: اینکه آقای علیخانی می گوید که هیات رئیسه تلاش کند وزیر رای بیاورد، واقعیت این است که اعضای هیات رئیسه نیز مانند بقیه نمایندگان حق یک رای را دارند. البته قدرت مذاکره مانند بقیه نمایندگان است.

وی تاکید کرد: توصیه می کنم اینگونه تصور نشود که اگر یک وزیر استیضاح شود و استیضاح رای نیاورد انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است، برعکس خیلی اتفاقات می افتد.

نائب رئیس مجلس خاطرنشان کرد: با این موضوع هم اتفاق سیاسی و هم عملکرد مجلس در کشور تحقیر می شود و هم بحث های پیرامونی بوجود می آید.

وی گفت: در هر حال طبق قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس اگر 10 نماینده مصر داشته باشیم که وزیری استیضاح شود هیات رئیسه طبق آئین نامه مکلف است آن را اعلام وصول کند .

باهنر در مورد برگزاری روزهای جلسه علنی گفت: یکشنبه و چهارشنبه هر هفته جلسه علنی و صبح دوشنبه و سه شنبه نیز جلسات کمیسیون ها برگزار می شود. بعد ازظهر سه شنبه ها نیز اگر تراکم دستور جلسات علنی زیاد باشد جلسه علنی برگزار می شود.

وی گفت: نمایندگان در بقیه روزها صبح شنبه و پنج شنبه می توانند به کارهای خود برسند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet